ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2014
    ÎNSCRIS: 07.09.14
    APR-2013

încărcat de pe telefon!

Peșteri și alte văioage

Pentru ca este primul meu articol... da, am fost acolo. Unde? veti afla la sfârșitul compunerii. A plecat din zona Vrancei, si pina la destinatia finala, despre care vreau sa va vorbesc putin, am trecut si prin Cheile Bicazului, zona pe care sunt sigur ca cei mai multi dintre voi o stiti bine.

Am mers către destinatie, undeva spre vestul tarii conducând câteva ore bune, care ar fi fost si mai bune daca ea, cea din masina era... sa zicem nu viitoarea nevasta ???? glumesc. Drumul greu, aglomerat, pe o singura banda mare parte din el, dar s-a compensat cu frumusetea oamenilor si a locurilor.

Am trecut prin zone in care pământul chiar este rosu si apa aramie de la aurul cel poartă, asta amintindu-mi... da, ne fura de ne sparg!!! Destinația este in Apuseni, zona de vis si de basm cu oameni care compensează sărăcia si neajunsurile, ce încă cara apa cu magarusii si galeti din lemn.

Localitatea mai exact este satul Gârda de Sus in judetul Alba. Acolo dupa ce ne-am tras sufletul la un pension am gasit un ghid local cu o masina 4x4, care avea in boxe un pic de colibri... o pasăre, bandana la frunte, si cioc de speolog. Contra unei sume nu prea mari ptc l-am cinstit cu un vin de vrancea, ne a arătat 5 pesteri neamenajate turismului in care am văzut o alta dimensiuni. O lume care traieste dupa propriile reguli având proprii gardieni in speologi. Ne am catarat, ne am târât, am coborât in adâncimea muntelui fara pic de soare avanad cu noi doar respiratia si câteva lanterne.

Sentimentul este de neputinta in fata lui Dumnezeu, a naturii si a tarii, uiti de rate, intretinere si curent electric. Totodată te vezi "găsind" in bezna noptii un altar dacic sau macar o comoara ascunsa bine de haiduci! Ghidul ne a arătat si izbucul Tauz, care nu are fund si unde a filmat mult mai celebrul decât mine Bear Grills, unde veti găsi si o placa comemoriala in onoarea unor speologi polonezi morti si negasiti, încercând sa descifreze tainele izbucului fără fund.

De sus, de pe dealuri se pot vedea formandu-se viitoare pesteri, ca niste palnii imense de pământ ce se adancesc in cealaltă dimensiune.

Trimis de gabi82* in 31.10.14 10:09:43
    Validat / Publicat: 31.10.14 11:16:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 1402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi82*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [31.10.14 10:39:30] »

@gabi82: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poate ai și ceva poze să ilustrezi impresiile de mai sus? Ar fi mult mai sugestive...

Yersinia Pestis [31.10.14 11:31:26] »

Wow, se mărește comunitatea vrâncenilor din AFA!!! Bun venit cu postări, nu numai cu voturi, mai ales că, văd eu, ai talent de povestitor! Creangă a fost moldovean, nu-i așa?

webmasterX [31.10.14 15:04:37] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Gârda-Arieșeni" (deja existentă pe sait)

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.10.14 15:16:24] »

N-ar strica mai multe amănunte, cel puțin unde îl găsim pe omul ăla, dacă nu și numele peșterilor, localizarea, condițiile de vizitare etc.

gabi82* [31.10.14 16:59:57] »

O sa fac tot posibilul sa. l găsesc pe speolog si sa. i atasez datele de contact.

cat despre pesteri, ele sunt cunoscute mai mult de localnici, una dintre ele fiind chiar închisă cu o portita de metal, cinditiile de vizitare fiind cam asa... nimic amenajat dar natura curată.

Cum am si promis o sa I caut datele si le voi posta.

O zi frumoasă!

Michi [31.10.14 17:09:09] »

Ta-lent dar de ce cu linguriţa? Mi-a placut reviewul.

gabi82* [31.10.14 17:39:58] »

Esentele tari se tin in sticlute... cum era ca a ieșit mustul si am uitat????? v. am citit articolele si m. am simtit "provocat" sa va impartasesc putintel din memoriile mele.

webmaster [31.10.14 18:16:26] »

@gabi82: ai grijă! Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.10.14 19:29:30] »

Mersi pentru intenție! Nu e cazul să faci săpături, și nici nu ar fi normal să îi publici omului datele aici, credeam că e un personaj cunoscut, ceva gen Gelu de la Pensiunea Cutare, sau se poate da de el întrebînd la vreo recepție sau vreo cîrciumă.

Oricum, am recunoscut peșterile din poze, cred. Ghețarul de la Vîrtop și Coiba Mare. Probabil v-a dus și la Huda Orbului, Huda Oilor, Gura Apei, Șura Popii, de asta eram curios ce și în ce condiții se poate vizita.

Mișto poza 9, arată clar cum șirul de doline punctează un curs subteran de apă, o galerie de peșteră activă, exact cum spui și în text.

gabi82* [31.10.14 21:26:39] »

@abancor: Ok, am priceput, fără reclame, no problem... cand o sa aflu datele exacte o sa anunț si cine doreste le transmit doar in privat.

abancor, gabi82*, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gârda de Sus și împrejurimile: