ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2014
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
AUG-2014

Veliko Grădişte şi Lacul Srebrno Jezero

Întrucât în luna august am petrecut un weekend la Vila Dunavski Raj (vezi impresii), situată în frumosul sat Vinci, lângă orăşelul Golubac, în a doua zi a weekend-ului petrecut în Serbia am vizitat oraşul Veliko Grădişte.

Oraşul situat la numai 12 km de satul Vinci este micuţ, ceva mai mare decât Golubac, fiind al doilea ca mărime din district, după Pojarevac. Veliko Grădişte este un important port la Dunăre, fluviu care atinge o lăţime de 2000 m în dreptul acestui oraş.

Odată ajunşi în oraş am parcat maşina în apropiere de piaţa centrală, găsind cu mare greutate un loc de parcare. Chiar lângă piaţa se află parcul oraşului, nu foarte mare dar amenajat cu gust şi foarte bine îngrijit.

În continuare am dorit să ne îndreptăm către complexul de agrement „Srebrno Jezero” sau „Silver Lake” sau „Lacul de argint”, principala atracţie a oraşului, dar întrucât nu am văzut niciun indicator către această locaţie am abordat diverşi localnici pentru a ne îndruma către lac şi am avut o surpriză neplăcută. Cum localnicii nu prea cunosc limba engleză iar noi am vorbit în limba romană despre acest lucru, un domn îmbrăcat cam sărăcăcios care a auzit discuţia, s-a apropiat de mine cerându-mi bani într-o română destul de bine vorbită. Adevărul este că acest om avea şi alte opţiuni, spre exemplu ar fi putut să mă întrebe dacă mă poate ajuta cu ceva. Ne-am îndepărtat dezgustaţi de acest personaj şi după numai câteva minute ne-a surâs norocul, am întâlnit o familie care ieşise la plimbare cu copilul, iar doamna, într-o engleză fluentă (surprinzător nu?) ne-a ghidat spre lac. Am rămas impresionaţi de naturaleţea cu care această doamnă se exprima în limba engleză, în contrast cu majoritatea localnicilor de aici.

După despărţirea de acestă familie am pornit către lacul menţionat mai sus şi după numai 3 km am ajuns. Lângă Lacul de argint este un hotel care are alături un ştrand drăguţ în care turiştii cazaţi în hotel au accesul liber. Aflându-mă în faţa complexului de agrement mă uitam după locul de unde se achiziţionează biletele de intrare dar, surpriză: intrarea era liberă.

Siver Lake este un lac artificial, fiind o prelungire a Dunării, separată de aceasta printr-un dig. Aici se poate face plajă, baie, se poate juca volei pe nisip, oamenii care vin la ştrand pot opta pentru o plimbare cu hidrobicicleta sau o microcroazieră pe lac cu vaporaşul.

Plaja nu este amenajată cu nisip, ci cu pieticele mici, dar acestea nu deranjează. Pentru cei pasionaţi de pescuit, acesta este un loc unde se pot desfăşura în voie, lacul având o suprafaţă destul de mare.

Pe faleza lacului sunt multe terase cochete şi restaurante unde se poate servi masa sau băuturi răcoritoare. Preţurile sunt piperate sau cel puţin mai mari decât în Golubac şi Vinci. Aproape de zona prin care se face accesul în interiorul complexului de agrement sunt mai multe tarabe care comercializează suveniruri.

Accesul către lac se face uşor pentru sârbii din oraşele învecinate, fiind de fapt o bună posibilitate pentru petrecerea unui weekend sau chiar a concediului, în condiţiile în care după despărţirea de Muntenegru sârbii nu mai au ieşire la mare. Astfel, Veliko Grădişte este situat la numai 16 km de Golubac, 34 de km de Pozarevac, 64 de km de Smederevo şi 114 km de Belgrad.

La întoarcerea de la Silver Lake am intrat în oraş pe langă faleza Dunării, cu gândul de a vizita şi aceasta parte a oraşului. Am lăsat maşina în prima parcare întâlnită în cale şi am pornit pe jos pe faleză spre port. Vis-a-vis de acesta, în dreptul sediului Poliţiei de frontieră, o clădire veche cu o arhitectură aparte şi foarte bine întreţinută, ne-am întâlnit din nou cu familia care ne-a îndrumat către lac (ca să vezi cât de mică e lumea!). Le-am împărtăşit impresiile despre Silver Lake şi am mai discutat preţ de câteva minute cu aceştia, ocazie cu care am aflat că locuiesc în Washington, dar doamna s-a născut în Veliko Grădişte şi venise împreună cu soţul şi băiatul de numai 4-5 ani să revadă locurile natale. Această doamnă ne-a oferit bucuroasă şi alte informaţii despre oraş, spunându-ne printre altele că în acea seară pe faleză va fi un concurs de gătit peşte.

În încheiere recomand celor care ajung în zonă să aloce măcar câteva ore din timpul lor pentru a vizita oraşul Veliko Grădişte şi complexul de agrement Srebrno Jezero.

Trimis de costy69 in 03.11.14 21:23:20
Validat / Publicat: 03.11.14 22:56:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 8886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Hidrobliciclete la Silver Lake

[03.11.14 21:59:07]

Mutat în rubrica "Descopera Srebrno Jezero (Silver Lake)" (deja existentă pe sait)

iulianic
[04.11.14 09:02:09]

@costy69 - Plăcute amintiri! Îmi face o reală plăcere să rememorez propriile impresii din weekend-ul petrecut în această vară pe malul sârbesc al Dunării, iar rândurile tale sunt un bun prilej pentru aceasta. Mă bucur pentru că te-ai hotărât să scrii mai mult despre clipele de deconectare petrecute acolo şi aştept cu interes şi alte impresii.

Orăşelele sârbeşti şi vestigiile istorice situate de-a lungul malului drept al Dunării merită pe deplin vizitate.

costy69AUTOR REVIEW
[04.11.14 20:02:17]

@webmaster33 - Multumesc!

costy69AUTOR REVIEW
[04.11.14 20:17:22]

@iulianic - Multumesc pentru vizita!

Intr-adevar amintiri foarte placute. Sotia mea abia asteapta sa se intoarca la Vila Dunavski Raj (la vara). Nu stiu daca vom reusi, dar si mie mi-ar placea, a fost un week-end cu adevarat relaxant.

In ceea ce priveste oraselele sabesti vizitate, chiar mi-au placut, in special Kladovo si Golubac, dar si Complexul Srebrno Jezero.

costy69, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Srebrno Jezero (Silver Lake):