ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

la PMM* = 650 MDL

De ce oi fi revenit la acest hotel?

Hotel Stella de Lux

O iesire de 3 zile si 2 nopti la Chisinau necesita cazare. Cum era vorba de o iesire in interes de serviciu, dar la care am avut grija sa aloc timp, putin, e drept, dar pretios, pentru o scurta vizita la pas in centrul orasului (vezi impresii) ba chiar si o ora pentru vizitarea Muzeului de Etnografie si Istorie Naturala optiunile de alegere a hotelului erau limitata de reguli de firma definite in acest sens, vezi numar de stele, plafon maxim de decontat….

Am facut rezervarea la Hotel Stella de Lux cu cateva zile bune inainte, printr-un coleg care m-a insotit la Chisinau, unde mai fusesem cazat candva (vezi impresii).

Cum delegatia mea era aranjata imediat dupa alegerile prezidentiale, am uitat in febra momentelor cruciale pentru tara si popor (!) sa dau prea multe detalii sotiei despre delegatia de la Chisinau. Astfel, se face ca, in dimineata plecarii spre fratii si surorile noastre frumoase, sotia ma intreaba:

-Unde vei sta cazat?

Si am grait neintarziat:

-La Hotel Stella de Lux.

-Pai asta-i nume de bordel! Unde pleci tu de fapt?

-Nu te contrazic, dupa nume. Ce pot sa atest insa este ca e hotel, are 3 stele, si nu e bordel, ca am mai stat o data acolo.

Asta nu inseamna ca am fost convingator, dar chiar am spus adevarul! Nu, nu e bordel, nici macar mascat!

Hotelul este amplasat pe strada Bulgara la nr. 26, colt cu Kogalniceanu. Un hotel amplasat central, la cca. 2 km de obiectivele prezentate in review-uri separate si ca. 20 min cu taxiul fata de aeroport, pt cei ce folosesc aceasta ruta la inaltime pentru a strabate distante mai lungi.

Pentru cei ce vin cu masina dinspre vama Leuseni, se tine drumul principal pana pe bd Stefan cel Mare si Sfant pana in dreptul statuii lui Stefan. De aici trebuie sa virati la dreapta pe una din strazile unde sensul unic permite si sa traversati 3 strazi paralele cu bulevardul, iar pe a patra sa virati stanga, este str. Kogalniceanu (sens unic), pana la intersectia cu Bulgara.

Stella de Lux este un hotel mic cu 10, maxim 12 camere. Are 2 nivele (etaje), ultimul mansardat.

Firma / reclama care atesta existenta hotelului la adresa mentionata este greu vizibila si in plus intrarea se face din strada Kogalniceanu, ceea ce induce oarecum in eroare.

La intrare trebuie sa tragi zdravan de usa ca sa se deschida si sa poti pasi intr-un hol patrat, foarte mic, de cca 9 mp in care pe langa 2 fotolii si niste plante decorative, se desfasoara si serviciul de receptie.

Am fost identificati dupa pasapoarte, am lasat spre copiere cardul pentru ca urma sa platim cu acest instrument modern si nesigur de plata al zilelor noastre, am primit cheia, am urcat 2 etaje pe o scara in spirala foarte stransa si cu trepte inguste, am varsat in camera bagaje etc, am tras niste poze pentru acest review (nu prea multe, ca nu aveam ce!), dupa care tup in hainele de business si fuga la clientii / partenerii de biznis (asa se spune si se scrie pe aici, nu e greseala) din agenda zilei.

Camera relativ mica, pat matrimonial, caldura foarte ok (afara erau zero grade, asa ca era nevoie), apa calda etc ok.

Baia doar 4 mp cu cabina de dus evident, dotari f modeste.

Important! Nu consumati apa de la reteaua publica in scop de stingere a setei Dvs in Chisinau; aceasta nu este potabila, contine strontiu!

Micul dejun se serveste intr-o camera special destinata in acest sens, mica si ea, situata la parter. Oferta de mic dejun nu este prea larga: o rosie, o branza, o cereala, un iaurt, un lapte / cafea / ceai, dulceturi si cam atat. E drept ca poti manca cat doresti din ele, plus un ou fiert pe care il primesti cald in farfurie cand te asezi la masa. As mania pe Dumnezeu, daca as spune ca micul dejun nu a fost indestulator sau ca nu a fost gustos.

Dar - sub standardul de 3 stele ca diversitate. Probabil ca la un hotel atat de mic, nu isi permit o oferta mai bogata.

Curatenie – modest spre mediu

Despre serviciul de receptie inca o vorba, chiar daca s-au schimbat de mai multe ori pe parcursul sederii persoanele de serviciu, toate destul de ne-zamibitoare. Nu pot spune acre, dar nicidecum dulci.

Am cerut ceva harti, prospecte, informatii, am gasit oha sau o laie!

Pretul este bun fata de alte locatii de cazat din centrul Chisinaului si anume 60 eur single si 80 eur dubla, din care se scade 30% discount, care din ce stiu se aplica tuturor.

Cred ca alta data voi alege alt hotel, chiar daca va fi mai scump, de altfel in trecut am mai stat in alte 2 locuri in conditii superioare de confort si pret.

Dan

Trimis de Dan&Ema in 26.11.14 17:08:48
Validat / Publicat: 26.11.14 17:41:35

VIZUALIZĂRI: 3887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in camera, hol ingust, dulap imens
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 650.00 MDL pe cameră

alinaro
    [26.11.14 18:04:39]

@Dan&Ema -

: Bine ca ati scapat cu basma curata in fata sotiei!

P. S. In titlu cred ca a fost mancat un "fi" (poate la micul dejun).

P. S. 2: Vreau si eu la Chisinau!

[26.11.14 18:24:12]

Multumesc pt vizita si comentarii.

Acum daca e zbor direct din spania unde locuiesti pana la chisinau asta nu stiu dar poate asta te face sa treci prin romania...

si eu vreau in canionul descris de tone

[26.11.14 18:44:37]

@alinaro - Adaugat "fi"-ul lipsa din titlu!

[26.11.14 19:32:57]

[26.11.14 19:47:09]

@webmaster26: corespunde

Michi
    [27.11.14 07:05:12]

Din ce ai scris nu mi se pare chiar atât de înfiorător. În orice caz când vom merge şi noi la Chişinău pe care, ruşine, nu l-am văzut niciodată am să iau cu mine adresa şi am să dau cu bobii. Îmi pare rău că nu ţi-am dat eu superbonusul dar şi al 13 lea vot- în aşteptare-, e bun.

[27.11.14 08:00:33]

@Michi: sarut mana, Doamna!

Imi pare rau ca nu am putut trece pe la targ cand ati fost Dvs prezenta.

Mi-ar fi facut placere sa va spun Sarut mana si sa va sarut mana si sa va spun cata energie si tinerete degajati.

Ref Chisinau - da, este poate pt multi dintre noi o curiozitate sustinuta de o legatura sentimental cu inruditii nostri cu neamul nostru cu istoria noastra.

, ref hotel si de cazari in general depinde de buget si asteptari si ce nevoi vrei sa acopere unitatea de cazare.

eu am calatori ani multi la cort dar am stat si la marriott new york la 5 stele si vreau pe site sa prezint diferentele calitative de confort servicii si pret.

iar pentru sufletul meu nimic nu intrece placerea unei " cazari " la cort

vizitati chisinaul!

Dan

ux125102
    [31.05.22 18:58:36]

Am foat foarte mulțumit de cazaare, un loc superb, s-ar putea să mai revin... am fost acolo în anul 2019...

alinaro, Dan&Ema, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂStella de Lux Hotel: