ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    OCT-2014

GEYSIR – restaurant, magazin, muzeu

Am intrat noi in restaurantul GEYSIR cu gandul de a infuleca repede ceva cald iar spre surprinderea noastra am descoperit multe alte chestii interesante in el. Pe langa restaurantul foarte modern amenajat mai exista si un magazin cu o gramada de haine din lana, blanuri de foci, blanuri de oaie, puffini impaiati, sare de lava si condimente locale, dulciuri locale, magneti si alte souveniruri. Si ce credeti ca asta este totul?! Ei bine am descoperit un mic muzeu. La parter exista o sala cu bancute unde, pe niste ecrane gigantice, sunt proiectate filme cu explozii spectaculoase ale unor vulcani Islandezi. De asemenea pe o bancuta exista un buton pe care daca apesi bancuta tremura ca la un cutremur mare, de toata groaza! Asta ca sa te faca pe tine, turistule, sa vezi ce inseamna un cutremur aici. Mai sunt panouri explicative despre ghetari si iceberg-uri. La etaj, deasupra aceste sali cu proiectii vulcanice oamenii au amenajat un mic muzeu traditional unde veti gasi un cal impaiat, un caine impaiat, animale salbatice specifice insulei, impaiate si ele si multe obiecte specifice gospodariilor locale. Trebuie sa stiti ca atunci cand vikingii au venit si au colonizat insula, aici nu exista decat un singur animal cu 4 picioare, vulpea polara. Ei au adus caii, oile, caprele, renii, cainii si pisicile. Deci nici pana in ziua de azi nu exista pradatori locali. Este un paradis al rumegatoarelor!

In incinta magazinului este chiar si un tractor impaiat (hihih), un urs polar impaiat si o oaie impaiata. Preturile din magazine sunt mari dar asta e Islanda! Un mic puffin de plus (pasare-pinguin foarte frumoasa, cu un cioc colorat) bun pentru breloc ajunge pe la 20 euro! Despre aia mari nu va spun preturile, va arat doar pozele! Nu-i nimic, cu timpul va veti obisnui.

Am cumparat mancare la “impinge tava” si ne-am dus la casa pentru a plati. Aici surpriza! Casierul era roman! De cum ne-a auzit palavragind pe romaneste pe loc l-a podidit invidia si a incercat sa ne traga pe sfoara. Unei fete “a uitat” sa ii dea restul, echivalentul a vreo 20 euro, asa ca trebuit sa se intoarca la el si sa faca scandal. Deh vechi metehne! In fine ne-am asezat la masa si am mancat surprinzator de bine.

Ciorbele locale sunt pur si simplu fantastice! Am gustat ciorba de peste care era cremoasa, plina de condimente locale si foarte hranitoare. Avea un gust deosebit de bun, nu am mai mancat niciodata asa ceva. Am luat si salata si cartofi copti, dar astea erau chestii obisnuite. In orice caz va recomand sa incercati supele lor, sunt fenomenale! De atunci am comandat mereu specialitati locale pe la restaurantele pe care le-am colindat. Am fotografiat pentru dumneavoastra meniul si preturile dar si minunata supa de peste.

Recomand restaurantul pentru o incalzire generala, pentru supele lor fenomenale si pentru muzeul interesant construit pe model “cum sa faci din rahat bici! ”

PS Sa stiti ca alaturi este si un mic hotel, daca aveti nevoie.

Rog webmasterul sa adauge urmatorul clip

youtube

Trimis de buterfly* in 26.11.14 20:22:30
    Validat / Publicat: 26.11.14 22:13:45
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ISLANDA.

VIZUALIZĂRI: 3980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 obiecte din lana
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

amero
    [26.11.14 22:43:57]

draga fluturasule am bucuria primului vot. mi-au placut in mod deosebit articolele despre aceasta destinatie speciala si exclusivista. toate articolele au fost o bucurie si pozele de asemenea. felicitari la pachet

raven
    [27.11.14 07:43:30]

Multumesc buterfly, mi-ai readus niste amintiri placute din zona. Cu toate ca am fost in luna februarie (2012) se pare ca am avut noroc de o vreme mai frumoasa (fara ploaie si vant). Faza haioasa: plecam de la pensiune cu tinta Geysir; in masina cald, muzica etc.

Dupa cateva ore ajungem, cobor si... ma prind ca sunt imbracat doar cu un tricou si o bluza subtire iar afara, “culmea”, Polul Nord. N-aveam cum sa vizitez asa locul iar salvarea a venit de la magazinul Geysir de care ati pomenit. Luat una bucata geaca din material textil, foarte calduroasa si trendy (si scumpa dar ata ete - cam echivalentul a 100 euro) dar si acum sunt tare mandru de ea... nu mai rateaza nici o iarna Asa ca tot raul spre bine. Din pacate muzeul de care ai pomenit nu l-am zarit, daaar dupa ce o sa creasca kinderii mai mari (4-5 ani) e programata o excursie in familie in zona doar ca vara.

buterfly*AUTOR REVIEW
    [27.11.14 09:59:54]

@amero - Multumesc mult pentru aprecieri. o sa vina articole din ce inc e mai interesante

buterfly*AUTOR REVIEW
    [27.11.14 10:01:55]

@raven - Asa este, dupa cum spuneam vremea este foarte capricioasa.

Si eu era sa ratez muzeul, noroc ca eram multi si viermuiam peste tot. Cineva l-a gasit si ne-a spus tuturor sa dam o fuga pana la el.

amero, buterfly*, raven
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Islanda: