Muzeul Madame Tussauds London

DIN Timisoara
înscris/ă în 26.06.12
MEMBRU: SENIOR
SEP-2014

Madame Tussauds – cel mai frumos muzeu al figurilor de ceara

Imi place ca atunci cand vizitez un oras sa nu ratez nici o atractie turistica si asta inseamna sa o vizitez pe indelete si nu doar sa trec pe langa ea si sa o bifez ca vazuta, cum din pacate practica multi dintre cunoscutii mei.

Asadar, nu puteam sa ratez Maddame Tussauds desi am vazut mai multe muzee de acest gen (Grevin in Paris, El Bosce in Barcelona, Etc) si se spune ca toate sunt cam la fel.

Ei bine, nu e asa. Nu sunt deloc la fel si acesta e cel mai frumos si mai bine organizat muzeu al figurilor de ceara din cate am vazut eu pana acum.

Sa incepem cu inceputul.

Bilet de intrare – exista mai multe variante. Biletul individual, achizitionat la casa de bilete de la intrare, dupa o coada ce poate dura si peste 1 ora la pretul de 30 de lire adulti si 25.8 copii sau biletul achizitionat online a carui pret scade functie de ziua in care doresti sa vizitezi sau la unele chiar si in functie de ora si poate ajunge chiar si la 15 lire pentru un adult sau 12.90 lire pentru un copil, adica o reducere de 50%. Puteti achizitiona bilete online aici: madametussauds.com/London ... ts/Default.aspx

Exista si varianta de a achizitiona un bilet combinat din cele 4 mari atractii londoneze, private si anume Maddame Tussauds, London Eye, The London Dudgeon si London Sea Life Aquarium. Astfel la achizitia unui bilet pentru 2 atractii beneficiezi de o reducere de 20% la 3 atractii 30% si la 4 atractii 40%.

Ideea e ca, atractia de la care achizitionezi biletul (online sau la casa) trebuie sa fie prima pe care o vizitezi (cel putin in cazul Maddame Tussauds) iar apoi pentru celelalte ai la dispozitie 7 zile. Noi am ales sa cumparam biletul online pentru Maddame Tussauds iar pentru celelalte am cumparat un bilet combinat, deoarece in acest fel am obtinut un pret final mai bun.

Am mers la intrarea prioritara deoarece aveam deja bilet si am inceput „vizita”.

Muzeul este organizat pe mai multe sectiuni avand (in ordine aleatorie):

1. Personalitati din lumea muzicii (Michael Jackson, Adele, Rihanna, Freddie Mercury, Bob Marley, Madonna, Lady Gaga, etc)

2. Familia regala (bineinteles Regina, Ducele si ducesa de Cambridge si alte personalitati din istorie)

3. Conducatorii lumii (Barak Obama si altii)

4. Personalitati din Sport (Pele, Rafael Nadal, etc)

5. Personaje din Film (Arnold in Terminator, ET, Shrek, etc)

6. Personalitati ale lumii Bollywood-iene

7. Personaje din lumea „buna”, a filmelor sau a petrecerilor (Emma Watson, Russel Brand, etc)

8. Personalitati din cultura (Albert Einstein, Charles Dickens, Van Gogh si altii)

9. Camera terorii

Impresionat este faptul ca majoritatea personajelor sunt integrate intr-u peisaj, o scena, o petrecere astfel incat iti creaza iluzia de a te avea aievea printre ei si nu iti dau impresia ca te aflii intr-un simplu muzeu si ca te plimbi printre statui. Pentru aceasta in mod special merita un 10+.

In diverse puncte cum ar fi de exemplu in dreptul familiei regale poti face poze cu ajutorul fotografilor lor si sa achizitionezi apoi diverse suveniruri create pe baza acestor poze: Magnetei de frigider, tablouri in rame de sticla, brelocuri, etc). Sunt o amintire frumoasa.

Impresii încărcate de andreea_c in 28.11.2014 08:16:44

Validat / Publicat: 28.11.14 09:19:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în MAREA BRITANIE.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  20900 PMA (din 23 voturi) nota2

- Dan&Ema
[22.12.14 18:45:39]

Acum, dupa ce a batut la usa Secret Santa, am rasfoit o data in plus prin postarile tale.

Am fost la Madame Tussaud in Londra cu mai bine de 10 ani in urma si mi-a placut enorm, dupa care am avut sansa sa vizitez cadva si pe cel din Amsterdam.

Felicitari pt review!

Dan

Craciun Fericit!

- andreea_c
[22.12.14 19:59:56]

@Dan&Ema - Multumesc frumos inca o data.

[01.03.16 20:30:15]

@andreea_c - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 82&ridAnt=55832

Mutat în rubrica "Madame Tussauds London, LONDRA" (nou-creată pe sait)

- andreea_c
[02.03.16 09:02:20]