ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2014
ÎNSCRIS: 29.01.12
SEP-2014

Orestias Kastorias - doar un hotel decent in Salonic

Salonic a decazut si asta se vede si in preturile hotelurilor. Am ales sa vizitez orasul in drum catre insula Corfu. Initial am avut alt plan de a ajunge in insula. Rezervasem 2 hoteluri pentru ducere si intoarcere in Salonic cu anulare gratuita. Schimbandu-se planul, inclusiv data noptilor de cazare, am pornit la o noua cautare. O camera tripla se putea gasi lejer la pretul de 55-60 de euro in septembrie, atunci cind imi trebuia mie. Nu am stat mult pe ginduri si, convis de pret, de comentarii si mai ales de clasare, am ales Orestias Kastorias si pentru dus si pentru intors. Anularea era gratuita asa ca daca nu imi placea la dus puteam cauta alt hotel pentru noaptea in care aveam sa ma intorc.

Am rezervat o camera tripla la pretul de 60 euro/noapte. Hotelul se afla amplasat la 10 minute de mers de promenada de la malul marii. A fost un pic mai complicat cand am venit de la aeroport sa ne dam seama unde sa coborim si de asta ne-a luat ceva timp sa il gasim. Venind de la aeroport cu autobuzul nr. 78 trebuie sa coboriti in statia Aristotelous (biletul de autobuz costa 0.80 euro). Adresa exacta a hotelului este Strada Agnostou Stratiotou nr. 14.

Odata ce l-am gasit am intrat la receptia micuta unde un baiat simpatic ne-a gasit imediat rezervarea si ne-a cazat la etajul 1. Fara lift, iar noi cu bagajele facute pentru a petrece 2 saptamini in Grecia, dupa ceva timp in care carasem troller-ele dupa noi in cautarea hotelului, urcarea scarilor in spirala ne-a dat gata. Dar era doar un etaj si nu i-am blestemat pe ei ci ne-am injurat pe noi ca am renuntat la a mai face sport de ceva vreme.

Receptia si holurile aduc destul de mult cu cele ale unui hostel si ma intrebam de ce acesta este un hotel si nu un hostel. Insa camerele sunt foarte decente, iar linistea din Orestias Kastorias te face sa ii dai chiar 4 stele. Prima camera in care am stat la Orestias Kastorias a fost o camera cu 3 paturi si o baie incapatoare cu dus si feon. Acces la internet bun, televizor, telefon, lampi individuale la capatul paturilor, frigider, aer conditionat si un balcon. Pentru ca prima seara setasem rezervarea pentru o camera pentru nefumatori probabil ca am primit aceasta camera cu balcon. Impropriu spus balcon pentru ca de fapt era o terasa la care mai aveau acces si alti vecini. Dar si terasa este impropriu spus tinind cont ca ne-am cam riscat iesind sa fumam cite o tigara acolo. Si ca sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc puteti vedea pozele. Dar asta a fost singura neregula a camerei.

Am ales sa nu mai cautam un alt hotel in timpul vacantei si sa nu anulez rezervarea facuta din tara. Pina la urma am decis ca este un hotel bun pentru o noapte de cazare. Insa am adaugat ccerinta pentru o camera pentru fumatori pentru a scapa de terasa aceea..

Cladirea care se vede ca a fost renovat recent este o cladire construita in stil neoclassic si are 3 etaje. Pentru cineva care ajunge, ca si noi, pentru o zi - doua in oras si are nevoie de un loc curat si linistit unde sa doarma, acest hotel este foarte bun tinind cont de locatie, facilitate si amabilitatea personalului. Sunt puse la dispozitia clientilor gratuit si cateva locuri de parcare chiar in fata cladirii.

Un alt micut incident a fost la sosirea noastra din insula Corfu in Salonic, atunci cind ne-am cazat tot la acest hotel. Am primit o alta camera si mai al dracului de sus, la etajul 3. Este intr-adevar neplacut sa cari 20 de kg pe acele scari incommode insa receptionerul s-a oferit si el sa ne ajute. Camera avea doua paturi single si o canapea. Tirziu, cind ne-am intors in camera, am constatat ca pentru canapea nu aveam nici perna si nici lemjerie. Am sunat la receptie si problema s-a rezolvat in 5 minute. Insa cand am vrut sa intindem canapeaua ne-am dat seama ca nu avea loc din cauza paturilor. Asa ca la ora 12 noaptea ne-am apucat sa invirtim paturile sis a le reorganizam camera, desigur intr-un ras general.

Aceasta a doua camera a aratat si mai bine decit prima, adica mai frumos decorata. In rest aceleasi facilitati si fara balcon (sau terasa). Chiar daca hotelul are si camere de unde clientii pot privi Forumul Roman, camerele in care am stat dadeau catre alte cladiri destul de ponosite.

Si in prima dimineata si in cealalta, cu toate ca pretul camerei este fara mic dejun, am putut cobori intr-o sala amenajata cu 4 mese unde am gasit cafea, lapte, ceai, apa, prajiturele si niste saratele care nu prezentau insa prea mare incredere. La cerere receptionerul putea face clientilor si cafea greceasca. Tot receptionerul ne-a oferit si o carte de vizita a hotelului care are o harta impaturita a hotelului pe care ne-a bifat punctele turistice esentiale si restaurantele si barurui recomandate si statiile de autobuz pentru aeroport.

La receptie exista si o camera cu televizor in care am vazut ca turistii putea lasa bagajele sau puteau astepta intre ora check-out-ului si ora la care trebuiau sa plece din hotel. In ziua in care am plecat catre Romania am putut observa turisti care intrau la receptive in cautarea unei camere si am putut auzi receptionerul care le explica faptul ca in urmatoarele zile hotelul, care are totusi 37 de camere, este plin. Fapt ce dovedeste ca afacerea celor care administreaza hotelul este profitabila si ca oamenii sunt influentati de clasarea sa ca “Fabulos” de pe internet. Sa fim seriosi totusi!!

Eu unul nu cred sa mai ajung la acest hotel deoarece nu am de gand sa ma intorc vreodata in Salonic, oras care mi s-a parut cel mai urit (si mazgalit) din cele vazute de mine de-a lungul vietii Daca voi aveti drum pe acolo si ati citit impresiile mele, va invit sa priviti si pozele si sa va faceti o impresie personala. Si sa nu va lasati influentati la prima privire de calificativul “Fabulos” care probabil se acorda pe baza a cine stie cate sau care criterii.

Cred totusi ca daca ai mai multa rabdare decit mine pentru a cauta o cazare in Salonic si mai ales daca vrei sa petreci mai mult timp in oras poti gasi un hotel la acelasi pret, mai central si... macar cu lift.

Trimis de vlado2 in 24.11.14 21:11:06
Validat / Publicat: 24.11.14 22:09:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera tripla - Orestias Kastorias, Salonic

• SOCIALs