ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2014

• TIMP CITIRE: 6 MIN

Parcul Termal Poseidon

SENIOR în ISCHIA

Episodul 2. PARCUL TERMAL POSEIDON - ALTFEL DE MAGIE

” Ischia, cea mai mare dintre insulele napolitane este cunoscută în întreaga lume ca Insula Verde și Insula tineretii vesnice. Cele două nume sunt datorate abundenței de păduri de pin, plantații de citrice și viță de vie, care caracterizează insula, si mai ales miraculoaselor ape termale, faimoase încă din antichitate ca sursă de sănătate și frumusețe, menționate în Iliada lui Homer precum și de Plius și Strabon. Natura sa vulcanică face ca insula Ischia să fie una dintre cele mai cunoscute centre termale din Europa.

Apele termale din Ischia sunt alcaline, contin sulf, iod, clor, fier, potasiu si oligoelemente. ”

Mai țineti minte... semnele bătrâneții din episodul 1... să vedeți... episodul ăsta a plecat de la semnul nr. 11 adica... te doare peste tot, iar ce nu doare, nici nu funcționează.

Așa că, lacomi pentru că deși aveam piscine cu apă termală la hotel am luat o excursie opțională cu grupul la Parcul termal Poseidon unde erau muuuult mai multe piscine.

Visul meu... piscine cu apă caldă care ia durerile si face să funcționeze ce nu doare :) Piscine cu apă caldă în care poți să înoți cât te țin puterile fără să-ți fie teamă că îngheți sau ți se pune vreun cârcel de la apa rece.

Am ajuns de la hotel pe jos cam in 20 de minute parte din drum făcut pe șosea chiar pe malul mării.

Nu știu dacă v-am spus dar din cauza șoselelor înguste și reliefului stâncos în Ischia nu sunt trotuare. Traficul este așa un fel de „mica întelegere”... trebuie să stai cu toate simțurile treze, altfel te trezești cu julituri colorate ca pe toate mașinile lor :)

Era liniște și frumos, nu se vedea nimic de afară spectaculos, chiar mă gândeam că parcă prea l-au lăudat mulți și să vezi că este cât bazinul nostru de la Câmpina.

Am ajuns, am avut reducere de grup dar nu mă întrebați cât am plătit că nu mai știu... să fi fost 28 sau 30 de euro de persoană.

După primii pași... marea în dreapta mai exact golful Citara, stânci abrupte în stânga, o plaja îngusta cu șezlonguri și umbrele pe malul mării cu intrări separat cu ajutorul brățărilor. Ne-au dat brățările acelea magnetice care deschid porți si uși, stiti voi.

După primii pași m-au surprins plantele. Am realizat de ce se numește GIARDINI POSEIDON. Este și un fel de grădina botanică. Sute de specii de plante cu flori sau fără, palmieri de multe feluri, aranjamente cu pietre si plante, toate cu plăcuțe cu denumirea. Foarte frumos și îngrijit.

Mai târziu, urcând toate terasele până la cota cea mai înalta am văzut de sus ce priveliște incredibilă poate să ofere GIARDINI POSEIDON.

Suprafața de 60.000 de mp, în terase care coborau în mare, acoperită cu piscine în aer liber și într-o construcție din sticlă, cabine, vestiare, toalete. cabinete medicale pentru electroterapie și cabinete cosmetice, restaurante, sute de șezlonguri și umbrele. Apăreau șezlonguri pe unde nu te așteptai, printre palmieri, printre trandafiri și cactuși imenși, printre leandri pe care parca îi udau cu apă vie.

În jur de 25 de piscine cu apă termală cu temperaturi intre 15 si 40 de grade, parte dintre ele „băi Kneipp” cu doua piscinuțe alăturate una cu apă la 15 grade Celsius și cealaltă cu apă la 40 grade Celsius. Hehehe! Să fi văzut canțonete ce se auzeau pe lânga băile Kneipp... aveți idee cum este să treci dintr-unul în celălalt în câteva secunde? Și cum te furnică tot corpul după aceea? Și cum te simți Superman la câteva minute după?

Sauna... naturală. Am vazut pentru prima oară o asemenea saună. O peștera în munte din pereții căreia ieșeau aburi. Fierbinți că abia rezistai. Amenajată fix ca o saună modernă. Numai că erai într-o peșteră pe o insulă vulcanică.

Intrat, văzut, ars bronhii si plămâni, ieșit!

Undeva către peretele stâncos cel mai înalt, un izvor cu apă la 90 de grade amenajat special sa putem vedea și simți (să simtă cine vrea...) cum izvorăște apa de la „mama ei”. Din dreptul izvorului, un canal îngust betonat purta apa fierbinte prin tot parcul.

Să revin că m-a luat valul... după ce ne-am schimbat în cabine și am pus bagajele în dulăpioarele din vestiare am plecat cătinel pe lângă un restaurant către primele piscine. Dulăpiorul din vestiar se dechidea parca cu 1 euro :)

Nu vă amețesc acum cu traseul nostru printre piscine. Era liniște și bine. Seniori nemți ca de obicei dar deja fiind extrasezon eram foarte putini. Ne-am plimbat și am luat la pas toate terasele, potecile, cotloanele. Ne-am purtat băgăjelul pe la toate piscinele și piscinuțele fără excepție, am stat la jeturi și bule și sub cascade și prin băile japoneze până când ni s-a încrețit pielea pe palme și pe tălpi. Și cred că ne crescuse și tensiunea. Ne-au avertizat ei să mai facem pauze dar parcă puteai?

Una din piscine avea niște scaune cioplite în stâncă din spătarul cărora iți curgea apă fierbinte pe umeri.

Am ajuns într-un capăt de parc la piscina olimpica... uaaaaaaaaa! visul meu. Nu era nimeni.

Apa sărată... de rămânea sare pe tine și limpede cristal. Paradisul înotatorilor cu spondiloză :) Nici nu trebuia să te zbați prea tare că te ținea la suprafață.

Marea era lângă noi, am coborât și pe plajă și am facut și o baie în mare. Apa era încă caldă. Dar nu se compara cu apa din bazine :)

Am mâncat de prânz la un restaurant cu autoservire, ne-au facut și pizza la comandă și am băut un capuccino minunat. Și un limoncello... bine. Prețuri destul de mari.

În centrul de tratament se aplicau diverse proceduri cu cosmetice pe baza de apă termala Ischia. Am găsit și acolo și la toate magazinele din insulă o gama de cosmetice cu apă din Ischia.

Nu am fost la tratament cosmetic sau electrotrapie dar în fiecare zi am făcut baie în apele din Ischia. Am văzut și simțit pe propria-mi piele magia apelor minerale. O altfel de magie.

Apa minerala, aerul, cerul albastru făra pic de nor, MareaTireniana, limoncello, florile, palmierii, italianul tenor din restaurant (vezi episodul 1)... Tinerețe fără bătrânețe... Insula tinereții veșnice...

Seara târziu, aproape de închiderea parcului și de întâlnirea cu grupul la ieșire, cu o felie de soare rămasă atârnând pe după stânci, de pe terasa cea mai înaltă a Parcului Poseidon am simtit prin toți porii magia insulei Ischia.

Eram tânără, frumoasă și îndrăgostită.

Trimis de TEOANCA in 18.11.14 20:35:57
    Validat / Publicat: 18.11.14 21:49:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TEOANCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.11.14 21:00:56]

Seara bună wm. Te rog sa-i pui să cânte pe băieții mei dragi de la FreeStay, primul lor videoclip de aici https://www.youtube.com/watch?v=glnMNkvqzZQ

Mulțumesc.

[18.11.14 21:49:04]

@TEOANCA - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

alinaro
    [19.11.14 09:55:34]

@TEOANCA - Am nimerit SB! Sa aveti o zi frumoasa!

balasa violeta
    [20.11.14 20:36:18]

@TEOANCA - asteptam aceste impresii, am cumparat sejurul pentru iulie si m-a costat pana-n 500 de euro.

"Nu aveai voie sa intri in piscine fără cască. Așa mi se pare normal și orice persoană cu bun simț știe asta. " Sa-ti spun Anca, eu n-am stiut! Credeam ca pentru protectia ta iti pui casca dar omul cat traieste invata!

Te-as ruga sa-mi spui de la aeroport in port la Napoli, cu ce mijloc de transport ai fost?

Ai scris atat de frumos incat parca as pleca acum!

[20.11.14 21:01:30]

@alinaro - Mulțumesc pentru SB. Nimerit, nenimerit e binevenit. Mă bucur ca un copil pentru fiecare vot chiar dacă m-am retras.

[20.11.14 21:12:09]

@balasa violeta - Știam că pleci în Ischia, veștile astea despre cine, când și cum pleacă se răspândesc repede printre " călătorii bolnavi ". Cu siguranță între timp ai citit și primul review și ai văzut că în prețul scris acolo au intrat și toate transferurile, avion, însoțitor de grup. Din păcate nu te pot ajuta prea mult pentru că am avut autocar de la agenție care ne-a dus și ne-a adus peste tot.

Iar atunci când am ghid care se ocupă de toate amănuntele astea... am mintea în vacanță

Ooof, mai ai un pic de răbdare...

Flaviu
    [22.11.14 14:01:16]

Just like paradise!

P. S. Am vazut filmuletul despre care-mi spuneai asa ca nu ne mai aburi cu cele 13 semne... You're still in business!

[23.11.14 11:16:01]

@Flaviu - Blushing...