ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2014
10 AD. + 200 COPII -- v: 10 ani

N/A

ARTICOL ARHIVAT
REVIEW SUSPENDAT (temporar/definitiv), VEDEȚI MAI JOS MOTIVELE

NU trimiteti copii acolo, EVITATI aceasta tabara!

NU trimiteti copii acolo, EVITATI aceasta tabara!

Am ajuns la aceasta pensiune insotind copii in tabara scolara 7 zile, copii cu varste intre 6 si 14 ani.

Cazare sub orice critica, primele trei zile nimeni nu a venit sa faca curat (3 etaje si 200 copii cazati), dupa care AM DAT " atentie " femeii de serviciu pentru a face curat in camera, in ultimele doua zile au inceputa sa mature prin camere.

Mobilier in camera de 6 persoane 2 cuiere si un raft de 1.20 pe 1.30 cu tei polite.

Pe toata perioada LENJERIA NU A FOST SCHIMBATA NICI MACAR O ZI.

Mancarea sub orice critica, primele zile ciorba servita la pranz ZEAMA COLORATA CU URME DE LEGUME. (dupa amenintari cu reclamatii la OPC, SANEPID... etc., au inceput sa dea mancare ceva mai buna.

Seara orez nefiert, singura mancare buna fiind dimineata (bufet suedez)

In toata perioada a fost o zi OREZ o zi CARTOFI si culmea care a pus capac FILE DE PANGASIUS (multumesc lui Dumnezeu nimeni nu a patit nimic grav), cine nu stie despre pangasius cat este de periculos (cautati si veti gasi)- personal am avut doua experiente care nu le doresc nimanui vis a vis de acest peste .

Program de activitati cu optionale cat sa-ti atraga atentia dupa care totul cu bani, in fiecare zi erau activitati incluse de "momeala" sa-ti atraga atentia pentru a scoate bani din buzunar.

Desi in aceasta locatie sunt persoane care teoretic au grija ca de copii sa fie in siguranta, practic nu este asa, momentele in care copii sunt nesupravegheati fiind multiple.

NU EXISTA CADRU MEDICAL PERMANENT IN ACEASTA TABARA!!!

Oare cum au primit autorizatia de functionare?!

Personal am fost nevoit sa insotesc un copil la spital in Curtea de Arges pentru investigatii medicale (lucru carea poate fi probat), medicul de la spital intrebandu-se : " UNDE ESTE MEDICUL DIN TABARA, CUM ATI PRIMIT AUTORIZATIA DE FUNCTIONARE FARA MEDIC PERMANENT?! "

Paturi etajate fara protectie, balcoane deschise fara protectie, camere fara calorifere, au fost nopti in care temperatura a scazut sub 10 grade...

Aceasta tabara este de evitat.

Multumesc lui Dumnezeu ca ne-am intors intregi!

Trimis de adrian2014 in 31.10.14 18:47:55
Validat / Publicat: 31.10.14 19:21:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN. A mai fost în/la: Ranca

VIZUALIZĂRI: 14749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian2014); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster28 [31.10.14 19:21:17] »

@adrian2014: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Nasshu [31.10.14 19:51:29] »

@adrian2014 -

Oare cum au primit autorizatia de functionare?!

Unitatea respectivă este autorizată ca și Pensiune Turistică vezi aici.

Dacă studiați un pic siteul unității respective ați fi descoperit ca NU organizează tabere școlare ci excursii școlare și banchete, așa cum de altfel este specificat si pe siteul lor click aici.

Excursiile școlare și banchetele reprezintă o activitate care nu necesită autorizare din partea Ministerului Tineretului și Sportului. Taberele școlare funcționeză însă pe baza unor regulamente și acreditări. Daca ați fi consultat siteul MTS descopereați ca această pensiune nu este acreditată să desfășoare activitatea de tabără școlară. Dovada o găsiți dând click aici.

Acum având în vedere cele de mai sus nu sunt decât două posibile părți vinovate :

1. Operatorul economic respectiv care cu rea credință v-a vândut toată chestia asta ca o tabară (deși nu cred având în vedere siteul unde are mare grijă cum se exprimă specificând clar excursii (tematice) școlare și banchete.

sau

2. Părinții și cadrele didactice care au acceptat înscrierea copiilor intr-o astfel de tabără FĂRĂ să se informeze în prealabil, mai ales ca la ISJ-uri se comunică taberele școlare autorizate.

În opinia mea cei de la punctul doi sunt cei mai vinovați, indiferent de cum a procedat acel agent economic.

adrian2014 [31.10.14 21:45:09] »

@Nasshu: Ca nu este autorizata posibil, la ce conditii au...

Tabara a fost organizata de scoala, fiind prezentata ca tabara cu activitati incluse (sper sa mai gasesc documentul de prezentare sa-l public)

Organizata legal sau nu (in Romania sunt multe "artificii" tehnice pentru a masca anumite activitati =cu siguranta cazul de fata nu face exceptie), am fost acolo, am trait o experienta pe care nu o recomand nimanui.

Cele enuntate de mine anterior pot fi confirmate de cel putin doi parinti si un invatator.

Nasshu [31.10.14 21:53:08] »

@adrian2014 -

Tabara a fost organizata de scoala

Sigur de școală?!!! Sau s-a ocupat un învățător/profesor/bine voitor?

Eu nu cred că școala respectivă/ sau ISJ-ul și-a pus ștampila pe această recomandare!!

in Romania sunt multe "artificii" tehnice pentru a masca anumite activitati

Nimeni nu contesta asta!!! .. Banii ca banii , dar cum puteți trimite copiii în astfel de ''tabere'' ?!!

Chiar sunt curios dacă aveți în posesie un document care certifică că această ''tabără'' a fost organiozată de școală !!!

adrian2014 [31.10.14 22:04:18] »

Au fost mai multi invatatori din aceasta scoala in acea tabara, unul cu siguranta sa ocupat cu organizarea si aprobarile de la inspectorat (fiind singurul invatator care sa suparat cand am inceput sa amenint cu organele de control)...

Maine caut documentul de prezentare al "taberei "...

stefanescu [12.11.14 17:00:51] »

Buna ziua

Numele meu este Madalin Stefanescu si sunt organizatorul acestui program de tabara. Precum vedeti nu-mi ascund identitatea precum faceti dumneavoastra. Nu stiu daca ati fost in acesta tabara si oricum daca prezenta dumneavoastra a fost fizica va garantez ca este impotriva regulamentului si probabil profesorul organizator v-a trecut ca si insotitor profesor.

Tabara respectiva este organizata in complexul Dracula (format din 2 pensiuni, un hostel si un camping), toate acreditate si respectand legislatia impusa de ministerul turismului.

Ca si procedura de organizare a acestei tabere doresc sa va informez ca la inceputul fiecarei serii, coordonatorul de tabara organizeaza o sedinta la care sunt convocati toti profesorii organizatori si in care se discuta programele organizatorice privind programul taberei. In acesta sedinta au fost discutate foarte clar aspecte cu privire la meniul taberei cu mai multe propuneri si la final a iesit meniul votat de profesori. Pentru a evita discutiile pe viitor am hotarat ca din sezonul 2015 TOATE mesele sa fie bufet deschis astfel incat sa nu mai intampinam astfel de nemultumiri. Tot in sedinta respectiva cadrele didactice u fost informate asupra aspectului curatenie si am comvenit ca accesul in camere se faca la solicitarea profesorului si in prezenta minima a unei persoane care locuieste in camera. Concluziile le trageti dumneavoastra, dar noi aveam la permanenta 3 persoane pentru a asigura curatenia. Corpul de care dumneavoastra sunteti nemultumit este un corp dat in folosinta in vara 2013 iar tot mobilierul a fost nou la acel moment (camera respectiv grup sanitar).

Cu privire la functionarea acestei tabere: tabara este organizata de o agentie de turism respectand ordinul de ministru: nr 3060 din 3.02.2014 edu.ro/index.php/articles/21040. Va rog sa-l cititi sa sa nu mai induceti lumea in eroare cu privire la forma de organizare.

In acel ordin o sa gasiti: Articolul 4 aliniat e, care spune ca Profesorul are obligatia să se asigure, pe toată durata taberei/excursiei, de existența unei persoane specializate în acordarea primului ajutor, dacă operatorul economic nu oferă acest lucru.

Cu toate acestea vreau sa va informez ca asistenta medicala am asigurat in tabara prin Participarea directa a Doctorei A. A. - detinator al cabinetului medical individual din Capataneni Arges care este gard in gard cu compexul si care a asigurat asistenta medicala de cate ori a fost solicita. Toate persoanele care necesitau investigati suplimentare au fost transportate pe cheltuiala noastra la Spitalul Curtea de Arges pentru a se interveni in cel mai scurt timp. In cazul in care nu a fost posibila deplasarea am apelat la serviciul 112 pentru sosirea unei masini de salvare cu medic sau asistent. In concluzie noi credem ca am depus toate eforturile pentru remedierea problemelor de sanatate in cel mai scurt timp.

Cu privire la aspectul animatori (persoane care sa aibe grija de copii cum precizati dumneavoastra) atrag atentia ca acesti animatori in numar de 18 aveau sarcina sa organizeze programul si nu sa supravegheze copii. Copii sunt supravegheati de profesori insotitori. Este foate adevarat ca noi (animatori) ajutam la acesta supraveghere dar sarcina directa nu ne apartine. Din acest motiv nu acceptam copii neinsotiti.

Cu privire la aspectul activitatilor incluse si neincluse: in program scrie foarte clar ca sunt activitati incluse (interval orar 9.30-13.30 respectiv 17.00-22.00) si avem si timp liber pentru odihna sau optionale (14-30-17.00). Nu am bagat mana in buzunar nimanui si am respectat programul initial chiar daca de multe ori copilasi ar fi renuntat la cate o activitate in favoarea unei ture in plus la tiroliana. Se pare ca informatiile dumneavoastra nu sunt chiar cele mai corecte si nu ati avut acces la programul detaliat. Nu este vina noastra.

In concluzie am organizat tabara in aceasta locatie de cativa ani si am avut mii de copii fericiti. Pentru noi, cel mai important este ce simt copii intr-un astfel de program, cu ce amintiri pleaca din tabara.

La noi in complex aveti in fiecare zi " Ziua Portilor deschise" pentru a verifica si vizualiza la fata locului cine se inseala si cine incearca sa pacaleasca.

Stimati moderatori ai sitului "am fost acolo " va asteptam in locatie sa trageti voi concluziile si sa nu mai publicati spusele primului venit.

Va asteptam

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
stefanescu [12.11.14 18:05:20] »

@Nasshu - daca tot verificati asa bine, verificati si ordinul 3060 din 3.02.2014 sa vedeti care sunt conditiile de organizare si pe urma astept o parere. Ce precizati dumneavoastra ca fiint autorizate sunt taberele de stat si daca aveti copil va recomand sa-l trimiteti, sa va bazati ca este acreditat de MTS.

Va astept si pe dumneavoastra in locatie sa vedeti daca avem sau nu conditii pentru tabere si pe urma sa mai scrieti si sa cercetati

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [12.11.14 18:33:16] »

@stefanescu - o sa revin /sau nu sic!! cu un raspuns mai pe seara acum fiind pe fuga.

Pina atunci poate reusiti sa ma lamuriti in ce calitate vorbiti mai sus :

1. reprezentant al agentiei care s-a ocupat de organizarea taberei (sau organizator de tabere)

2. reprezentat al Pensiunii Dracula.

Ca sa stiu in eventualitatea unui raspuns ce anume sa spun!!

==

ordinul respectiv l-am citit , cei drept pe fuga, din cite imi dau seama acolo se refera la ce trebuie sa faca cadrele didactice si obligatiile elevilor pentru organizarea unei tabere , etc. Din cite vad nu sunt impuse conditii operatorului economic si transportatorului fiind suficienta o declaratie pe proprie raspundere .

stefanescu [12.11.14 18:43:11] »

@Nasshu - buna seara

raspunsul este in calitate de organizator al acestui program turistic - agentie de turism- reprezentant legal

Ordinul se refera la conditiile de organizare a excursiilor si taberelor scolare, ordin la care am aderat si am indeplinit toate conditiile cerute (un dosar de f, f, f multe pagini) care a fost avizat de fiecare director de unde am avut grup si fiecare inspectorat de unde apartinea grupul si au fost multe judete.

O seara placuta

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [12.11.14 18:51:18] »

@stefanescu - deci exact ce am spus mai sus prin ecourile mele :

1. Pensiunea Dracula doar v-a gazduit nu a organizat nici o tabara efectiv.

2. asta e gaselnita agentia care se ocupa de intocmirea dosarului ''stufos'' ce trebuie aprobat de ISJ-uri, dosar care de drept si fapt ar trebui facut de cadrele didactice, as mai completa, DUPA CE VERIFICA personal macar conditiile de cazare si masa (macar atit). Insa se bucura la gratuitatile oferite ca se ocupa agentia de tot, ei doar trebuie sa gaseasca platitorii.

Deci in acest caz au fost trei parti :

1. elevii si profesorii

2. agentia care a asigurat animatorii si excursiile in zona

3. pensiunea care a oferit sevicii de cazare si masa.

In acest caz vad ca sunt contestate exact serviciile de cazare si masa, care NU VA APARTIN, fiind oferite de un colaborator de-al agentiei pe care o conduceti.

stefanescu [12.11.14 19:01:13] »

@Nasshu - stimate domn

indemnul este clar : Nu trimiteti copii acolo.

eu ca si organizator, sunt agentie de turism pentru ca asa ma obliga legea. Serviciul de cazare si masa il ofera pensiunea la cererea mea directa si in urma discutiilor purtate cu profesorii sositi in tabara. Noi propunem si dumnealor voteaza si stabilesc meniul. Eu am trimis replica la faptul ca dumneavoastra ati spus ca nu suntem acreditati. Suntem agentie de turism acreditata de ministerul turismului, cu polita si tot ce se mai cere.

Cu privire la conditiile de cazare: oferiti-mi sansa sa va duc intr-o zi in locatie si sa spuneti pe urma cum vi se pare fara a mai discuta in contradictoriu. Eu vreau transparenta, din acest motiv in acest sfarsit de saptamana am avut fix in aceasta locatie 100 de profesori care au dormit o noapte acolo si care au cunoscut locatia, bucatari, ospatari si animatorii.

sunt mahnit pentru ca depunem niste eforturi foarte mari pentru ca turismul scolar sa fie intradevar educativ dar din pacate se mai trezesc si cate uni care se plictisesc

eu va astept sa vedeti la fata locului, asta ca sa vedeti ca nu am nimic de ascuns pentru nimeni si daca vreti sa vedeti cum s-au sintit copii cautati pe net si o sa gasiti

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
adrian2014 [12.11.14 19:21:30] »

@stefanescu -

Buna seara,

Numele meu este mai putin important pentru dvs., nu va ajuta cu nimic.

D-le Stefanescu credeti ca am visat "tabara" Dracula si m-am speriat, ca apoi sa ma apuc de facut " reclama"?! (va pot pune la dispozitie cd-ul de prezentare care l-am facut impreuna cu colega dvs., pentru echipa Creativii si partial Istetii - cu siguranta stiti despre ce vorbesc).

De ce este interzis participarea adultilor in cadrul acestei "tabere"?!

Asistenta medicala in tabere de acest gen, conform spuselor medicului de garda de la spitalul din Curtea de Arges, trebuie sa fie permanenta (prin permanent eu inteleg NON STOP) = nu stiu legal daca asa este; chiar si asa nu poate sa apara domu bucatar cu doua linguri la consultatie... (asa sa intamplat, domnul care sa dat drept fost doctor adoua zi servea/ gatea mancarea la bucatarie).

Din punct de vedere organizare program totul in regula, dar nu poti cere invatatorului/ profesorului care a venit in tabara cu ~20 de copii sa fie cu ochii pe toti atat timp cat programul si activitatile impart copii...

Nu am spus ca este cineva vinovat, dar conditiile si felul in care s-au defasurat lucrurile acolo in cele 8 zile la mult de dorit, si mi-am pus intrebari privind legalitatea activitatii desfasurate, tinind cont de faptul ca nu am venit la pomana, am platit pretul cerut, normal ar fi fost sa primesc servicii civilizate de cazare, masa, curatenie = ca am fost cazat intr-un corp de cladire nou putin conteaza.

Dvs., ca organizator (daca aveti posibilitatea) ar trebui sa luati masuri ca asemenea nemultumiri sa nu mai existe.

Seara buna!

stefanescu [12.11.14 19:35:42] »

@stefanescu - cu privire la asa zisa gaselnita:

puteti sa vorbiti cu orice profesor si o sa vedeti ca agentia doar se ocupa sa strnga toate tocumentele (avize de functionare, cui, autorizatie sanitara, clasificare unitate de cazare, clasificare restaurant, aviz pompieri si incacate si mai cate + de la transportator (cui, licenta transport + asigura de bagaje, calator) + de la agentia touroperatoara (adica noi) cui, licenta turism, brevet turism, polita insolvabilitate si pe langa astea formulrele 1,1 si 1,2 acele declarati despre care spuneati din ordinul 3060.

Toate aceste acte noi le dam fiecarui organizator si de aici ei complateaza toate acele acte cerute de ordin si merg la avizat la directorul de scoala si la inspectorat.

Cam asta e marea gaselnita gasita de noi pentru a face o excursie.

eu ma bucur ca a aparut aceasta lege pentru ca asa evitam asa zis taberele organizate de profesori sau stiu eu ce fundatii care nu au treaba cu turismul scolar.

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
stefanescu [12.11.14 20:04:16] »

@adrian2014 - Buna seara

Vreau sa raspund punctual la fiecare aspect.

In calitate de organizator legea nu-mi permite accesul persoanelor straine in campus. Acces are doar personalul si persoanele insotitoare (profesori). In cazul locatiei Dracula exista posibilitatea sa veniti sa sa va cazati in afara campusului chiar si in cladirea cu restaurantul.

Cu privire la asistenta medica - daca ati fost in tabara probabil nu aveati cum sa nu vedeti mare langa restaurant cabinetul medical. Probabil ca situatia precizata de dumneavoastra s-a petrecut inafara programului de la cabinet si pentru a nu astepta pana a doua zi sau a deplasa copilul s-a apelat la domnul bucatar care intradevar vara e bucatar si in rest medic pe salvare la Pitesti (e mai bine platit ca bucatar)

Nu stiu care a fost necesitetea medica in cazul copilului dumneavoastra ca sa pot aprecia daca au procedat corect sau nu.

Cu privire la modul in care o impartim pe doamna profesoara la 20 de copii nu este prblema mea. La intrare in tabara conform ofertei erau un catru didactic la 4 copii. Coordonatorul de tabara probabil a vazut mai multi adulti nu a stat sa verifice cine e profesor si cine e o parinte infiltrat.

Cu privire la pret iarasi exista dezimformare:

dumneavoastra ati avut urmatoarele servicii inclise:

Cazare 7 nopti

7 pensiuni complete

transport Bucuresti - Arefu - Bucuresti

program educativ distractiv

un insotitor la fiecare 4 platitori

cost tabara 730 lei

Eu spun mai degraba ca apare o greseala de comunicare intre organizator si noi. De ce alte grupuri au solocitat curatenie si schimb de asternuturi si au avut?

Programul spuneti ca a fost bun, atunci de ce sa ne mearga copii acolo.

oricum ca idee, de la fiecare an noi imbunatatim serviciile oferite. Astfel in 2015 toate mesele sunt bufet deschis - tocmai pentru a nu mai intampina probleme de genul copiilor mofturosi, camerele de cazare au deja maxim 4 locuri in camera tocmai pentru a evita discutiile cu parintii care vor eventual fiecare sa aibe baia lui.

Va spun sincer si puteti sa studiat ofertele taberelor externe, campusurilor de tabere nu a celor organizate in hotel si o sa observati ca toate sunt cazate in bungalouri sau chempinguri cu 8 pana la 15 copii cu un singur grup sanitar. Doar in Romania se pune accent pe virgula in loc sa se admire munca oamenilor si sa apreciati eforturile noastre pentru o tabara reusita.

Eu unul si echipa mea ne straduim ca totul sa iasa perfect, dar perfectiunea este relativa.

Noi nu am dezamagit niciodata copii si pe ei ai asteptam in tabere

O seara frumoasa

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [12.11.14 20:18:36] »

@stefanescu - eu ca si organizator...

Pentru ca tot ati facut referire la acel ordin, conform primului articol din anexa (conditiile)

Art. 1. — Cadrele didactice și/sau unitățile de învățământ preuniversitar care organizează tabere, excursii, expediții și alte activități de timp liber au obligația să ia toate măsurile în vederea asigurării condițiilor de siguranță ale elevilor pe durata activității respective.

legal NU dumneavoastra sunteti organizatorul. Ar trebui sa va rezumati doar la activitatea de vinzare a serviciilor/pachetelor turistice.

conform art4 din anexa

Art. 4. — În momentul în care grupul este constituit, cadrul didactic organizator al activității este obligat:

c) să înainteze operatorului economic comanda scrisă... Dupa cum vedeti NU exista obligativitatea existentei unei agentii de turism intermediare.

Agentiile de turism au speculat acest ordin, si repet, fac munca in locul organizatorilor legali. NU AGENTIA DE TURSIM ESTE organizatorul legal al unor astfel de tabere/activitati.

stefanescu [12.11.14 20:42:09] »

@Nasshu -

Articolul 3 spune:

Documentele referitoare la comanda serviciilor

solicitate și oferta primită de la furnizorul de turism sunt:

a) destinația/destinațiile călătoriei turistice, durata și datele

de sosire și de plecare;

b) mijlocul/mijloacele de transport dorit/dorite și categoria

acestuia/acestora;

c) tipul și categoria structurilor de primire;

d) serviciile de masă — pensiune completă/demipensiune/

mic dejun;

e) programul turistic solicitat; numărul de persoane pentru

care se comandă pachetul de servicii turistice.

Furnizor de turism = agentie de turism pentru ca daca o cititi la ministerul turismului o sa vedeti ca doar agentii economici care detin agentie de turism si polita de insolvabilitate au dreptul sa comercializeze pachete turistice. Tot ce reprezinta mai mult de un serviciu turistic reprezinta pachet turistic.

VA rog sa ma credeti ca se platesc multi bani pentru polita respectiva si asa toata lumea ar avea agentie de turism.

Era foarte bine sa raspunda altcineva dar din pacate nu este asa

Numai bine

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
adrian2014 [12.11.14 20:51:22] »

@stefanescu: de ce sa nu mearga copii in aceasta "tabara"?

- simplu : nu sunt in siguranta (alimentatie, cazare, supraveghere).

- indiferent daca si cum va continua aceasta discutie, nu voi mai raspunde la niciun mesaj.

- am spus ce am avut de spus, cine are timp sa citeasca va intelege ce am vrut sa spun.

O seara buna si linistita!

Nasshu [12.11.14 21:08:43] »

@stefanescu - va rog sa-mi indicati exact legea, eventual si art. prin care doar agentiile de turism sunt furnizori de turism.

Pentru ca eu am gasit :

furnizorii de turism (hotelurile, companiile de transporturi aeriene, etc.) își pot vinde direct serviciile.

Sorry, deja m-am ''aprins'' in calitate de parinte care poate ''nu casca'' (nu e cazul) ochii bine la astfel de tabere .

stefanescu [12.11.14 21:08:52] »

@adrian2014 - corect nu are sens sa raspundeti mai departe pentru ca daca as stii identitatea va treziti cu un proces de calomnie.

Corect este parerea dumneavoastra si o respectam dar in acelasi timp vreau sa-i asigur pe clienti nostri ca serviciile bune cu care i-am obisnuit nu se schimba si ii asteptam sa creasca numarul celor peste 2000 de copii copii care au participat pana acum la taberele noastre in pensiunea Dracula.

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
stefanescu [12.11.14 21:23:34] »

@Nasshu - corect cand este vorba despre un serviciu turistic. Atunci cand discutam de pachet turistic intra in joc agentiile de turism. Iar noi asiguram un pachet turistic: Cazare, masa, transport, program cu activitati

Daca profesorul organizator solicita o excursie de o zi are nevoie doar de transportator si atunci poate sa faca contract direct cu el, daca solicita doar cazare atunci cu Hotelui, dar daca doreste un pachet turistic trebuie sa apeleze la o agentie.

ordonanta 107 art 2 pct 1.

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [12.11.14 21:29:52] »

@stefanescu - hai nu zau?

1. pachet de servicii turistice - combinaţia prestabilită a cel puţin două dintre următoarele trei

grupe de servicii, cu condiţia ca durata neîntreruptă a acestora să depăşească 24 de ore sau să

cuprindă o înnoptare, şi anume:

a) transport;

b) cazare;

c) alte servicii, fără legătură cu transportul sau cazarea sau care nu sunt accesorii ale acestora

şi care reprezintă o parte semnificativă a pachetului de servicii turistice, cum ar fi: alimentaţie,

tratament balnear, agrement şi altele asemenea;

deci nu sunteti singurul furnizor de servicii...

Pensiunea respectiva vinde b) servici de cazare, c) alimentatie... deci nu avea nevoie de dumneavoastra...

stefanescu [12.11.14 21:35:34] »

@Nasshu - domnul meu

da ea poate sa vanda direct doar cazare sau masa

daca discutam de un pachet turistic cazare + masa + transport + alte activitati nu nu are voie.

Nu inteleg unde vreti sa ajungeti?

legea e clara. Credeti ca de nebun am facut agentie ca sa am ce sa ma invart, nu am facut pentru ca sunt obligat. Nu intelegeti ca pachetul turistic numit tabara transfagarasan ne apartine noua agentiei si nu locatiei Dracula. Ei puteau sa vanda doar cazare cum poate sa va dea si dumneavoastra direct (fatra agentie) doar cazare sau masa

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
stefanescu [12.11.14 21:40:16] »

@stefanescu - oricum discutia asta a plecat pe alte drumuri: am plecat de la cat de legala este tabara si am ajuns la ce are voie si ce nu o agentie.

Mai bine v-am zis mergeti si vedeti locatia si trageti concluzia si nu mai priviti la ce zice unul sau altul. Daca este asa de grava situatia la noi credeti ca nu eram in presa de mult tinand cont ca sunt 200 de copii in tabara o data. Sa fim seriosi abia asteptau baieti veseli din presa.

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [12.11.14 21:47:27] »

@stefanescu -

da ea poate sa vanda direct doar cazare sau masa

exact. (2 din 3)

mai sus ne invitati la :

In ce calitate? Pot sa merg maine la dvs in Complex?

stefanescu [12.11.14 21:56:11] »

@Nasshu - in ce calitate doriti dumneavoastra

asa cum am mentionat nu avem nimic de ascuns si puteti sa vedeti cand vreti ce doriti doar daca avem grup nu putem intra peste ei in camere.

Am vazut ca sunteti din Bascov, deci destul de aproape de locatie. Era interesant sa fi fost si eu acolo sa va dau chiar toate detaliile si la program. Oricum exista pliante cu programul de tabara acolo.

Ziua portilor deschise era metaforic spus pentru ca avem nimic de ascuns: Nici cititorului, nici clientului nici autoritatilor.

Din pacate eu maine sunt la targul de turism pentru ca eu spre deosebire de domnul care este nemultumit eu chiar fac turism

O seara frumoasa

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [13.11.14 00:08:00] »

@stefanescu - inca una si ma duc

tinand cont ca sunt 200 de copii in tabara o data...

Conform acestui site turism.gov.ro/informatii-publice, daca accesati link-ul : Lista structurilor de primire turistice cu funcţiune de cazare clasificate pozitia 413,414,415, pensiunea respectiva detine fix 91 locuri de cazare daca e ocupata la capacitate maxima (sper ca nu contraziceti datele din acel fisier).

Imi puteti spune si mie cum ati reusit sa inghesuiti 200 de copii + profesori + nepoftiti+ animatori, etc?

stefanescu [14.11.14 13:58:36] »

@Nasshu - Inteleg ca dumneavoastra sunteti un fel de detectiv particular si intoteauna plecati de la ideea ca aia cu afacerea gresesc. Eu v-am rugat respectos sa vaniti, sa vedeti si sa trageti concluziile. Si pentru ca este normal sa va raspund, dar este ultimul meu raspuns pentru ca am si alte treburi decat sa scriu toata ziua ce si de ce, da intradevar aveti partial dreptate: este ca la radio Erevan

- avem 3 clasificari in care insumam 94 locuri + inca un corp de cladire cu 120 locuri (clasificat si el) Nu este vina noastra cu nu este actualizata lista ministerului si mai important mai este si completata gresit. Pentru toti doritori gasiti clasificarile afisate in receptie pentru fiecare spatiu de cazare.

Eu va multumesc pentru sustinerea acestui subiect si daca eu tot am raspuns la toate aceste demersuri as fi curios cine se ascunde in spatele acestei minunate echipe Am fost acolo si pregatirea dumneavoastra in domeniul turismului.

Am vizitat standul dumneavoastra de la targul de turism si sunt dezamagit de felul in care intelegeti dumneavoastra sa sustineti demersurile turismului din romania. Nu prin sponsorizari si binefaceri ne castigam respectul si reputatia, ci prin serviciile oferite.

Multumesc anticipat

PS: este ultima mea postare pentru acest subiect.

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
webmaster [13.12.17 10:40:37] »

Proprietarul / administratorul unității ne-a solicitat, în scris, retragerea de pe sait a impresiilor vechi, cf Regulamentului AmFostAcolo.

Condițiile impuse de Regulament fiind îndeplinite, review-ul de mai sus a fost supendat în vederea retragerii de pe sait, prin arhivare, în termenul prevăzut de regulament

stefanescu [13.12.17 11:30:37] »

@webmaster: ar trebui sa aveti un regulament prin care sa verificati informatiile inainte sa le postati ca asa orice persoana poate defaima pe orcine ca e parerea lui proprie si personala, iar restul turistilor nu au de unde sa aprecieze situatia reala

NB stefanescu este (sau a fost) reprezentant al unității
webmaster [13.12.17 11:39:51] »

@stefanescu: fiți sigur că avem niște reguli și metode de verificare a articolelor pe care le publicăm. Evident, nu le putem face publice din motive lesne de înțeles, dar ele există și se aplică.

Iar pentru cazurile când unii autori ar reuși să ne „păcălească” — există în Regulament posibilitatea proprietarilor sau administratorilor unităților turistice de a contesta veridicitatea acestora. Dacă în urma acestor contestații autorii nu probează prezența lor acolo în calitate de clienți plătitori, acele articole sunt retrase de pe sait.

adrian2014 [13.12.17 12:02:34] »

@webmaster: Poate ca lucrurile s-au schimbat (m-as bucura tare mult, avem o tara frumoasa, pacat ca nu stim sa profitam), arhivati acest articol. Toti meritam o a doua sansa.

Indemnati turistii, parintii care au fost la pensiune sa scrie cum a fost.

Toate bune!

adrian2014, stefanescu