ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2014
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 25.07.12
OCT-2014

Malta, inainte si dupa cavaleri

In Malta ai foarte multe obiective de vazut. Multe sunt bine promovate, altele mai putin. Voi incerca sa va organizez astazi o zi in Malta, in care veti putea vedea locuri frumoase, insa mai putin promovate si vizitate. Putini ne putem imagina ca in micutele insule, unde nu este apa dulce si unde cresc foarte putine plante poate fi leaganul omenirii. Si totusi aici s-au dezvoltat o serie de asezari neolitice, pe care astazi le putem vizita.

Exista astfel de asezari in Gozo, in apropierea Grotei Albastre, insa cele mai la indemana sunt Tarxien Temples. Aici se ajunge foarte usor, plecand din autogara Valletta cu unul din autobuzele 81,82, sau 85. Nefiind pe traseele clasice ale turistilor nu sunt aglomerate. Dupa aproximativ 25 minute, coborat in statia Neolitici. O luati pe strada perpendicular care porneste din artera principala si dupa 150 metri sunteti la intrare. Pentru o taxa de 6 euro puteti vedea evolutia in epoca neolitica, foarte bine explicata prin panouri amplasate langa fiecare obiectiv. Deplasarea se face pe pasarele moderne deci nu va imaginati ca va puteti accidenta. Sunt prezentate tot felul de constructii din neolitic.

Dupa ce terminati de vizitat, mergeti inainte pe strada mentionata si dupa trei intersectii o luati la stanga. Dupa 350 de metri ajungeti la Paola Parish Church. Este o constructie mareata, care trebuie vizitata. Oricum este in drum. Dupa vizitarea bisericii, din statia situata in apropierea acesteia, Paola 2, luati autobuzul 3 si mergeti in Smart City. Este un oras in devenire, care va concura in viitor cu constructiile din Dubai. Este interesant sa vezi ce este acum si ce va fi in viitor. Deocamdata exista o fantana arteziana imensa, care functioneaza pe diverse teme muzicale, precum si doua cladiri, un amfiteatru si alei. Tot ansamblul este deosebit de frumos, relaxant si merita vizitat.

Dupa vizitarea Smart City-ului ne intoarcem cu autobuzul 3 pana in statia Paola de unde luam unul din autobuzele 81 sau 85 (atentie la sensul de deplasare) si ne indreptam spre Marsaxlokk, cel mai mare sat pescaresc din Malta. Aici vizitam faleza cu portul de ambarcatiuni de pescuit malteze, colorate viu si de diferite forme, ingramadite in micul port. Servim o portie de lampuki, pestele traditional maltez, la una din numeroasele terase existente pe faleza. De obicei vi se spune ca pestele e proaspat prins, dar trebuie sa stiti ca lampuki se pescuieste intr-o anumita perioada a anului si de multe ori el este congelat. Oricum este bun si primesti si un pahar de vin rece din partea casei. Bineinteles ca se pot servi orice preparate mediteraneene, dar lampuki e traditie in Malta.

Dupa o masa buna se poate vizita bazarul, de unde va puteti lua cadouri pentru cei de acasa. Vizitam si Marsaxlokk Parish Church, si apoi ne indreptam spre statia Kavallerizza, de unde cu unul din autobuzele 81 sau 85 ne intoarcem in Valletta.

A fost o noua zi interesanta.

Trimis de IULIU ANTAL in 09.11.14 18:58:54
Validat / Publicat: 09.11.14 20:41:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 4302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IULIU ANTAL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.11.14 09:42:04]

Din nou un articol f. util.

Tocmai bun pt a planui vacanta 2015 in Malta!

Te rog sa pastrezi toate notele despre Malta pt ca sunt f clare si asa esti de mare sajutor viitorilor turisti.

Multumesc

[10.11.14 11:23:55]

@adrianaglogo - In cazul in care doresti sa vizitezi Malta pe urmele mele, am planificarea obiectivelor pe zile, ore si minute, mijloace de transport (linii de autobuze), pentru o eficienta maxima. Am studiat inainte de plecare 2 luni.

[12.11.14 18:24:28]

@IULIU ANTAL: Stiu cat de greu e sa planifici o vacanta de la care vrei totul... Dar si placut in acelasi timp.

Suntem hotarati sa mergem in Malta, asa ca planurile tale m-ar scuti de multa munca si incertitudini.

Multumesc pt oferta, tinem legatura.

[13.11.14 07:58:56]

@adrianaglogo - Va ajut cu drag. Planificarea mea este pe 8 fisiere woed, cate un fisier pentru fiecare zi, cu orar autobuze, statii de schimb, fotografii ale locului unde trebuie schimbat autobuzul, totul, zic eu. Bineinteles ca se poate si mai bine. Dar a fost suficient. O sa va trimit fisierele pe o adresa de mail. Si mai am si alte destinatii. In curand.

[17.11.14 23:53:29]

@IULIU ANTAL - Am fost plecata undeva unde nu am avut internet decat pe telefon. multumesc de oferta. oare trebuie sa trimit adresa de mail prin mesaj privat? Cred ca da!

[18.11.14 07:58:37]

@adrianaglogo - Pai numai asa se poate ca trebuie sa arhivez fisierele care sunt destul de mari (pecte 25MB fiecare si sunt 8, unul pentru fiecare zi). O zi buna.

[18.11.14 13:40:30]

@IULIU ANTAL - Am trimis adresa prin mesaj privat.

Inca o data, mii de multumiri.

carnahann
[02.05.15 10:04:05]

@IULIU ANTAL - Buna, am citit cu interes postarea ta. Ai putea sa ma ajuti si pe mine cu planificarea? mai am o saptamana pana la plecare si mi-ar fi de un real folos. Multumesc! Roxana

[02.05.15 16:08:20]

@carnahann - Cu cea mai mare placer, dar am nevoie de o adresa de mail, pentru ca folderol cu planificarea are 143 mb si il pot trimite prin ceva gen wetransfer. Probabil ca iti voi transmite planificarea luni. Sper sa nu fie prea tarziu. Daca primesc astazi adresa ta de mail voi fi prompt astazi, dar maine nu stiu daca o sa pot. Oricum sfatul meu e sa salvezi tot folderol pe telefon si il accesezi cand ai nevoie, la fata locului. Eu asa am facut ca nu puteam tine minte toate amanuntele, gen, ora de sosire a autobuzului X. Si atentie ca mersul autobuzelor si feribotului sunt pentru perioada octombrie 2014. Trebuiesc accesate paginile web ale transportatorilor pentru a vedea modificarile. Pentru acomodare poti vedea imagini live prin skylinewebcams.com/en/webcam/malta.html. Astept adresa de mail.

Iuliu

[01.07.15 17:01:38]

@IULIU ANTAL - Buna ziua. Doresc sa merg in Malta in august (stiu, este cald... dar atunci am concediu...). Poti, te rog, sa-mi transmiti planificarea pe picaandi@yahoo.com (am incredere ca ai facut-o bine!!!). Toate cele bune si multumesc anticipat. Andi P

[02.07.15 09:28:49]

@andi1972 - Ti-am transmis programul meu, insa depinde unde vei fi cazat. programul meu este pentru un hotel in Bugibba. Dar el poate fi adaptat. Programele de circulatie ale feribotului si autobuzelor vor trebui actualizate. In rest iti doresc succes in descoperirea frumusetilor Maltei. Sunt foarte multe, doar trebuie sa stii sa le descoperi. Concediu placut,

IULIU

[14.07.15 11:45:30]

@IULIU ANTAL - Mulțumesc foarte mult. Problema este că tocmai m-am întors din Parga (GR) și am văzut răspunsul tău foarte târziu, iar cei de WeTransfer nu mi-au mai dat voie să preiau programul. Dacă poți să-mi mai trimiți documentul o dată ar fi extraordinar. Andi

[14.07.15 20:48:48]

@andi1972 - Am primit. Mulțam fain! Hm! Și eu le "mărunțesc" da' mătăluță le-ai făcut "ca pentru rațe", cum zicea bunică-mea... Rămân dator! Toate cele bune! Andi.

Stai! Cu ce agenție ai zburat?

[15.07.15 01:02:47]

@andi1972 - In MALTA poti ajunge din Bucuresti direct doar cu WIZZ AIR. Dupa cate stiu eu sunt 2 zboruri pe saptamana, parca sambata si marti, dar nu sunt sigur. Si in aceleasi zile sunt si intoarcerile, pentru ca avionul pleaca din Bucuresti dimuneata, pe la 10 sau 11, ajunge in Malta in jur de ora 14, sta acolo 1/2 ore (timp in care se face debarcarea si imbarcarea) si pe la 14,30 pleaca inapoi spre Bucuresti. Nu stiu daca anul acesta e la fel.

misubabanu
[15.07.15 14:20:28]

@IULIU ANTAL - Daca poti si vrei poate imi trimiti si mie acel program de vizitare. Merg si eu in septembrie in Malta tot in Bugibba.

carnahann
[15.07.15 14:41:31]

Recomand cu căldură sa vizitati si Palazzo Parisio din Naxxar. Pentru mine a fost cel mai frumos obiectiv vizitat in Malta.

adrianaglogo, andi1972, carnahann, IULIU ANTAL, misubabanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: