ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2014
    DIN: --
    ÎNSCRIS: 16.06.14
    AUG-2012

Muntii Piatra Craiului - Un loc deosebit de frumos

In august 2012 am fost in muntii Piatra Craiului impreuna cu iubita mea sotie. Zona este superba si are un farmec aparte.

Noi am ales cazarea la pensiunea Panorama Pietrei Craiului si suntem convinsi ca am facut cea mai buna alegere. Chiar isi merita numele aceasta pensiune. Din balcoanele pensiunii se pot admira peisaje superbe mai ales seara cand apune soarele. Seara aproximativ o jumatate de ora muntele Piatra Craiului parca este un munte din aur un adevarat El Dorado.

Pensiunea este foarte curata si camerele sunt spatioase. Fiecare camera are un balcon mare. Patronii pensiunii sunt oameni deosebiti si ospitalieri. Pentru grupuri mai mari domnul Feri ofera si foc de tabara si cantece la chitara.

Zona Piatra Craiului este o zona potrivita pentru toate tipurile de turisti. Se pot face trasee turistice la pas pe carari de munte, sau in apropiere in zona Predeal Sinaia se poate urca pe munte pana la Sfinxul si Babele cu telecabina sau pentru cine vrea senzatii tari (putin off-road) cu masini 4x4 la acelasi pret ca si cu telecabina. Cu masina 4x4 e mai interesant si mai placut. Soferii se opresc pe drum in diferite puncte unde se pot admira peisaje superbe si au rabdare pana cand turistii fac poze si admira peisajele. Cand ajungeti la Sfinxul si Babele pentru 30 de lei in plus puteti sa continuati traseul pana mai sus de Crucea Caraiman la 2.300 de metrii altitudine. Acest lucru este bine sa-l stabiliti cu soferul de jos de la plecare. Sus la Crucea Caraiman este extraordinar de frumos. Din Sinaia se poate urca si cu masina proprie pe munte pana la cota 1400. Daca tot ajungeti in Sinaia puteti vizita Castelul Peles care merita vizitat macar o data in viata.

In apropiere de Zarnesti este o rezervatie de ursi care se intinde pe o suprafata de 69 de hectare de padure si avea in 2012 65 de ursi de pe mai mute continente.

- Stelian si Monica

Trimis de Lord2014* in 24.11.14 22:27:33
    Validat / Publicat: 25.11.14 07:52:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI. A mai fost în/la: Am fost cazati in Romania in mai multe locuri. In Apuseni, Baile Herculane, Cheiel Turzii, Baile Felix, Sovata, Maramures.

VIZUALIZĂRI: 3113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lord2014*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P40 - Din balconul pensiunii Panorama Pietrei Craiului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[25.11.14 08:10:46]

Safta Radu
    [25.11.14 12:08:09]

Un vot din partea mea pentru un rewiev bun, dar mai ales pentru fotografii, sunt superbe. Felicitari!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [25.11.14 17:28:03]

Ai prezentat informații interesante în acest review, iar fotografiile sunt excelente! Am vizitat și noi în această vară zona descrisă de tine, noi fiind cazați lângă Cheile Grădiștei. Noi am ajuns până la intrarea în Rezervația de urși Libearty de lângă Zărnești, însă am avut ghinion, deoarece era Luni, tocmai ziua în care nu se organizau vizite! Așa că fotografiile tale realizate acolo ne-au făcut să ne dorim să vizităm neapărat acest obiect.

La cât mai multe sejururi și articole reușite!

[25.11.14 22:54:39]

@webmasterX - Da e O. K. localizarea pe harta. Multumesc pentru aprecieri si va felicit si eu pentru acest site de unde am aflat si eu multe informatii utile despre locurile frumoase din Romania. Daca pot contribui si eu cu ceva in acest sens eu ma bucur foarte mult.

[21.02.15 17:19:49]

Buna ziua,

Ma puteti ajuta, va rog frumos cu informatii legate de drumul catre cabana? Fiind inca iarna, putem ajunge usor cu masina noastra mica?

Multumesc!

[21.02.15 18:19:19]

@dana_iancu2001 - Desigur. Puteti ajunge cu orice masina. E bine sa stiti ca intre Zarnesti si pensiunea Panorama Pietrei Craiului din Plaiu Foii sunt aproximativ 10 - 12 Km de drum forestier neasfaltat dar destul de usor practicabil. Noi nu am fost iarna ci in luna august.

[21.02.15 18:26:06]

@Lord2014

1. pensiunea respectiva nu are un site oficial - daca ar fi avut asa ceva ar fi fost mentionat de noi in caseta tehnica si ar fi fost vizibil tuturor.

2. Trebuie sa te avertizez si sa-ti reamintesc ca referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Cf Regulametului AFA Cap1.A.9

[21.02.15 18:42:45]

@Lord2014: multumesc!!

[28.02.15 23:18:21]

@webmaster26 - Imi pare rau ca m-am inscris pe site-ul amfostacolo si v-am deranjat cu niste informatii scrise unui alt utilizator care a cerut niste informatii legate de starea drumului pana la pensiune. Nu inteleg de ce mesajul meu a fost cenzurat si publicat doar partial. Nu mai am incredere in voi. Va rog sa stergeti toate postarile mele. Nu doresc sa colaborez cu voi in niciun fel.

[01.03.15 10:46:04]

@Lord2014 - pentru ca functionam pe baza unui regulament care spune CLAR :

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

[01.03.15 18:43:00]

@webmaster26 - Va rog sa stergeti toate postarile mele si toate pozele mele. Lord 2014.

[01.03.15 19:11:25]

@Lord2014: conform Termenilor şi condiţiilor de utilizare ale saitului, cu care ai fost de acord la înscrirea pe sait, materialele publicate NU se şterg.

[02.04.15 23:11:45]

@webmaster0 - Totusi va rog sa stergeti definitiv toate pozele si postarile mele pentru contul - Lord 2014. Chiar daca atunci am fost de acord cu termeni si conditiile de utilizare, acum nu mai sunt de acord. Nu cred ca acel acord este pe viata. Daca raspunsul dumneavoastra va fi negativ am sa apelez la un avocat. Vorbesc foarte serios. Va rog sa anulati toate postarile mele de pe site-ul dumneavoastra si toate pozele. Este posibil sa platiti si toate cheltuielile de judecata. Va rog sa rezolvati aceasta problema siplu.

[03.04.15 10:39:00]

@Lord2014 - Imi pare tare rau ca doriti sa vi se stearga postarile & pozele (desi sunt de acord cu dvs)...

Ma simt oarecum prost deoarece de la intrebarea mea a pornit totul...

Imi pare rau pentru ca tot noi, turistii, avem de pierdut... niste sfaturi de calatorie foarte utile si niste poze superbe care m-au convins ca trebuie sa vizitez mai mult Romania si ca sunt o multime de locuri frumoase pe care nu le-am vazut... Multumesc!

O zi fumoasa!

[03.04.15 19:56:06]

@Lord2014 - bun; simplu:

Atunci puteți cere închiderea contului, în condițiile în care în prezent nu mai sunteți de acord cu regulile noastre.

Postările și pozele rămân, mai ales că „atunci ați fost de acord cu termenii și condițiile” noastre.

@dana_iancu2001:

... Ma simt oarecum prost deoarece de la intrebarea mea a pornit totul...

Nu e just să te simți vinovată pentru faptul că un utilizator nu știe să respecte niște reguli cu care (la un moment dat, cel puțin) a fost de acord în mod explicit.

[04.04.15 19:51:03]

@dana_iancu2001 - Nu cu dumneavoastra e problema. Dumneavoastra ati cerut informatii despre starea drumului iarna iar eu si sotia mea am fost vara. Eu v-am oferit cateva informatii despre starea drumului si lungimea portiunii neasfaltate si am facut marea greseala ca am mentionat numarul de telefon al patronului pensunii -Panorama Piertrei Craiului si numele lui. Cred ca aceste detalii erau cele mai importante pentru a ajunge acolo in siguranta iarna cu masina mica. Eu am facut acest lucru pentru ca am considerat ca el ar putea sa va spuna cel mai bine cat de usor sau greu puteti sa ajungeti iarna la pensiunea dumnealui. Dar dupa cum vedeti administratorii site-ului amfostacolo nu sunt de acord cu omenia si sa ne ajutam unii pe altii. Eu chiar nu inteleg de ce considera ei asa o mare greseala sa dai un numar de telefon si numele patronului pensiunii dar accepta sa mentionam numele pensiunii. Pentru ca daca cineva scrie pe google numele pensiunii poate afla fara restrictii si numarul de telefon si numele patronului acestei pensiuni.

Dar nu e nici o problema sunt si alte site-uri mult mai bune pentru adevaratii turisti. Eu intentionam sa postez descrieri si poze si din alte locuri frumoase din Romania pe site-ul lor dar le voi posta pe alte site-uri si pe facebook. Mai aveam ce sa postez din cele aproximativ 4.000 de poze superbe dar am sa cer in cel mai scurt timp sa-mi stearga contul si toate postarile mele pe site-ul lor pentru ca pe acest site numit amfostacolo ma simt ca un detinul la Auschwitz. Va doresc sanatate si numai bine. Daca doriti detalii despre locuri frumoase din Romania puteti sa ma contactati prin mesaj privat (editat WM).

[04.04.15 20:30:19]

@webmaster0 - Va rog sa-mi inchideti contul cat mai repede posibil. Nu mai sunt de acord cu termenii si conditiile impuse de dumneavoastra. Mi s-ar parea normal sa-mi stergeti si pozele si postarile adaca ati avea coloana vertebrala. Dar daca nu le veti sterge eu nu-mi fac probleme pentru ca poate unor turisti le vor fi de folos.

Pe site-ul dumneavoastra ma simt ca un detinut la Auschwitz. Imi ingraditi foarte mult libertatea de exprimare si mi-ati cenzurat raspunsul arunci cand un alt utilizator a cerut informatii utile despre starea drumului pana la o pensiune. Aveti reguli absurde. Acceptati sa scriem in descriere numele pensiunii dar este strict interzis sa dam numarul de telefon si numele patronului pensiunii respective. Spun acest lucru pentru ca daca scriem pe google numele acelei pensiuni putem afla fara restrictii si numarul de telefon si numele patronului pensiunii. Multa sanatate si numai bine.

[04.04.15 20:33:41]

@Lord2014 -

Se pare că aveți o mare problemă de înțelegere: a mesajelor primite, a cerințelor unui regulament, cât și al avertismentului clar și explicit de a NU posta adrese de portaluri turistice (ori a datelor de contact personale). Nu este vina noastră că asta vă face să vă simțiți neconfortabil, dar astea sunt regulile noastre, cu care (repet) ați fost de acord la înscrierea pe sait. Din păcate, nici măcar nu suntem singurii care avem aceste reguli (chiar și FB șterge datele personale, dacă e sesizat de către deținătorul acestora!) - așadar vă urăm succes în găsirea unui loc mai potrivit.

Cum spuneam mai sus, ceea ce s-a publicat deja nu se va șterge.

Adăugat ulterior: vi s-a spus de câteva ori la rând: puteți oferi ORICE informații doriți, oricui, dar nu public, ci prin mesaje private. Ce o fi așa greu?!?

dana_iancu2001, Safta Radu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Panorama Pietrei Craiului [Plaiul Foii]: