ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2014
ÎNSCRIS: 06.11.12
NOV-2014

Pensiunea Mai - Mai venim pe aici!

Aflasem de cateva zile ca voi pleca in delegatie in zona Paltinis pentru o noapte, dar inca nu ni se comunicase locatia unde avea sa fim cazati.

Daca in luna iulie am fost rasfatati in Paltinis la hotel Hohe Rinne (vezi impresii), de data aceasta am primit informatia ca vom sta la Pensiunea Mai, la aproximativ 3 km de iesirea spre Paltinis din Comuna Rasinari. Pachetul negociat prin firma a inclus 10 camere, 1 zi cu 3 mese, sala de conferinte.

Am plecat din Bucuresti, iar drumul spre Sibiu a fost clasicul facut pe Valea Oltului. Am avut neinspiratia sa intram in Sibiu si de acolo sa urmam indicatoarele spre Paltinis. Din pacate, mare greseala : aglomeratie de masini, sensuri unice fara vreo pancarda prealabila in care sa se indice directia spre Paltinis. In fine, dupa cateva intoarceri, am reusit sa trecem pe langa gradina Zoo, apoi Muzeul Satului si apoi am avut pancarda cu Rasinari. Am trecut prin Comuna cu stradute relativ ingust cu casele la drum cu poarta de lemn inalta si opaca, asa cum sunt mai toate satele din zona. Am ramas putin surprinsa sa vad ca apara pancarda de iesire din localitate, dar noi nu ajunsesem inca... Am continuat pe drumul principal spre Paltinis si dupa inca vreo 3 km de mers am vazut pe partea stanga Pensiunea in toata splendoarea ei, cu pancarda mare “Pensiunea Mai”.

Cladirea dispune de app 30 camere duble, 2 duble de lux si 1 apartament, 2 restaurante interioare, 2 Sali de conferinte, terasa in aer liber, piscina exterioara, jacuzzi, loc de joaca pentru copii, pastravarie cu foisor, loc pentru gratar.

Istoria pensiunii incepe din 1991, cand actualii proprietari au cumparat terenul, au construit o pensiune din lemn micuta, cu piscina exterioara. Asta a fost inceputul, caci prin 2010 (sper sa nu gresesc cu mult anul), cladirea de lemn a fost daramata in totalitate si reconstruita una noua, din caramida, la care s-au adaugat pentru estetica, finisaje de lemn. Am fost placut surprinsa sa observa ca este imbinarea elementelor s-a facut cu succes, fara nicio urma de kitch.

Parcarea: Dupa cum va spuneam, este pozitionata la drum, dar intr-o zona fara vreo alta constructie in imediata apropiere, asa ca oricum locuri de parcare s-ar fi gasit. M-am bucurat totusi sa observ ca parcarea amenajata din fata pensiunii era suficient de mare cat sa incapa cel putin 20 de masini, ceeea ce inseamna un procent foarte mare raportat la capacitatea pensiunii.

Gazda doamna Mari: Am lasat masina in parcare, si pentru ca eram un grup mai maricel organizat, am fost intampinati chiar de doamna Mari care s-a ocupat personal sa ne ofere un paharel de tuica de bun-venit si ne-a invitat sa degustam din carnatii, slanina si pastrama aflati la uscat in curte. Tot dumneaei ne-a aratat colectia impresionanta de fotografii aflata afara pe perete cu personalitati din tara noastra (artisti, scriitori, oameni politici) care i-au calcat pragul pensiunii. Recunosc ca m-am simtit usor intimidata de prezenta dansei: o femeie la vreo 60 de ani, imbracata elegant, zdravana si dichisita, este prezenta peste tot. Foarte sigura pe sine, fara sa fi fost nerespectuasa cu noi, iti impune prin atitudine sa nu iti vina vreo ideea sa faci vreo gluma nelalocul ei, caci e vai de tine!

Restaurantul: dupa ce am servit aperitivul de carnati cu pita, am fost invitati inauntru, pentru masa principala. Desi pensiunea are un aer rustic, restaurantul in care se serveste pranzul si cina este decorat in stilul saloanelor conacelor cu canapele tapitate, semineu, tablouri frantuzesti Mesele erau frumos aranjate cu fete de mese (curate), tacamurile standard dar curate, la fel ca si paharele. Nu exista niciun fel de muzica, sau cel putin nu era cat am fost noi. Servirea s-a facut foarte rapid. Personalul format din vreo baieti tineri a fost serviabil si placut. Ma asteptam citind impresiile mai vechi sa primesc o mancare de o calitate mai slaba. Nu a fost absolut deloc cazul: ciorba de perisoare insotita de ardei iute a fost delicioasa, cotlelul de porc la cuptor cu orez cu legume a fost mai mult decat fraged, iar papanasii cu inghetata si dulceata de afine i-am ispravit cat ai clipi si nu pentru ca erau prea mici!

Seara am primit la cina pui cu cartofi taranesti- puiul foarte moale, cartofi buni dar la limita de a fi fi cam putin, desert clatite cu doua sortimente de dulceata. Clatitele bune dar nu spectaculoase. Papanasii au fost parca mai buni.

Camera : Dupa ce ne-am ghiftuit cat am putut la masa de pranz, mi-am luat in primire camera standard dubla de la etajul 2: Am gasit o « odaie » luminoasa si foarte curata cu terasa proprie, pat dublu –din pacate cu 2 saltele in loc de saltea dubla, dar lenjeria imaculata-, fotolii si masuta de scris, dulap si oglinda mica de perete, TV color (nu cel mai nou model, ci CRT, dar functional), minifrigider, noptiere. Am gasit pe masa 3 pahare curate si telefon. Prosoapele (2 la numar si inca unul pentru picioare separat) erau impaturite foarte frumos pe pat sub forma de lebada. La baie (cam mica) exista obiecte de toaleta (hartie, sapunele, gel, casca de dus), chiar si uscator, precum si cabina de dus. Nu am simtit vreun miros neplacut nici in baie, nici in camera, iar scurgerea a functionat cum trebuie.

In camera, ca si in sala de conferinta, internetul wifi a “zburat”. Si asta o spun eu, care am lucrat conectandu-ma la serverele companiei prin VPN si lucrand in aplicatiile specifice, deci chiar aveam nevoie de viteza buna.

Desi aveam terasa spre strada, nu am auzit absolut nimic pana dimineata venind din afara: masinile daca au trecut vreo 15 toata noaptea, in vila eram numai noi care eram in delegatie fara chef de mari petreceri. Super!

Insa, tin sa precizez ca, dintr-un motiv care mie nu mi-e pe deplin cunoscut, podeaua vibreaza foarte tare atunci cand cineva paseste pe coloarul din fata/ de dedesubtul camerei in care stai. Sa fie pentru ca nu are sapa destul de groasa de beton? Ma gandesc ca acum cand am fost numai noi o mana de oameni nu a fost asa o problema, dar cand este pensiunea plina oare cum o fi?

Un alt lucru care mi s-a parut ciudat a fost faptul ca peste tot la baie (cea din holuri, cea din camera, etc) se mentioneaza faptul ca apa nu este potabila. Ciudat, nu prin faptul ca ar fi obligati sa o aiba potabila, ci prin faptul ca este intr-o zona de munte in care se presupune ca apa ar fi buna. Ma insel? Oricum, bine de stiut. Deci, luati-va cu voi apa daca nu vreti sa o cumparati de la restaurant pe a lor.

Piscina exterioara: citisem pe site-ul pensiunii, ca este functionala pana in luna septembrie si poate fi accesata (contra cost) si de persoanele care nu locuiesc aici. Nici nu ma asteptam sa fac baie acum, asa ca ma gandeam ca o s-o gasesc golita ca o gaura imensa in mijlocul curtii. Spre surprinderea mea, apa inca se mai afla in ea, ce e drept de o culoarea verde, dar parca mai frumos decat o mare groapa. Are dimensiuni medii, (ceva gen 10mx5m). Sezlongurile fusesera bineinteles de mult stranse, avand in vedere frigul si vremea de afara.

Pentru copii: locul de joaca din curte este ultima “modernizare” a locatiei, fiind facuta in primavara anului 2014. Pentru o pensiune, varietatea obiectelor mi s-a parut foarte mare: o trambulina de dimensiuni considerabile, 3 leagane, 3 tobogane, vartelnita, loc cu nisip, saltelute.

In restaurant am observat ca exista scaun de lemn special pentru copii pentru masa, iar in camera se poate monta patut.

Ce mi-ar fi placut sa vad in plus este si in interiorul hotelului un coltisor creat pentru copii cu 2 masute, cateva scaunele si cateva carticele. Oricum, bine ca macar afara avem amenajat ceva.

Sala de conferinte: exista vreo 2, la etajul 3, de dimensiuni reduse spre medii (max 50 persoane). Are flipchart, retroproiector, wi-fi perfect, Pauzele de cafea sunt cu fructe si dulciuri bune. Sa tot stai in sedinte.

Personalul: foarte dragut si de ajutor, de la receptie la ospatari si la doamna Mari. Sincer, fata de comentariile pe care le citisem, ori i-a schimbat pe toti ori ceva s-a intamplat, pentru ca nu am ce sa reprosez si eu pot fi o zgripturoaica.

Ca si concluzie: Da! Dupa mine care am stat o noapte, hotelul isi merita cele 5 margarete si voi reveni cu siguranta.

Este printre putinele locuri unde am stat unde curtea este si ea foarte generoasa ca si dimensiuni in comparatie cu marimea locatiei si cu foarte multa verdeata.

(text adăugat ulterior, prin ecou):

Doar o vorba sa-ti mai spun ca si aspecte generale... :

Gradina este ENORMA:

pe langa terasa exterioara, locul de joaca pentru copii, pastravaria cu un raulet, piscina exterioara, mai ai loc suficient sa te plimbi in lung si in latul ei sau sa fii extrem sa traversezi "raul" si sa te aventurezi in partea salbatica, strajuita de padurea deasa de brazi. Tare mult m-am bucurat ca proprietarii nu au incarcat locul cu ciment sau pietris acolo unde nu era neaparat necesar si au lasat pe jos doar iarba verde, care se coseste regulat.

Caldura pe perioada rece: In sala de sedinte aflata la etajul 3 a fost o caldura de am stat in tricou, desi afara temperatura era pe la vreo 5 grade. In camera in care am dormit (eu) caloriferul a fost cald (puteam tine mana pe el), dar nu pot spune ca am lesinat de caldura noaptea. Au fost vreo 20 grade- pentru mine a fost o temperatura de somn foarte placuta, nu pot spune pentru altii.

Micul Dejun : A fost servit in sala de mese "restaurant pentru mic dejun", in partea opusa fata de restaurantul principal. Este cu program de la 08:00 la 10:30 in regim de buffet suedez. Am avut inclus: doua feluri de oua, branza proaspata, gem de doua feluri, carnaciori, salatele asemanatoare cu cea de boef, rosii si castraveti proaspeti, mezeluri, unt, tarta proaspata de prune, lapte cald, lapte rece, cateva feluri de cereale, ceai, cafea, apa la carafa, suc natural.

Toate mi s-au parut foarte bune si gustoase.

Cui recomand sau nu recomand pensiunea:

Perechilor tinere/ grup de prieteni ce doresc sa se relaxeze pentru cateva zile sau sa foloseasca locul ca si punct de plecare spre trasee- il recomand cu caldura

Familiilor cu copii- il recomand cu caldura pentru gradina superba, in cazul in care copii sunt relativ cuminti sau usor de controlat. Spun asta pentru ca pensiunea pe interior este decorata cu multe vaze, tablouri, etc, ce pot fi usor sparte/ stricate.

Teambuilding sau activitati gen workshop: ideal fara comentarii suplimentare.

Adolescentilor petrecareti sau petrecaretilor in general: as spune NU. Programul de functionare a barului este pana la ora 24, dupa care esti trimis respectuos la culcare. Daca vreti cluburi, distractie cu animatoare, etc nu este asta locul, cu atat mai mult cu cat este relativ izolat. Incercati direct in Sibiu.

Si asa... v-am spus... PAREREA MEA

Trimis de lady_anca81 in 04.11.14 23:48:57
Validat / Publicat: 05.11.14 01:48:43

VIZUALIZĂRI: 1819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lady_anca81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 baia curate din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

Rodel
    [05.11.14 17:00:02]

Aș adăuga la aprecierile tale și peisajul deosebit, aerul curat, care fac din Pensiunea Mai un loc foarte căutat, mai ales în sezonul de vară. E o plăcere să stai în orele serii pe terasă, să ai deasupra cerul înstelat și în fundal brazii întunecați. Laud și eu papanașii, la fel și păstrăvul la grătar, specialitatea casei.

Păstrăvul ți-l poți pescui singur și amatori sunt destui. Dintre toate felurile de mâncare, păstrăvul la grătar este însă cel mai scump. Nu știu de ce, din moment ce este pescuit din păstrăvăria proprie!? Dar, trecând peste preț, este într-adevăr bun.

[05.11.14 17:23:40]

@Rodel - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

danamandache
    [05.11.14 18:05:36]

Superbonus pentru o locatie deosebita! Felicitari pentru articol!

[06.11.14 11:24:44]

@webmasterX -

Recitind acum impresiile mele, imi dau seama ca am omis cateva aspecte pe care le consider importante pentru a avea o imagine cat mai completa asupra acestei pensiuni. Se poate va rog ca randurile de mai jos sa fie mutate din "ecou" in corpul principal ale impresiilor, la sfarsit?

Multumesc

Anca

.... (se face!)....

[06.11.14 12:23:48]

@webmasterx -

multumesc mult

[07.11.14 08:41:52]

@danamandache -

multumesc mult. Aprecierea voastra este nepretuita. Pentru toate celelalte exista...

danamandache, lady_anca81, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mai [Rășinari]: