ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2014
ÎNSCRIS: 26.06.13
SEP-2013

încărcat de pe telefon!

Bijuteria naturala a Mediteranei - Cabo de Gata

Am avut ocazia si norocul sa vizitez cativa ani la rand Sudul Spaniei, mai ales provincia Almeria si Malaga. Astazi am decis sa va indrum prin o descriere succinta, dar mai ales prin poze sa o cunoasteti. Este vorba de Parcul Natural Cabo de Gata-Nijar. Cand ne gandim la Parc, ne vine in minte multa vegetatie, copaci etc. Ei, acest parc e contrariul, mai ales ca e in regiunea cea mai arida din Europa continentala. Ploile abia daca exista, deci are un peisaj unic, format din vegetatie uscata. Totusi ce-l face atat de frumos?! Marea! E inconjurat din toate partile de albastrul infinit.

Fiind o rezervatie naturală, turismul nu e chiar la el acasa. Satele pe care le intalnesti sunt micutse, cu case albe si joase... zici ca esti in Ibiza. Muntii nu chiar înalti in aceasta zona, confera Parcului o culoare rosiatica, fiind cândva roci vucanice, un fund de mare.

De fiecare data cand l-am vizitat, a fost o experienta noua, cu plaje si cale noi. Acest Parc, are 38000 ha terestre... ehh? E ceva de explorat :) Este nr. 1 din Andaluzia, si unul din cel mai mare din Marea Mediterana occidentală europeana.

Satele Rodalquilar, Las Negras, Agua Amarga, San Jose sau La Isleta del Moro sunt niste perle frumoase aruncate pe ici-colo.

Plaja Monsul, Genoveses, playa de los Muertos, de los Escullos sunt plaje naturale, neamenajate cu nisip fin sau amestecat, cu ape cristaline numai bune pentru snorkeling, flora si fauna submarina fiind foarte bogata. Explorand locurile, la cativa km poti gasi plaje semivirgine, unde faci baie doar tu si pestii...

Aceasta zona poate fi vizitata in orice anotimp, doar de stiut ca vara, la pranz, caldura poate fi insuportabila, prilej bun de a te racori la vreo terasa cu o bere rece si tapas;)

Pe scurt sper ca v-am trezit curiozitatea, iar pozele sper s-o faca mai mult (iarasi, repet, sunt din arhiva personala, familia Fiind prim planul :))

Trimis de Artana in 28.10.14 16:51:55
Validat / Publicat: 28.10.14 21:20:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Artana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [28.10.14 21:20:02] »

SUPER-recomandarea!

Mutat în rubrica "Descoperă Costa de Almeria, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

Yersinia Pestis [28.10.14 21:29:48] »

Hotărât lucru, sunt locuri tare frumoase de vizitat în lumea asta! Ești norocoasă că ai putut ajunge acolo — și noi, că ne povestești!

Artana [28.10.14 22:23:49] »

Multumesc

crismis [28.10.14 22:25:27] »

@Artana: Locul asta chiar e de pe planeta Pamant???

Dabator [29.10.14 00:39:03] »

@Artana: Seara aceasta mi-a prilejuit accesul la câteva articole excepționale. Acesta este unul dintre ele.

Marian Preda [29.10.14 10:25:40] »

@Artana -

Felicitari pentru articol!

Artana [29.10.14 11:57:59] »

Ma bucur ca v-a placut locul (sunt sigura, ca el a fost apreciat mai mult, decat descrierea mea) si asta din partea unor calatori si scriitori cu clasa

buterfly* [29.10.14 14:57:39] »

Foarte interesant loc, minunat descris

Yersinia Pestis [13.11.14 19:26:24] »

Hei, nu ne poți lăsa așa, după ce ne-ai momit cu descrieri atât de frumoase! Nu știu cum faci, dar, musai, mai srie-ne ceva, nu știu, inventează, treaba ta!

Artana [13.11.14 19:43:04] »

Hehe, cel mai tare mesaj primit... asta cu inventatul e interesant, acum asa e, ai dreptate, as avea ce povesti, si uite ca as avea cum incepe... Mi sa sugerat sa inventez...

calatorul [23.09.15 15:45:03] »

Frumoase locuri si frumoasa relatare. PS briza la la foto 17 am gasit si noi in sudul Cretei, langa Ierapetra, un peisaj fabulos, am scris si cu foto, merita vazut si el. Vacante frumoase.

Artana, buterfly*, calatorul, crismis, Marian Preda, Yersinia Pestis