ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2014
DIN: Rm .Valcea
ÎNSCRIS: 25.06.13
OCT-2014

Costa Brava - o salba de perle

Ne-am tot gandit cum sa procedam mai bine pentru a nu pierde timpul si asa foarte scurt pe care il aveam de petrecut aici. Daca am fi optat pentru excursiile pe cont propriu, cu sigyranta am fi dat gres. Asa ca ne-am hotarat sa ne inscriem in excursiile optionale oferite chiar de agentia de turism cu care am venit in Spania.

La achizitionarea a 3 excursii se beneficiaza de 10% reducere, iar posesorii de card "senior voyage" (ca noi) -primesc gratuit o excursie de 1/2 zi la Tossa de Mar. Am ales 3 excursii si anume:-Barcelona si Fantanile Magice = 43 euro+ 7 euro biletul de intrare la parcul Guell (de vreo 2 ani nu mai este libera intrarea, iar banii adunati sunt folositi pentru intretinerea parcului). 2-Girona, Figueres si Empuriabrava =50 euro si 3-Montserat= 55 euro.

Am renuntat la Andora pentru faptul ca distanta era mai mare, iar cumparaturi de genul:tigari, electronice si haine de blana-nu ne interesau. Cei care au fost (14 din 60) au venit usor dezamagiti. In acest fel, ne-au ramas si doua zile pentru plaja la malul Mediteranei si pentru a cunoaste mai bine statiunea in care aveam resedinta-Malgrat de Mar, precum si statiunea alaturata -Santa Susana.

Prima excursie a fost la Barcelona lui Gaudi si Fantanile Magice. Nu voi vorbi nici despre istoria Spaniei, nici despre viata lui Gaudi, Dali, etc. Doresc doar sa va ofer din impresiile si imensa bucurie a unui turist senior, care a ajuns pe aceste meleaguri superbe.

Barcelona-acest oras de poveste impresioneaza de la prima vedere (reamintesc ca in ziua sosirii am facut un tur de oras cu autocarulsi am poposit putin pe dealul Montjuic de unde am vazut panorama orasului). Astazi urma sa ne aflam fata in fata cu marile creatii ale genialului Antoni Gaudi. Catedrala -SAGRADA FAMILIA - primul obiectiv vizitat-ne-a uimit prin maretia ei. Gaudi si-a dedicat viata -acestei constructii, nu a terminat-o si construirea ei continua si azi. Se spune ca se va finaliza in 2041, cu toate ca Gaudi ar fi spus ca aceasta catedrala nu se va termina niciodata. Daca constructia se va finaliza, atunci se va termina lumea. Daca o singura caramida va lipsi, lumea nu se va sfarsi.

PARCUL GUELL -o alta opera a lui A. Gaudi este la fel de deosebita ca si celelalte:la intrare te intampina celebrul dragon (ornat cu fragmente de mozaic divers colorate, numite "TRENCADIS") -devenit emblema a Barcelonei si doua casute din "turta dulce' (a vrajitoarei si a copiilor) inspirate din povestea "Hansel si Gretel " a lui C. Andersen. Trebuie sa va spun ca in aceste excursii, nu este timp pentru a vizita si interiorul anumitor cladiri, muzee, case memoriale, etc., desi dorinta si tentatia sunt maxime. Terasa principala, sprijinita pe coloane dorice ofera o priveliste superba a parcului si a intregului oras.

Tot aici se afla si casa -muzeua lui A. Gaudi-LA TORRE ROSA -ce seamana cu un palat din basmele cu zane si feti-frumosi. In parc intalnesti o variata si bogata vegetatie, de la :pin, stejar, eucalipt, Magnolia, trandafiri japonezi, pana la lavanda, rozmarin si salvie., de asemenea -forme ondulate ca niste rauri, pasaje acoperite cu coloane de forma unor copaci. Banca este o balustarda serpuitoare ca un val ce vine dinspre Mediterana si este un loc de relaxare si incarcare a "bateriilor " cu energie pozitiva.

Centrul partii vechi al Barcelonei este considerat BARI GOTHIC -cartierul gotic-cu stradutele sale inguste si cladirile vechi. Intr-una din ele a trait si a lucrat si Picasso. Pe o straduta mai speciala -CARREE del BISBE-se afla un pod acoperit -in stil neogotic-simbol al cartierului.

Ajunsi in fata Catedralei gotice LA SEU -Sfanta Eulalia-cea care patroneaza Barcelona, am avut fericita ocazie de a o vizita si in interior, iar pentru faptul ca era o zi de sambata, am avut si o surpriza foarte placuta. In zilele de sarbatoare (sambata, duminica, etc) in fata catedralei se danseaza "SARDANA"=dansul traditional catalunez-un fel de hora cu 76 pasi, 4 la stanga si 4 la dreapta-hora in care se prind si turisti de toate natiile si culorile ,,ca intr-o hora a prieteniei si a dragostei "intre popoare" (as zice eu). O intreaga nebunie, dar o nebunie frumoasa.

Incet, incet se lasa seara, parca nu am vrea sa mai plecam si totusi mai avem multe de vazut. De la Placa Catalunia -la statuia lui Columb se intinde poate cea mai vestita artera comerciala - LA RAMBLA_-plina de magazine de lux, tarabe cu flori, ziare, animalute mici si pasari, precum si tot felul de turisti si localnici intr-un furnicar nemaiintalnit. Nu lipseau nici terasele, statuile vii, artistii ambulanti, dar si hotii de buzunare.

De asemenea cladiri importante:opera, Centrul de Arta Santa Monica, Mozaicul Miro si celebra piata (sa nu o ratati) -MERCAT de la BOQUERIA-cea mai populara piata din Barcelona. Hala are pestte 200 de tarabe unde se gasesc orice fel de alimente proaspete de la peste si carne, la legume si fructe nemaivazute. Aici poti gusta chiar si viermi sau gandaci, dar mai ales pentru turisti -bauturi racoritoare-facute pe loc -si mancaruri specifice spaniole. Am baut si eu ceva-nu stiu ce - din cate am inteles era un amestec de papaia, rodii si fructul pasiunii??? -A fost un deliciu foarte racoritor si care "m-a remontat ".

Unde sa te imparti, ce sa alegi mai intai? Asa ca nu am ratat nici Casa BATLLO-supranumita -casa oaselor. Gaudi a evitat liniile drepte, iar majoritatea fatadei este decorata cu placute din ceramica colorate-trencadis. Casa MILA -LA PEDRERA (cariera de piatra) -ale carei fatete seamana cu o stanca.

Se spune ca sursa de inspiratie a lui A. Gaudi au fost valurile oceanului sau muntii. Balcoanele din fier forjat au fost proiectate de un prieten al sau -Josef-Maria-Jujol si fiecare balustrada este difeita de celelalte. Seara s-a incheiat cu un moment cu adevarat magic-spectacolul FANTANILOR MAGICE-un spectacol minunat de apa, muzica si lumina:3620 de jewturi de apa in 36 de aranjamente-toate realizeaza un spectacol impresionant, care te poarta in alta lume-o lume magica! .

Aceasta a fost Barcelona -oras in care am lasat putin din inima mea!

Trimis de bica adriana in 01.11.14 12:50:32
Validat / Publicat: 01.11.14 18:34:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cele 4 turnuri terminate ale catedralei SAGRADA FAMILIA

traian.leuca †
[01.11.14 18:59:51]

Ca de fiecare dată relatările despre Barcelona sunt binevenite, felicitări!

Carmen Ion
[01.11.14 19:30:34]

@bica adriana - Foarte frumos şi plăcut review. Am retrăit cu bucurie momentele de încântare pe care le-am avut vizitând Barcelona, un oraş foarte turistic dar prietenos şi viu.

[01.11.14 21:38:26]

@Carmen Ion - Multumesc frumos

Dabator
[02.11.14 15:07:43]

@bica adriana - Un superbonus bine meritat din partea mea.

[03.11.14 05:40:28]

@Dabator - Multumesc frumos! Am scris din suflet, din dorinta de a impartasi din bucuria mea si altora!

[05.11.14 13:33:02]

Împreună cu continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru mini-"regiunea" COSTA BRAVA.

[05.11.14 14:49:47]

@webmaster - multumesc frumos!

bica adriana, Carmen Ion
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: