ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2014
ÎNSCRIS: 21.06.13
NOV-2014

Hotel International Baile Felix

Hotel International Baile Felix

Suntem mari amatori de bai termale, asa ca in fiecare iarna facem cateva iesiri de week-end la Baile Felix. De obicei ne cazam la Hotel Termal sau la Nufarul. De vreo doi ani insa, datorita unor oferte speciale, la piscinele acestor hoteluri este mare aglomeratie in week-end.

In acest an ne-am hotarat sa mergem la Felix in “minivacanta” de 1 decembrie, dar ca sa evitam aglomeratia ne-am orientat spre hotelul Interantional. De aglomeratie tot nu am scapat, dar a fost bine si am reusit sa ne relaxam.

Hotelul este cotat la 4 stele, insa nu stiu daca le merita pe deplin. Camera este suficient de spatioasa pentru 2 persoane, cu mobilier modern. Baia curata si dotata cu tot ce trebuie. Am avut halate si papuci, iar consumabilele de la baie au fost completate a doua zi, lucru firesc, dar care nu s-a prea intamplat in alte locatii. Balcon mic, cu mobilier, insa fara posibilitate de a usca rufe.

Micul dejun destul de bun si variat, dar cred ca nu se prea ridica la pretentiile de 4 stele. De exemplu, la capitolul fructe intr-o dimineata au avut clementine, a doua zi jumatati de mere… Si doar doua sortimente de ceai, din acelea de proasta calitate, in pliculete simple.

Ceea ce face diferenta este insa baza de tratament, care pare foarte moderna. Zona de wellness are doua piscine, sauna, salina (contra cost), sala de fitness cu aparate noi. Piscinele sunt cam mici pentru capacitatea hotelului. Vineri si sambata dimineata a fost ok, dar sambata dupa-amiaza a fost plin de lume, nici nu am avut unde sa ne lasam halatele. Ne-am dus la sauna pana a mai trecut “valul” si apoi a fost ok. Ce nu mi-a placut a fost accesul greoi la piscina de afara. Practic trebuie sa te plimbi in halat prin holul de la receptie si apoi destul de mult pe afara, prin ploaie, ca sa ajungi la piscina.

Am citit pe aici un articol in care se facea comparatie intre cateva hoteluri, din Sinaia parca. Mi-a placut mult si mi s-a parut foarte util, asa ca incerc si eu o comparatie intre hotelurile Nufarul, Termal si International.

Hotel Nufarul – 3 stele, tarif cazare in aceasta perioada in jur de 200 RON, camere mici, dragut mobilate, baia necesita imbunatari, balcon cu mobilier. Au si camere fara balcon, la acelasi tarif. Mic dejun putin si prost, uneori salatele au fost stricate. Acces la piscinele si baza de tratament de la Termal printr-un coridor inchis, incalzit.

Hotel Termal – 3 stele, cam 240 RON, camere mai mari dar mobilerul este vechi, toate usile scartaie. Baia ok, balcon mare, insa fara mobilier. Au si camere renovate recent dar nu le-am vazut Parcare foarte mica, dar se poate lasa masina si in parcarea de jos, de la Nufarul. Micul dejun mult mai variat si mai gustos decat la Nufarul, nu au fost probleme niciodata. Au o piscina interioara si 3 exterioare, cu acces facil. In sezonul rece insa functioneaza doar 1 sau 2 dintre piscinele exterioare. Mai au o sala de fitness cu niste porcarii de aparate si o baza de tratament nu foarte incurajatoare ca aspect.

Hotel International – 4 stele, 290 RON. Mobilier mai modern, baia spatioasa si curata, aceleasi produse cosmetice pe care le primesti in celelalte doua hoteluri. Parcare mare, si totusi uneori insuficienta…Micul dejun asemanator cu cel de la Termal. Baza de tratament insa mult mai moderna, spatioasa si luminoasa. Daca s-ar rezolva cumva accesul la piscinele exterioare ar fi foarte bine.

In concluzie, daca va doriti doar cateva zile de balaceala sunt foarte potrivite primele doua hoteluri, insa pentru un sejur mai lung, eventual cu tratament, cred ca e mai bine la International.

Trimis de carmenmo in 02.12.14 13:55:23
Validat / Publicat: 02.12.14 16:20:50

VIZUALIZĂRI: 5719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenmo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.50 EUR pe cameră

Daniela33
    [03.12.14 08:30:22]

eu la Termal am platit 172 lei/noapte acum 2-3 saptamani, rezervare pe booking. Mie mi-a placut, nu am avut nici o usa care scartaie Chiar am remarcat ce usi bune au, de ex. daca am facut baie si am inchis usa nu prea se auzea apa de la dus.

M-a tentat si pe mine International, data viitoare nu stiu ce as alege, caut si eu un hotel care sa aibe piscina neaglomerata

denisucu
    [03.12.14 11:45:55]

@Daniela33 - Hotel cu piscine neaglomerate nu prea vei gasi decat in timpul saptamanii. In week-end oradenii merg la strand in Felix (Apollo, Termal, International) sau in 1Mai (Perla, Allegria etc) in functie de preferinte.

carmenmoAUTOR REVIEW
    [03.12.14 15:17:50]

@Daniela33 - Eu m-am referit la preturile de la receptie, pentru o noapte. Intr-adevar au si oferte speciale pentru week-end, sau pe diferite site-uri de rezervari.

O astfel de oferta am prins si noi la International. Parca nu as da aproape 300 de lei pe o noapte...

Eu voi alege in continuare Termalul, chiar daca mai scartaie cate o usa de dulap. Doar ca faza cu aglomeratia si mai ales agitatia de la piscine ma cam enerveaza.

carmenmo, Daniela33, denisucu
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel [Băile Felix]: