ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2014
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    OCT-2014

la PMM* = 45 GBP

King William IV Hotel – Luton

Am sarit in avionul low cost Wizz-Air catre Londra Luton si am ajuns la destinatie pe la ora 21 intr-o seara umeda si intunecoasa. Am aflat de pe siturile de specialitate ca strada catre Londra este in lucru si pot aparea intarzieri neprevazute in trafic. Prin urmare am hotarat sa nu mergem la plimbare prin minunatul oras ci sa ne petrecem noaptea la un hotel local pentru ca a doua zi sa fim cat mai proaspeti si apti de aventuri in Islanda. Am luat taxiuri de la aeroport si am ajuns cu bine (contra sumei de 10 sterline de taxi – de impartit la 4 persoane) la hotelul pe care l-am rezervat online de acasa.

Hotelul este mic si cochet. La parter are un pub foarte popular in zona, plin de clienti zgomotosi pana tarziu in noapte. De asemenea, tot la parter, in incinta barului exista si un restaurant maricel si un loc de joaca pentru copii. La etaj are cateva camere mici dar curate, dotate cu bai bine intretinute. Am avut rezervate camere cu 2 si 3 paturi. Zgomotul de jos nu ajungea pana la noi in camere dar nici nu ne-am preocupat prea mult de acest aspect pentru ca imediat am iesit la o bere la parter.

Hotelul este gestionat de o familie foarte cumsecade. Era deja tarziu si bucataria era inchisa dar noua ne era foame. Baiatul de la bar (cred ca era unul dintre proprietari) s-a oferit sa ne comande ceva de la un restaurant din sat si am optat cu totii pentru pizza. Baiatul a sunat la restaurant si peste vreo 30 de minute pizza ne-a fost livrata. Am fost foarte incantati de modul jovial in care baiatul s-a dat peste cap ca sa ne satisfaca si cele mai mici dorinte. In camere existau, pe o polita, doua cutii de cereale, niste cutiute cu dulceata si o cutie medie de lapte reprezentand “micul dejun al campionilor” (deoarece noi plecam a doua zi dimineata pe la 5 catre aeroport si la acea ora nu era nimeni la restaurant). Am apreciat din nou amabilitatea gazdelor si faptul ca s-au gandit la noi. Pe deasupra, tot baiatul de la bar, s-a straduit sa ne rezerve si taxiurile pentru a doua zi. Am urcat in camere pe la ora 24 si am dormit bustean pana a doua zi dimineata devreme.

Hotelul este micut, construit dupa modelul vechilor case din lemn tipic englezesti, cu multe barne inegrite de vreme. Are doar vreo 6 camere, curate dar mici, fara prea mari pretentii. Baile au toate cele necesare, sapun, sampon, hartie igienica. Exista WIFI gratuit. Pentru o noapte in care nu aveti ce face este foarte comod, aproape de aeroport si gestionat de oameni prietenosi care va stau la dispozitie si va ajuta sa rezolvati orice problema.

Il recomand cu caldura oamenilor nepretentiosi care au nevoie de odihna, de un pahar cu bere buna si de o companie vesela de englezi si englezoaice care locuiesc intr-un satuc in care toata lumea cunoaste pe toata lumea, pe jumatate beti si pusi pe glume.

PS. pfoaaa... cand am vazut ce tremurate sunt pozeleeee... berea de la englejii astia e buuuunaaa! Si nimeni altcineva nu a facut poze aici. Hac!

Rog webmasterul sa adauge clipul

youtube

Trimis de buterfly* in 23.11.14 17:56:05
    Validat / Publicat: 23.11.14 21:37:17

VIZUALIZĂRI: 3079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 asa arata camera cu 2 paturi
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 GBP pe cameră

webmasterX [23.11.14 21:35:41] »

Mutat în rubrica "King William IV Hotel [Luton], LONDRA" (nou-creată pe sait)

buterfly* [23.11.14 22:30:29] »

@webmasterX - Multumesc webmaster! Pare a fi ok locatia

Dan&Ema [24.11.14 06:22:43] »

Poze tremurate = bere englezeasca. Voi folosi si eu scuza asta la nevoie...

Review fain ca de inceput de expeditie de milioane...

dan

buterfly* [24.11.14 06:54:24] »

@Dan&Ema - hihihihi, culmea e ca am ajuns si in spatele barului! Vezi cat de devreme lucrez ca sa incarc articolele?!

Dan&Ema [24.11.14 06:57:23] »

Asta e dovada ca e mai mult decat un job, e hobby, ca sa ramanem la englezisme. Nu rata 5 o'clock tea dupa amiaza!

Saptamana minunata!

Dan

buterfly* [24.11.14 07:46:09] »

@Dan&Ema - Chiar e pasionant pentru mine! Un adevarat Hobby cum zici tu. Multumesc la fel si tie, o saptamana plina de bucurii!

TraianS [24.11.14 10:33:11] »

Inspirata alegere pentru un "night over"!

Sa cunosti "pub-ul" englezesc, mai ales intr-un coach house de prin secolul 17 e un must do pentru orice turist care se respecta.

Bravos.

Mi-ai facut o pofta de bere de casa de mor.

buterfly* [24.11.14 12:53:59] »

@TraianS - ieftin si bun! si necesar caci altfel stateam chirciti prin aeroport! Si berea aia era buuunaaa!

adri-nico [30.03.15 01:17:04] »

Maninc doar covrigi plimbati la Predeal caci bere n-am... da' si cind voi avea...

buterfly* [30.03.15 11:22:14] »

@adri-nico - dar eu ti-am dat si un limoncello... si tu nu ai vrut!

adri-nico [30.03.15 11:43:44] »

@buterfly - o bere as mai fi acceptat, dar alcoolice din astea "speciale" nu prea cred ca pun pe limba...

Abia astept ca diseara sa continui aventurile Vikingului Saltaret!

adri-nico, buterfly*, Dan&Ema