ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2014
DIN: Focsani
ÎNSCRIS: 19.11.14
AUG-2014
single

La mănăstirea Dălhăuți cu bicicleta!

Iată că mânat de plăcerea de a citi review-urile căpcă1-nului mă așez în fața calculatorului și încerc să descriu și eu Mănăstirea Dălhăuți fără a intenționa să depășesc frumusețea exprimării colegilor mei care au scris despre această destitați, ci mânat doar de dorința de a prezenta fotografii diverse.

Așa cum se poate afla simplu prin search pe amicul Google, Manastirea Dalhauti se afla la o distanta de aproximativ 20 de kilometri mai spre vest de municipiul Focsani si la numai 4 kilometri departare de satul Dalhauti, al comunei Cârligele, jud. Vrancea. Eu am prins drag de ieșirea cu bicicleta și m-am alăturat unei comunități de cicliști din Mun. Focșani si am inceput sa explorez Vrancea putin cate putin in ritmul rotilor de bicicleta si pot spune ca pe masura ce o descopar incep sa o plac mai mult.

Traseul urmat de mine cu bicicleta a fost Focșani - Câmpineanca - Faraoanele - Dălhăuți - Mănăstire, dar am folosit și traseul Focșani - Golești - Cârligele centru - Dălhăuți - Mănăstire. Vara aceasta s-a asfaltat inclusiv porțiunea de drum care părăsea satul printre vii ducând enoriașii la mănăstire așa ca puteți veni cu orice mijloc de transport cu toate că eu apreciam perioada in care lipsa asfaltului îmi dădea mai mult de muncă la urcarea spre mănăstire. Pentru cei care vin dinspre București - Rm. Sărat o să menționez că în com. Golești (4 km până la Focșani) pot face stânga de pe DN2 E 85 mai ales că există și indicator turistic.

La mănăstirea aceasta am fost în vara anului 2014 de 5-7 ori și mereu am fost pătruns de o liniște interioară greu de explicat, iar apa rece mi-a redat puterile mai ales că am forțat mereu să nu mă dau jos din șa până la poarta mănăstirii cu toate că ultimii 300 de metri sunt foarte abrupti și sunt greu de urcat chiar și pedestru.

Pentru o vizită excursie recomand această destinație cu prezentarea la prima oră pentru a participa la slujbă și vă spun sincer că am văzut foarte multe mașini înmatriculate în județele vecine și consider că icoana făcătoare de minuni este o atracție importantă a locașului de cult.

Măicuțele sunt foarte primitoare, iar preotul unul care emană credință. Cu toate ca tinuta ciclistilor nu e chiar potrivita ochiului maicutelor, pot spune ca am fost mereu bine primit iar o data am primit hrana - varză calita delicioasă, iar alta data am asistat cu placere la o slujba a preotului blajin!

Biserica este chiar modestă, dar există și una modernă, de ciment :D! Curtea este îngrijită, iar florile și verdeața sunt peste tot.

Trimis de vali crintea in 27.11.14 20:04:09
Validat / Publicat: 27.11.14 20:37:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FOCȘANI.

VIZUALIZĂRI: 1966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali crintea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ieșind din satul Dălhăuți...

[27.11.14 20:36:08]

@vali crintea: profităm de postarea acestui prim articol pentru a-ţi ura bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

vali crinteaAUTOR REVIEW
[27.11.14 20:48:33]

@webmaster33 - cu deosebita placere!

Yersinia Pestis
[28.11.14 00:11:18]

He, he, he, din "cauza" ta am inceput să scriu pe blog, acum 4 ani, sper că din cauza mea ai să scrii pe AFA! Succes și nu te mai alinta, bagă texte!

vali crintea, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Dălhăuți [Cârligele]: