ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2014
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 25.07.12
OCT-2014

Malta, un vis frumos

Am stat in Malta 8 zile intr-un concediu de vis in octombrie 2014. Si ce daca era octombrie. Termometrul unei farmacii arata la ora 16, +39 grade celsius. Tare, nu? Am stat la un hotel in Bugibba si am strabatut insula in lung si in lat cu transportul in comun.

Vreau sa va spun ca toate autobuzele sunt moderne, dotate cu aer conditionat, programul se respecta, pe cat posibil, mai sunt si intarzieri datorita traficului infernal, dar toata lumea e calma, nimeni nu se enerveaza. Nu va recomand sa inchiriati o masina. Se circula pe stanga. Intr-un sens giratoriu am vazut o masina care intrase ca la noi, pe dreapta si nu va spun ce era acolo. Pentru a sti sa va deplasati, cum, la ce ore, este bine sa consultati pe internet Malta Public Transport, de unde aflati toate datele de care aveti nevoie.

Celelalte insule le-am vazut cu o croaziera cu vaporul, organizata chiar din statiunea noastra. Cu 25 euro am vazut insula Comino (laguna de cristal, laguna albastra, grota piratilor, elefantii) si insula Gozo, cu capitala Victoria si Citadela, fereastra albastra, manastirea Ta'Pinu. In rest cu autobuzul si piciorul am vazut in 8 zile cam tot ce se poate vedea: Bugibba, Mellieha, Popeye Village, Grota albastra (cu barca 8 euro), Mdina, Mosta Marsaxlokk (cel mai mare sat pescaresc, cu traditionalele barci), Valletta, Birgu, Smart City, templele megalitice, etc. A fost minunat desi foarte obositor, in primul rand datorita caldurii.

Mancarea a fost buna, berea rece, marea de un albastru care nu poate fi descris. Am vazut si fructe de cactus. Bisericile sunt multe si foarte frumoase. Sunt multe obiective de vizitat si le gasesti la tot pasul. Peste tot porturi pline de iahturi superbe Este peste tot foarte curat.

Eu cred ca macar odata in viata merita sa mergeti sa vedeti aceste lucruri. Sunt unice. Este altceva decat Europa continentala, este minunat.

Trimis de IULIU ANTAL in 29.10.14 12:50:26
Validat / Publicat: 29.10.14 17:23:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 5282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IULIU ANTAL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Mdina, vechea capitala a Maltei. Toate bisericile din Malta au 2 ceasuri, unul care merge bine si altul care merge aiurea, pentru a induce diavolul in eroare.

[29.10.14 13:21:17]

@IULIU ANTAL: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adrianaglogo
[03.11.14 23:34:17]

Declar pe @IULIU ANTAL, pe @criss23, pe @iulianic si pe toti cei care ati postat despre Malta, vinovati pentru faptul ca deja am inceput sa pregatesc vacanta din 2015!

Dragii mei, postarile voastre, raspunsurile oferite cu amabilitate prin mesaj privat de @IULIU ANTAL, m-au facut sa aleg Malta pt vacanta urmatoare.

O aveam de ceva timp in minte, dar nu stiu de ce aveam impresia ca e foarte scumpa.

Noroc cu AFA, m-am lamurit ca nu e chiar asa.

Deci, MALTA 2015!

Si de n-or fi bani de doua vacante, o sa ne ierte Grecia ca o sarim!

Multumesc AFA, multumesc membrilor ei!

criss23
[04.11.14 09:28:43]

@adrianaglogo - Malta nu va va dezamagi! Sper din suflet sa traiti aceeasi incantare pe care am avut-o noi, cei care am explorat-o si descoperit-o deja. Nu mi s-a parut a fi o destinatie scumpa, este accesibila. Va doresc de pe acum o frumoasa vacanta 2015.

adrianaglogo, criss23
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: