ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2014
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
JUL-2011

TIVAT – Un oraș frumos

Seria de impresii depre vacanţa mea în Muntenegru continuă cu descrierea destinaţiei finale, oraşul Tivat, situat în partea nordică a litoralului muntenegrean, în Boka Kotorska (Golful Kotor), o zonă foarte frumoasă, iar dacă vă aflaţi în MNE aceasta este “must visit”.

Oraşul Tivat este aşezat într-un cadru natural foarte frumos, care împreună cu climatul favorabil şi cu multiplele posibilităţi de practicare a sportului, fac din oraş o destinatie preferată de turişti.

Deşi este un oraş mic, populaţia acestuia numărând aproximativ 15 mii de suflete, este curat, cochet şi beneficiază de multe spaţii verzi. În oraş sunt multe străzi şi clădiri cu specific mediteranean. Parcul oraşului, cel mai mare din zona Golfului Kotor, este bine întreţinut şi are amenajate multe spaţii de joacă pentru copii.

La numărul de plaje Tivatul stă foarte bine, în jurul oraşului sunt 17, dar majoritatea sunt amenajate cu pietricele mici şi rotunde, însă acestea nu înţeapă, iar apa este curată şi calmă. Există totuşi o plajă cu nisip, Plavi Horizonti, dar cei care doresc plaje largi, cu nisip fin, sunt nevoiţi să se îndrepte către alte staţiuni din MNE, cum ar fi Budva sau Ulcinj.

În apropierea plajelor şi a portului sunt numeroase terase, pizzerii, baruri, cafenele, preţurile la acestea fiind mai mult decât accesibile atât în ceea ce priveşte mâncarea cât şi băuturile răcoritoare, cafeaua sau îngheţata. Îmi amintesc că masa de prânz o serveam la terasa unui hotel apropiat de plaja de lângă port, unde meniul zilei (supă, felul doi şi desert) costa doar cinci euro. Dacă vă gândiţi că mâncarea era puţină sau nu era de calitate, vă înşelaţi. Pe lângă meniul zilei mai existau alte nouă meniuri ale căror preţuri variau între 7şi 10 euro.

Dintre baruri, cel mai mult atrage atenţia unul drăguţ, în formă de vapor, situat pe faleză, foarte aproape de port. Aici am servit cafele şi frappe-uri de fructe delicioase.

Seara oraşul se animă, numeroasele cluburi, baruri, terase şi restaurante, sunt pline ochi. În Tivat există şi o grădină de vară, unde au loc numeroase spectacole, dar din păcate toate în limba sârbă.

În portul oraşului pot fi admirate multe vase de croazieră sau yahturi de lux, de diferite mărimi, multe dintre acestea îndreptându-se spre oraşul Kotor.

Cei care nu doresc să vină aici cu maşina personală, au la dispoziţie varianta deplasării cu avionul, la numai 3 km de oraş este cel mai mare aeroport din Muntenegru.

Prin poziţia sa geografică, oraşul Tivat oferă posibilitatea de a vizita alte staţiuni sau oraşe muntenegrene: Budva (23 km), Kotor (17 km), Herceg Novi (19 km), Cetinje (46 km), Mausoleul Lovcen, precum şi renumita staţiune croată Dubrovnic (67 km). Doresc să fac menţiunea că toate acestea merită vizitate.

Tivatul este un oraş care oferă condiţii atât pentru petrecerea unui sejur liniştit, cât şi pentru vacanţe active.

Trimis de costy69 in 05.11.14 19:39:49
Validat / Publicat: 06.11.14 06:56:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 2864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vas de croaziera venind dinspre Kotor

[06.11.14 06:56:12]

Mutat în rubrica "Descoperă Tivat, TIVAT" (nou-creată pe sait)

alinafulg
[06.11.14 17:48:29]

Am in vedere un sejur in Muntenegru vara viitoare cu o cazare de patru zile in Tivat si inca patru in Ulcinj. Chiar asteptam impresii despre zona.

[06.11.14 19:18:04]

@webmasterX - Multumesc!

[06.11.14 19:28:06]

@alinafulg - Ma bucur ca va pot fi de folos.

Vor mai urma cateva articole despre Muntenegru. Pana la anul aveti timp sa cititi si alte impresii despre destinatia aleasa.

Mi se pare o idee foarte buna sa rezervati in cele doua statiuni. Preturile in acestea sunt Ok si totodata puteti vizita toata riviera MNE.

Muntenegru este o tara frumoasa (nu singura, Romania are foarte mult de oferit), dar va recomand sa nu ratati Ada Bojana, Mausoleul Lovce, Cetinje, Kotor.

Am citit review-eri pozitive si despre Manastirea Ostrog, dar din pacate eu am ratat-o.

Va doresc o vacanta frumoasa!

alinafulg
[06.11.14 22:31:40]

@costy69 - Astept cu nerabdare si urmatoarele impresii din zona. Nu am mai fost in Muntenegru din pacate, desi sunt din vestul tarii. In schimb am petrecut mai multe vacante in Grecia, tara cu locuri minunate de care m-am indragostit.

[07.11.14 20:52:08]

@alinafulg - Cred ca o sa va placa in Muntenegru si spun asta pentru ca nu am auzit pe nimeni care sa spuna ca nu i-a placut acolo.

In ceea ce priveste Grecia subsciu la cele spuse de dumneavoastra. Eu nu am fost decat de doua ori in Grecia. Si ca sa vezi coincidenta: in 2012 in Paralia si la Meteora, in 2014 in Halkidiki (Afithos) si in 2015 intentionez sa merg in... (ati ghicit) Lefkada. Impresiile dumneavoastra despre aceasta destinatie imi vor fi de folos.

O seara buna!

alinafulg, costy69