ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    OCT-2014

Hotel Keflavik

A doua zi dimineata am ajuns in Islanda zburand fara probleme cu Easy Jet. Am fost asteptati de baiatul de la centrul de inchirieri masini si am fost dusi la firma lui. De acolo am inchiriat masinile, ni s-a facut instructajul aferent, am incheiat asigurare si am purces catre hotelul nostru, hotel care poarta numele localitatii in care este amplasat, Keflavik.

Hotelul Keflavik este de 4 stele, foarte frumos, curat si cald. Cazarea s-a realizat fara probleme. Cei care eram perechi am primit camere cu 2 paturi in apartament cu 2 camere de acest fel si baie comuna. Ceilalti au fost cazati in camere cu 3-4 paturi si baie. Pretul a fost foarte bun deoarece in Islanda, dupa cum va spuneam, totul este foarte scump. O singura noapte la hotel de 4 stele ajunge la 350-400 euro de persoana!!! (am intalnit un profesor roman venit la un schimb cultural, care spunea ca sta in camera cu alt profesor si fiecare plateste 350 euro pe noapte). Noi am platit 480 euro pentru 6 nopti si avioane dus-intors!! No ashe no!

Hotelul nostru are la parter o mica sala de asteptare dotata cu un dozator pentru cafele, ceaiuri, ciocolata, gratuite pentru oaspetii sai, dozator de care am abuzat de fiecare data cand intram sau ieseam din hotel. Tot la parter are si sala mare de mese unde luam micul dejun. Micul dejun era foarte abundent si variat continand de la oua, salata de cartofi cu maioneza, salamuri, branzeturi, sandwichuri de toate felurile, fructe, sucuri, cafele, paine de toate tipurile, pana la dulciuri si torturi minunate si foarte gustoase. Pe furis doseam sandwichuri si fructe in gentile cu care porneam la drum in fiecare zi asa ca mai faceam oarece economie la buget. Daca aveti astfel de ganduri va recomand sa fiti discreti pentru ca altfel proviziile va vor fi confiscate. Fapt verificat de cineva din grup. Foarte zgomotos!

Tot la parter exista si un restaurant care probabil era deschis seara. Noi nu l-am prins niciodata deschis pentru ca ne adunam tarziu in noapte de pe coclauri.

La etajul unde era apartamentul nostru exista pe hol si un fel de living room cu vreo 4 canapele si 2 mese, cu cateva fotolii si televizor, unde ne adunam noaptea sa petrecem si sa rememoram aventurile de peste zi la un pahar de “trascau” cumparat din duty-free din Londra, unde era mai ieftin! Nenea ala din duty-free ne-a ademenit sa luam sticla hai mai mare ca sa ne dea duty-free la duty-free, pentru ca Islanda, destinatia noastra, nu face parte din tanti UE. Asa ca pun-te nene de cumpara ca descreieratii tot felul de beuturi de dat bine pe ulei! Hac! Dupa cum vedeti am venit pregatiti de razboi!

Camera noastra era dotata cu televizor si seif si baia era dotata cu toate cele necesare unui hotel de 4 stele. Totul este curat, se face curatenie zilnic peste tot, se schimba prosoapele si toate cele trebuincioase. La calorifer era caldura din belsug avand in vedere ca Islanda foloseste apele termale din subsol pentru asa ceva, deci este foarte ieftin.

Recomand hotelul tuturor celor care viziteaza Islanda si au nevoie de un loc perfect, ieftin, cald, curat, linistit, unde sa isi intinda oasele hiper-obosite dupa o zi de aventuri incredibile! Hac!

Rog webmasterul sa adauge urmatorul clip

Trimis de buterfly* in 24.11.14 06:05:23
    Validat / Publicat: 24.11.14 08:12:31

VIZUALIZĂRI: 4016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 vedere generala
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 120.70 EUR pe cameră

webmaster33 [24.11.14 08:10:15] »

Mutat în rubrica "Keflavik Hotel" (nou-creată pe sait).

- - -

Ilustrația video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

buterfly* [24.11.14 08:33:14] »

@webmaster33 - multumesc webmaster

webmaster26 [24.11.14 08:44:36] »

@buterfly: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

buterfly* [24.11.14 08:51:53] »

@webmaster26 - pare a fi corect. Multumesc

danamandache [24.11.14 19:34:56] »

Superbonus pentru o destinatie... wow!!!

Dan&Ema [24.11.14 20:32:34] »

Toate articolele tale (voastre) despre Islanda ref cazari sau obiective / expeditii sunt de MILIOANE de ori mai valoroase decat altele din tara noastra, pentru ca sunt de mare mare calitate si atat de rare.

Nu am inteles calculul cum v-a costat pe voi 480 eur toata tura si o cazare 4 stele este 350 eur, dar am s revin cu intrebarea cand planific o islanda!

Bravo!

buterfly* [25.11.14 08:28:37] »

@danamandache - multumesc mult! urmeaza articolele cu adevarat interesante

buterfly* [25.11.14 08:31:00] »

@Dan&Ema - multumesc mult pentru aprecieri. Cazare si avioane 480 euro, pe urma am inchiriat masinile (cam 100 euro de caciula) plus benzina aferenta (alta suta de euro). Am iesit foarte bine. Eram multi si s-a mai negociat

danamandache [25.11.14 09:08:19] »

@buterfly: le astept cu mult interes. Datorita articolelor tale am reusit sa calatoresc acolo unde, nici cu gandul nu visam sa ajung.

Dan&Ema [25.11.14 09:20:58] »

Deja m-a acaparat povestea voastra islandeza (inca neepuizata cititorilor) ca tare mi-as fi dorit si eu sa fiu un norocos pamantean european roman parte a grupului vostru.

Sunteti niste minunati!

buterfly* [25.11.14 09:25:35] »

@danamandache - multumesc, sper ca te voi captiva si mai mult, excursia devine din ce in ce mai interesanta

buterfly* [25.11.14 09:27:41] »

@Dan&Ema - pai nu vrei sa intri in grup?planuim noi aventuri, te luam cu mare drag

Dan&Ema [25.11.14 09:30:14] »

@buterfly: why not? Cer aprobare la denisa emi si ema ma intorc cu ceva cadouri pt ei si why not?

Multumesc de invitatie

buterfly* [25.11.14 12:51:32] »

@Dan&Ema - cu mare placere!

papone [26.11.14 15:35:32] »

unde erau 20 de voturi, sa fie 21 acum! felicitari, fluuras! (stiu ca lipseste T, dar si ti iti lipseste unul, asa ca suntem chit )

buterfly* [27.11.14 09:39:58] »

@papone - multumesc mult nea papone!! Si mie imi lipseste un t... esti iertat! Hai ca ti-am pus si azi un articol.

adri-nico [30.03.15 01:28:27] »

Hic, ca ma ia somnul! Si nu vreaaaaaaaaau!

buterfly* [30.03.15 11:22:53] »

@adri-nico - bei prea mult! numai antibiotice!

adri-nico, buterfly*, Dan&Ema, danamandache