ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2014
ÎNSCRIS: 29.01.12
SEP-2014

Mires House, o cazare ideala in Agios Gordios

Vacanta in Corfu am inceput sa o organizez pornind de la intrebarea “Unde sa ma cazez? ”. Sigur, site-ul cel mai util- AFA! Zeci de impresii, zeci de pareri. Cu rabdare, citind rinduri si printre randuri, am ales Agios Gordios. Ok. Dar unde? La care studio? La care hotel sau pensiune? Cel mai simplu mi-a fost sa iau toate site-urile grecesti si nu numai la rind, sa gasesc adresele de email si sa scriu la peste 40 de unitati de cazare. Am primit instantaneu tot atitea raspunsuri cu informatii suplimentare si preturi. Au ramas pe lista 4. Si din nou m-am intors pe AFA si am decis sa merg pe mina colegei baby eyes care scrisese citeva impresii despre Mires House.

Cautam un apartament si pentru ca acesta nu era disponibil am primit 2 camere alaturate la pretul unui apartament : cam 55 euro/zi/2 camere. Desigur, am ajuns la acest pret dupa citeva negocieri. M-am interesat si daca aerul conditionat sau seiful se platesc separat (asa cum mi s-a mai intimplat) si am fost asigurat ca nu exista alte costuri suplimentare in afara pretului negociat.

Poze de pe site, impresii de pe alte site-uri, asigurarea lui Dimitris (cel care raspunde la email-uri) ca am sa ma simt ca acasa. Eu alesesem, eu raspundeam si pentru banii amicilor mei. Si aveam oarecum ceva emotii cu toate ca fiecare cazare la studiourile din insulele in care mi-am petrecut vacantele in Grecia au fost ok. Sau cel putin pozele de pe site-uri sau cele trimise de gazeda pe email nu au fost niciodata diferite fata de realitate.

Ajungand in Agios Gordios am gasit imediat Mires House care se afla la citiva metri de mare. O curte cu foarte multe plante, mare si curata. Imediat am fost intimpinati de gazde si dupa cateva cuvinte de curtoazie am fost condusi in camere.

Camerele au fost situate la etajul 1 si au balcoane de unde se vedea curtea si marea. Mobilate standard, camerele au fost mai mult decit ok. Paturi de cate o persoana, aer conditionat, seif, chicineta cu tot ce aveam nevoie, frigider, chiuveta si o baie micuta cu dus. Pe micuta masa am gasit si cite o sticla de apa, citeva mini-chec-uri si o scrisoare de intimpinare in care ni se multumea ca am ales casa gazdelor si ne asigurau de disponibilitatea lor pe timpul vacantei noastre.

In restul zilelor ne-am intersectat foarte putin cu gazdele si ne-au mai “deranjat” intr-o zi cu o sticla de vin facut de ei (mmm...) si la plecare cind am stabilit detaliile, noi urmind sa plecam foarte devreme.

In curtea pensiunii de afla 3 cladiri, toate de inchiriat, si un loc pentru parcarea a 3-4 masini. Exista si o piscina destul de maricica si inca o piscina pentru copii la care normal ca nu am ajuns in nici o zi, distanta pina la mare fiind de citiva pasi. Reamintesc faptul ca am fost cazati aici in perioada 15-26 septembrie, perioada extrasezoniera. Probabil ca vara, atunci cind toate camerele sunt ocupate, pensiunea devine mai galagioasa, iar locurile de parcare insuficiente.

Imediat cum am iesit pe poarta pensiunii, in stinga sau in dreapta, am avut la dispozitie mai multe magazine si taverne si cu toate ca prin fata curtii trece drumul principal ce leaga faleza de restul statiunii, ne-am bucurat de liniste deplina in fiecare seara si noapte (pentru ca ziua nu eram pe acasa).

Ca si lipsuri pot aminti lipsa televizorului in camera si faptul ca poti avea o conexiune buna la internet doar de pe terasa de la piscina. Lucruri care nu mi se par de luat in seama dar despre care trebuie sa scriu. Un lucru care insa nu prea mi-a placut a fost ca prosoapele si lenjeria au fost schimbate doar o singura data in timpul vacantei. In schimb ni s-a facut curatenie in camere cam la 3 zile.

Mires House este o idee excelenta de cazare daca alegeti sa stati in Agios Gordios atunci cind vizitati insula Corfu! Lucru ce se poate vedea si din poze. Nu stiu daca a mai ramas ceva de adaugat si daca v-am convins sa va cazati la aceasta pensiune insa va stau la dispozitie cu raspunsuri pentru intrebarile voastre.

Trimis de vlado2 in 19.11.14 19:45:13
Validat / Publicat: 19.11.14 20:37:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dubla de la Mires House - Agios Gordios, Corfu

[19.11.14 20:48:40]

vlado2AUTOR REVIEW
[19.11.14 21:10:41]

Este foarte bine

[19.11.14 21:12:57]

@vlado2 - Te rog să (re) verifici coordonatele GPS, - tocmai le verificam si / schimbam harta interactivă AFA. Sunt ok acum ? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

ariciu
[20.11.14 00:49:51]

Noah, văd că TTR-ul ți-a făcut poftă de scris. Și mie de ecouri, așa că... bine că ai scris, bine c-am citit! S-o ținem tot așa!

vlado2AUTOR REVIEW
[20.11.14 07:55:01]

@webmaster26 - Am reverificat si este ok.

@ariciu - Da, se pare ca m-a motivat intilnirea. Deci a fost de bun augur)). Lucram la cateva impresii de cind m-am intors din vacanta dar in viteza melcului.

adrianaglogo
[16.01.17 19:55:02]

@vlado2: Si eu m-am decis sa "merg pe mana " celor au scris de bine despre aceasta unitate de cazare.

Desi tot caut, nu am gasit un mod de a-i contacta.

mai ai cumva adresa de mail? Daca da, te rog sa mi-o trimiti si mie, prin mesaj privat bineinteles.

Multumesc.

adrianaglogo, vlado2