ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2014
  • --- F ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 16.11.13
    JUN-2014

Minunatul Disneyland - cu bune, cu rele :)

Vacanta sfarsit de iunie inceput de iulie, 2 adulti si o fetita de 7 ani si 3 luni, 4 nopti, 5 zile, cazare la hotel Santa Fe, zbor cu avionul companie low cost.

Voi alege pentru acesta prezentare sa vorbesc mai mult despre lucrurile practice, despre ce as face si ce nu as mai face daca ar fi sa ma intorc, in speranta ca va fi de ajutor si altora.

Inainte de plecare evident am studiat toate impresiile postate aici. Unele au fost chiar de mare ajutor, ca cele legate de descrierea atractiilor din parc (din acest motiv nu voi relua si eu, au facut-o altii mult mai bine), de modul de transport aeroport - hotel, etc

Sfaturi (pareri personale, nu le luati in nume de rau :)):

- Nu merita sa mergeti la disneyland cu copii mai mici de 6-7 ani. exista si atractii pentru cei mici - vreo 2, dar nu merita, aglomeratia, drumul, statul degeaba cu el pentru ca nu se poate urca in majoritatea atractiilor. Consider ca varsta de minim 7 ani este ideala pentru prima excursie in parcuri. Mai ales ca cele 2 parcuri disney sunt concepute cu atractii / activitati pentru mai multe varste, un copil mai mic nu are ce face in anumite locuri, un copil mai mare se plictiseste in locurile pentru cei mici etc. Practic totul este conceput ca sa revii, cand ai alta varsta si alte preocupari :))

- Incercati sa alegeti un hotel din parc. Noi am optat pentru Santa Fe pentru ca a avut cazarea cea mai ieftina. A fost super ok: camera destul de mare, curat, liniste, mic dejun destul, personaje disney care vedeau in fiecare dimineata la receptia hotelului si petreceau timp cu copii, faceau poze (in parc astepti si 2 ore pentru o poza cu un personaj si un autograf). Exista la intrarea in hotel Bus care te duce direct in "poarta" parcurilor, drumul si timpul de asteptare sunt de 5-7 min. Cele 2 ore in plus in fiecare dimineata 8 -10 in parc au contat. Singura problema aici este ca in aceste 2 ore nu ai acces la toate atractiile, ci doar la cateva, care se schimba de la o saptamana la alta, si nu le poti afla dinainte. Noi am prins vreo 6 atractii doar deschise, dar stiu ca ne-am dat de zeci de ori in fiecare. De exemplu la Buzz Laser Blast ne-am dat intr-una din dimineti de vreo 30 de ori fara a astepta nici macar 1 minut la coada, ieseam si intrat :)) iar in mod normal pe parcursul zilei asteptai si 1-2 ore sa intrii :))

- transportul aeroport parcuri - sfatul meu este sa alegeti varianta autocar pana la paris - metrou 2 statii - RER pana la disney (drumul exact este descris de altcineva aici pe site, cel putin eu de aici am luat informatiile exacte). De ce recomand traseul acesta desi pare mai lung? Nu este adevarat :)) in primul rand este cel mai ieftin, si cand zic ieftin ma refer la vreo 50 euro diferenta fata de celelalte variante (pentru noi a contat desi nu e o suma mare, am preferat sa cumparam un suvenir pentru cea mica mai bine). In al doilea rand, ca si timp faci cel mai putin pana in parcuri, chiar daca schimbi 3 mijloace de transport. In total noi am facut 2 ore jumate de cand am aterizat pana la hotel. Totul e sa te documentezi din timp si sa stii exact la ce statie cobori, pe ce parte e trenul, la ce statie cobori, etc, restul e floare la ureche :)) Noi la ora 13 eram deja la hotel in disneyland. Cealalta varianta cu un autocar special de la aeroportul Beauvais direct spre disney, in afara ca era mai scumpa per total, avea un timp foarte mare de asteptare. Autocarul acesta nu pleaca mereu la ore fixe, pleaca cand se umple mai mult de 80%. In cazul nostru ni s-a spus ca mai asteptam un zbor care era la o distanta de 2 ore de noi, plus drumul, am si ajuns pe la ora 17-18 la hotel. 5-6 ore in plus in prima zi chiar au contat :))

- mancarea- in parcuri e voie cu mancare si bautura. cele din parc sunt foarte scumpe intr-adevar. Langa hotel Santa Fe exista o benzinarie " cu de toate". noi ne procuram de acolo materia prima pentru sandwisuri si apa / suc / bere si mancam "din pachet". O singura data am mers la restaurantul McDonalds pentru ca era cel mai accesibil si 3 meniuri ne-au costat 38 euro. Faimosul restaurant din inteiorul parcului "impinge tava" unde cu 25 euro mananci cat vrei este foarte aglomerat. stateai la coada cam de 2 ore. Nu ma intelegeti gresit exista restaurante la tot pasul in parcuri pentru cei care vor sa dea bani pe mancare si bautura... si bani buni :))

- aglomeratia - da, este aglomerat, sau cel putin in perioada cand am fost noi a fost :)) Sfatul meu ar fi daca mergeti cu copil sa il instruiti din timp in caz ca se pierde (pentru ca este foarte probabil, o fractiune de secunda daca iti iei privirea de la el, fuge ca a vazut nu stiu ce personaj, nu stiu ce rochita, etc). Noi i-am aratat niste repere in parc si am convenit in caz ca ne ratacim unul de altul sa mergem la cel mai apropiat si sa asteptam acolo pana vin mami sau tati :)) Nu am patit-o si initial nici nu ne gandisem sa facem asa, insa chiar in prima zi am vazut vreo 4 parinti disperati ca si-au pierdut copilul, plangeau si faceau un circ pe acolo monstru :)) apoi ne-a venit ideea mai sus descrisa :))

- locatiile din parc - mereu sa aveti harta parcurilor pe care o gasiti gratuit la intrare in vreo 7 limbi (fara romana evident :)) dupa parerea mea fast-pasurile sunt degeaba, te leaga ca la anumite ore sa fii la atractia respectiva, iar la unele intrii imediat ce-i drept, dar la altele astepti mai mult decat la coada normala. La Parasutele ToyStory coada la fast pass era mai mare decat coada normala. Deci ganditi-va bine daca merita sa aruncati niste bani sau nu :)) Noi am spus pas la capitolul acesta si nu ne-a parut rau. Parada de la ora 17 nu este asa spectaculoasa, sau ma rog, nu merita vazuta mai mult de o data, hai maxim de 2 ori, insa are si un avantaj, in timpul paradei cozile la atractiile din parc sunt mult mai mici sau deloc, toata lumea e la parada. De exemplu noi in timpul paradei ne-am dat de 2 ori in trenuletul Big Thunder Mountain fara sa asteptam deloc, loc unde in mod normal asteptai in jur de 2 ore :) Seara incepand cu ora 22 era un spectacol de lumini, proiectii pe apa, artificii, sunet exact in jurul castelului extraordinar, nu am cuvinte sa il descriu, ce pot spune doar daca se poate compara este ca in Bucuresti de Revelion in marile piete nu am vazut niciodata asa frumusete ca la disney unde se tinea in fiecare seara. La terminarea programului, in jur de ora 24 este mare aglomeratie, recomand sa mai zaboviti pe o banca undeva sau prin disney vilage pana trece valul de turisti. Astfel evitati si aglomeratia de la busurile care duc spre hotel unde imediat la inchiderea parcului principal se calca lumea efectiv pe picioare :)) Acesta ar fi un aspect negativ al sejurului dar cu putina imaginatie se poate evita. Busurile spre hotelurile din parc circula pana la ora 2 noaptea :))

- V-as recomanda spectacolul Buffalo Bill's Wild West Show din Disney village - spectacol si masa, ambele cu iz de west salbatic. Merita vazut, dar atentie ca se tine doar de 2 ori pe saptamana, deci trebuie mers din timp si cumparat bilet. Va recomand categoria 2, nu e mare diferenta fata de categoria 1 (copilul vede oricum ce se intampla in arena) iar la pret e diferenta cam de 60 E pentru 3 persoane. 2 meniuri adulti si 1 meniu copil ne-au costat 160 E, dar repet nu ne-a parut rau in final, iar cea mica a reusit sa ramana concetrata la spectacol ambele 2 ore (ceea ce la un circ normal la noi nu reuseste :)), plus ca animatorii sunt asa expresivi ca nici nu a contat ca ea nu stia foarte bine engleza :))

- As recomanda de asemenea Spectacolul de cascadorie in disney studios Moteurs... Action, dar aveti grija ca si aici este o coada mare. Interesati-va care e ziua si care e ora la care are loc showul de cascadorie si incercati sa fiti printre primii ca sa prindeti loc mai in fata. Dureaza cam o ora spectacolul.

- Nu va recomand sa pierdeti timpul la cozile interminabile pentru o poza si un autograf cu personajele parcurilor. Este pierdere de timp, nervi gramada si mare deziluzie in final :)) La pavilionul printeselor este o bataie de joc enorma, evitati pe cat puteti. Sistemul aici este asa: dimineata la ora 10 te asezi la o coada enorma ca sa obtii o rezervare de intrare la pavilionul printeselor, adica un card cu ora pe care teoretic o alegi tu (dar se mai dau cardurile si cum vor ei). La coada asta am stat 2 ore jumate. Am obtinut cardul cu ora 14 de intrare la pavilion. Ne-am gandit ca la ora 14 nu mai stai la nici o coada si ca vezi si toate cele 10 printese disney cum se astepta copila. Eh! Nu e adevarat :)) La ora 14 cand ai programarea mai stai vreo 2 ore la coada ca sunt foarte multi care au aceeasi ora ca tine :)) iar la poza si autograf e doar o printesa :(Care? Nu se stie... vin toate 10 e adevarat dar cate una la interval de 15 min. Deci nu stii pe care o nimeresti. La noi Ariel a fugit din nasul nostru cu 2 persoane inainte si a venit Aurora, cu care oricum aveam poze, pentru ca o prinsesem in parc si am rugat-o sa facem o poza. Concluzia... 4 ore pierdute de pomana :((Moment in care ne-am hotarat si am explicat si copilului ca nu are rost sa pierdem atata timp pentru o poza cand in 2-4 ore putem sa ne dam in 3 trenulete :)) Nu recomand statul la coada pentru poze si autografe. Daca ii prindeti intamplator prin parc cand se deplaseaza din loc in loc e ok, ii rugati sa stea la poza si nu refuza :)) daca nu... tine-ti la nervii vostrii :)))

- Partea buna este ca peste tot (receptie hotel, parcuri, restaurante etc) se vorbeste limba engleza, contrar a ceea ce se intampla in Franta de obicei :))

- Atentie cu toaletele in parc. Nu sunt foarte multe si departe una de alta. Marcati-le pe harta si incercati sa explicati copilului sa nu stea pana in ultimul moment :)) pentru ca riscati sa stati si acolo la coada si sa aveti evenimente neplacute :)))

- Pentru o mai usoara deplasare in parc si pentru odihna copilului se pot lua carucioare puse la dispozitie gratuit de parc (chiar la intrare), sunt utile, dar numarul lor este destul de mic, motiv pentru care trebuie sa fiti printre primii si la coada de acolo :)

- La intrarea in parc puteti obtine informatii despre toate show-rile din parcuri, atat cele stradale cat si cele din interior. Cu putin efort gasiti si de acasa pe siteuri. Parerea mea ar fi sa va interesati din timp si sa incercati sa nu le ratati pe cele pe care copilul le-ar intelege fara sa priceapa limba :))

Ca si concluzie, merita mers, macar o data in viata. Pentru un copil este magic, feeric, te simti coplesit de bucuria lui, pentru el este un taram de basm, crede tot cu toata fiinta lui, are mereu pe chip o fericire si o incantare care greu pot fi descrise in cuvinte. Mai ales pentru ca in acest parc sunt personaje pe care le cunoaste din desene, pe care le are ca papusele, plusuri, jucarii, e mult mai entuziasmat decat in oricare alt parc de distractii. Pentru un adult... depinde cu ce prejudecati pornesti la drum si cu ce ochi privesti ce se intampla la disneyland. Daca esti pragmatic, sceptic, cusurgiu... cu siguranta nu iti va placea, daca reusesti sa privesti cu ochi de copil totul este un vis de copilarie devenit realitate :))

Trimis de fara.nume* in 10.11.14 10:29:28
    Validat / Publicat: 10.11.14 11:16:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fara.nume*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Carmen Ion
    [10.11.14 11:31:00]

@fara. nume - Ai primul vot din partea mea. Deşi nu am copii mici (aştept, eventual, nepoţii), şi nu intenţionez de niciun fel să merg la Disneyland, am apreciat sfaturile practice pe care le-ai oferit. Mult succes în continuare pe AFA.

Carmen Ion
    Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):