ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2014
  • --- F ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 16.11.13
    AUG-2014

Recomand familiilor cu copii - totul ok

Sejur 7 nopti 8 zile, sfarsit de iulie inceput de august 2014, a 5-a sau a 6-a oara in Bulgaria (nici nu mai stiu exact de cate ori am fost), familie cu 2 copii de 7 ani si de 1 an. Complexul Kalimera poate cel mai ok loc de pana acum din toate sejururile in Bulgaria.

Acest complex este format din hoteluri Flora, Zvete si Rodopi. Oriunde locuiesti din aceste 3 locuri ai acces si la celelalte hoteluri. De exemplu, locuiesti la Zvete, mananci la pranz la Flora, seara la Rodopi, piscina la Flora, spa-ul la Zvete :)) si alte combinatii si permutari de cate 3 :))

Practic acesta este dupa parerea mea primul si marele avantaj. Oriunde stai, cu exceptia cazarii, poti schimba sau alterna restaurantul, piscina, spaul, etc in cazul in care este nemultumit de o varianta.

Un dezavantaj este ca se vorbste preponderent limba germana. De altfel este un complex ocupat 90% doar din nemti sau popoare nordice :)). La receptie te intelegi in engleza dar greu, activitatile cu copiii se tin doar in limba germana, showurile de seara in germana si tot asa. Pentru cine nu stie germana (si cazul nostru) este mai neplacut ca te cam chinui cu engleza, dar dupa 2 zile te obisnuiesti :))

Noi am fost cazati la hotel Flora. Parcarea este mica ce e drept si contra-cost. Dar am anuntat de cum am sosit ca dorim loc de parcare si ca nu vom muta masina pana la plecare (este indicat sa mentionati pentru ca veti fi directionati spre un loc de parcare foarte ferit, fara mare acces sau trafic, veti fi blocat de alte masini dar cu 24 de ore inainte de plecare daca anuntati vi se face loc de iesire... nu am avut probleme). In 10 min ni s-a dat locul de parcare. Masina era vizibila de la balconul camerei.

Camera:

spatioasa, curata, prosoape schimbate zilnic doar daca erau puse pe jos in baie (lucru mentionat si in revista de prezentare a hotelului), daca le gaseau oriunde in alta parte nu le schimbau, ceea ce mi se pare un lucru civilizat. Baia spatioasa si spre uimirea mea dusul cu o presiune foarte buna (lucru rar intalnit de mine in calatorii). Patul pentru bebelusi se comanda la receptie si costa 2 leva pe zi. Singurul dezavantaj al camerei este ca are doar o singura priza dubla (televizor si frigider). Cum aveam copil mic a trebuit sa cumparam un prelungitor pentru toate acareturile noastre (sterilizator, incalzitor, geanta frigorifica etc necesare bebeului :)) Camera a avut vedere spre intrarea hotelului, nu spre piscina si curtea interioara, ceea ce a adus cu sine si multa liniste :)

Restaurantele:

Din toate cele 3 restaurante, clasamentul meu ar fi Rodopi, Zvete, Flora. Noi le-am incercat pe toate si apoi ne-am hotarat la care sa mancam preponderent. Un luru bun este ca nu exista restrictii la cate restaurante mananci o data :))

daca vrei poti manca la o masa la 2 restaurante :)) totul este sa te tina stomacul. Ca varietate de mancare - super ok, cu produse diverse si nerepetate si zilele urmatoare. Sunt alte genuri de mancare la fiecare restaurant. Ca exemplu dimineata se punea accent pe diverse salate si combinatii de salate, existau bineinteles si oua preparate in diferite feluri, mezeluri, gemuri, branzeturi, clatite, fructe etc. La pranz nu lipseau 2 feluri de ciorbe sau supe, 3 -4 mancaruri cu carne de obicei pui, vaca, porc si garnitura, cartofi pregatiti in 3-4 feluri, foaret multe salate, vreo 10 feluri de combinatii, in afara de cele simple gen salata de rosii, salata de castraveti etc si fructe si prajituri cat cuprinde. Seara alta mancare decat la pranz. Oricum super multa mancare, diversa, proaspata dupa mine mai ales ca 60% din ea o reprezentau fructele si salatele si prajiturile, ceea ce pe noi ne-a bucurat, plus ca asa iti puteai da imediat seama daca e ceva vechi sau stricat, dar nu a fost cazul. Fetita noastra de 7 ani a mancat absolut ce a vrut si nu am avut nici o problema cu ea. Evident ea oricum nu mananca carne tocata sau mezeluri nici acasa, asa ca nici acolo nu a mancat. Pentru cea mica de 1 an, am avut mancare la borcan cumparata, de la restaurant nu i-am dat decat fructe si prajituri si tot asa nu am avut nici o problema.

Piscinele:

sunt 3 piscine total diferite. Cea de la Flora este cea mai linistita, rar apar animatorii sa faca o gismastica in apa. Pentru noi asta a fost cea mai ok, dimineata sunt ceva copii si apoi pe seara cand vin de la activitati copiii mai mari. e si cea mai putin adanca, cu sectiune de copiii, soare pe toata perioada.

Piscina de la Zvete, e cea mai mare, cea mai adanca, mai pentru adultii dormici de inot, de jocuri cu mingea in apa, frecventata de foarte putini copii mici.

Piscina de la Rodopi e undeva intre cele 2, dar e cea mai aglomerata, e langa sursa de muzica a complexului, aici animatorii sta cel mai mult timp, aici se fac jocuri ziua etc. Noi am preferat-o pe cea de la Flora pentru ca cea mica mai se balacea, mai adormea putin si era liniste :)

Piscinele sunt deschise de la 9 la 19, sistemul de ocupare a sezlongurilor este ceva mai ciudat, dar si cu asta te obisnuiesti repede. Stai la coada :)) Adica dimineata incepand cu ora 8 te asezi in fata portilor de acces la piscina care sunt inchise, si asa se formeaza o coada de oameni care nemti fiind stau cuminti si asteapta, beau cafeaua si fumeaza acolo. Se ai poate lasa si geanta cu prosoape si aproape de ora 9 de deschidere ergi si tu personal si ocupi loc langa geanta :) Ideea este ca nu se imbranceste nimeni, iar noi in toate cele 7 zile am stat in acelasi loc unde ne-am si dorit de altfel.

Distractia pentru copii:

complexul are o gradina interioara destul de generoasa. Pentru noi a fost ok pentru ca o plimbam pe cea mica cu carutul si evitam aglomeratia si galagia de pe strazi. Pentru copii mari exista topogane cu apa contra cost functioneaza intre anumite ore, gradinita pentru copii unde se picteaza, se face modelaj, se lucreaza in lut, la piscina sunt tot felul de jocuri pentru copii facute de animatori, exista in complex si un teren de minigolf contra cost, sala de jocuri, loc de joaca in aer liber cu leagane topogan nisip, masinute cu fise pentru cei mici. Seara se tine minidiscoteca pentru cei mici cu animatori imbracati in diverse personaje, dupa care la amfiteatru din complex, echipa de animatori (a fost alcatuita din vreo 10 - 15 tineri) tine in fiecare seara spectacole, preponderent mai mult cu tematica pentru cei mici, si in limba germana :(Dupa show acesta la terasa in aer liber de la Rodopi se organizeaza tot felul de minunatii de distractie pentru cei mari: discoteca, karaoke, concurs de dans, diverse concursuri etc. toata distractia dureaza pana la ora 1 noaptea. Probabil cei cazati ca Rodopi cam au de suferit din cauza muzicii :))

Hotelul e amplasat foarte aproape de unul din cele 2 parcuri de distractii din Sunny Beach, cel mai mic, cel care are mai mult "tiribombe" pentru copii. Aproape de hotel este si statia trenuletului si locul de inchiriat diverse mijloace de transport de plimbare prin statiune pretabilepentru copii si nu numai.

Spa:

doar pe baza de programare si contra cost. Foarte curat. Eu am cerut ceva special si s-au conformat intocmai fara a-mi cere bani in plus.

Plaja este destul de aproape, este contra cost dar nu pot da amanunte intru-cat nu am fost decat seara sa ne plimbam la malul marii.

Despre interneul in hotel nu stiu ce sa spun, eu sunt de parere ca atata timp cat suntem in concediu suntem in concediu. Serviciile, ziarele online, facebookul si alte prostii le dam deoparte, petrecem timp impreuna :)

In concluzie, noi vom reveni, ne-am simit bine, am venit acasa cu ceva multe kg in plus :)) pentru copii a fost fara probleme, ne-am distrat si ne-am relaxat, nu am avut timp sa ne plictisim desi toata ziua statea in interiorul complexului, doar seara ieseam in statiune. Recomand cu draga inima :)

Trimis de fara.nume* in 11.11.14 18:09:08
    Validat / Publicat: 11.11.14 18:52:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fara.nume*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [11.11.14 20:50:03] »

ela75 [11.11.14 21:27:58] »

Cat a fost sejurul la acest hotel?

fara.nume* [12.11.14 09:27:15] »

@webmasterX - perfect, fix acolo este

fara.nume* [12.11.14 09:29:58] »

@ela75 - 700 E, la care s-a adaugat parcarea si patul bebeului , inca maxim 30 leva cred

ela75 [12.11.14 09:47:55] »

Si le-ai luat din iarna?

fara.nume* [12.11.14 11:07:03] »

@ela75 - da, le-am rezervat in perioada targului de turism din noiembrie si le-am platit in decembrie. am beneficiat de multe reduceri , in total vreo 35%

ela75, fara.nume*
    Alte impresii din această RUBRICĂDAS Club Hotel [ex. Club Calimera = Complex Flora Park + Rodopi + Tzvete]: