ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2014

Thailanda mea - Episodul 5 - Phuket, Kata beach

Ultimele zile ale excursiei noastre din Thailanda au fost la mare, la soare, si am ales insula Phuket pt ca are aeroport, pt ca reprezinta un punct de plecare catre excursiile minunate in insulele paradisiace, si mai exact destinatia noastra a fost Kata beach!

Decoland din Chiang mai cu minunata Air Asia, in scurt timp am ajuns pe aeroportul din Phuket - totul a decurs rapid, cu bagajele in mana ne-am indreptat catre iesire, unde am gasit mici birouri de unde am cumparat bilete pt microbus care sa ne duca la destinatie 100 bathi de persoana! Taxiurile erau foarte scumpe si nu ne deranja sa mergem cu alti oameni, chiar daca timpul a fost putin mai mare datorita faptului ca toti trebuiau lasati la hotelurile lor!

Dupa ce s-au ocupat toate locurile, nici unul in plus sau in minus, s-au pus bagajele, am plecat la drum - confortabil microbus, bun sofer, cum am iesit din aeroport, dupa 10 minute ne-am oprit la o agentie de turism pt a fi traduse rezervarile noastre in limba thai si a deveni usor de gasit de catre sofer, ca de unde gps pt soferi?

Tot aici ti se prezentau si excursii, la preturi mai mari decat puteai gasi in alte locuri, dar nimeni nu a cumparat, asa ca repede ne-am urcat in microbus si la drum!

Thailandezii sunt oameni veseli si nu foarte iuti la minte, asa ca, a fost amuzanta situatia in care soferul cauta un hotel, rusul care voia sa ajunga acolo ii spunea ca nu e bine, o data pt ca a mai fost acolo si stia hotelul, a doua pt ca avea gps pe telefon, dar thailandezul nu si nu, ca hotelul acela este, rusul nu, ca nu e, crede-ma! Pana la urma soferul a sunat pe cineva la birou, hai cu chiu cu vai, a inteles, am lasat rusii si am plecat spre destinatia noastra!

Am admirat peisajul, orasele, strazile bune, si gata! am ajuns la Kata beach - Phuket! Mult mai aproape de aeroport erau Patong beach, Pattaya beach, dar stiam ca sunt foarte aglomerate, ca plajele sunt murdare si nu pt asta venisem in sudul Thailandei! Am vrut ceva mai curat, relaxant, si am ales Kata beach!

Insula Phuket este cea mai mare insula a Thailandei, legata de continent prin doua poduri, situata pe partea de vest a tarii, la marea Andaman.

Insula a fost una dintre rutele comerciale majore între India și China, și a fost menționata frecvent în jurnalele de bord externe ale navelor de origine portugheză, franceză, olandeză.

Regiunea în prezent realizează o mare parte din veniturile sale din turism si se pare că numele provine de la două cuvinte din Thailanda, "PHU" (munte) din "KET" (bijuterie), iar acest lucru este declarat a fi înregistrat într-o cronică Thai

Lungimea insulei, de la nord la sud, este de 48 km și lățimea sa este de 21 km.

Topografia Phuket este excepțională cu 70% din suprafața acoperită cu munți care se întind de la nord la sud și cu 30 % campii, în părțile centrale și de est ale insulei. Ea are un total de 9 pâraie și golfuri, dar nu are nici un râu major

Una dintre cele mai populare (și supraaglomerate) zone turistice din Phuket este Patong Beach pe coasta de vest centrală, probabil, din cauza accesului facil la plaja largă și lunga. Cea mai intensa viața de noapte din Phuket este in Patong, iar zona a devenit din ce în ce dezvoltata. Patong înseamnă "pădure plină cu banane frunze", în Thai. La sud de Patong se afla Karon Beach, Kata Beach, Kata Noi Beach, iar în vârful de sud al insulei, Nai Harn Beach și Rawai. La nord de Patong sunt Kamala Beach, Surin Beach, și Bang Tao Beach. Aceste zone sunt în general mult mai puțin dezvoltate decât Patong. La sud-est este Bon Island și la sud sunt mai multe insule de corali. Cele Insulele Similan se află la nord-vest, precum și insule Phi Phi la sud-est. de aceea e usor sa pleci in aceste insule paradisiace de aici, lucru pe care l-am facut si noi!

Kata beach este o statiune linistita, cu multe restaurante, cu specific pescaresc fructe de mare expuse in cat mai multe si mai originale moduri, cu bazar de noapte lunea si joia, cu multi rusi care platesc oricat fara negociere, dar rusi linistiti, cu o plaja lunga, linistita, curata, cu multe sezlonguri, cateva barci care te duceau la plimbare si muzica live de la pasarelele care zburdau printre sezlonguri!

Marea Andaman e calda, clara, linistita, o minune, ne-am relaxat foarte mult!

Din mai pana in octombrie Kata este plaja surferilor, dar si in afara acestui sezon exista Surf casa puhket unde poti avea parte de valuri fara sa depinzi de conditiile meteo!

Alte puncte de atractie - Kata / Karon viewpoint, Dino park mini golf, Kata Temple (Wat Kittisankaram) sau Wat Chalong Phuket unul dintre cele mai importante temple din Phuket și vizitat de mii în fiecare an. E frumos decorat cu reflexii infinite de la sute de bucăți de sticlă mici și are mai multe pagode.

Tot in Chalong exista si Big Buddha, vizibil de la cel mai sudic punct al insluei Phuket, Big Buddha este sosit recent pe insulă. Statuia se afla in partea de sus a Nakkerd Hills și se uită în jos peste Chalong, Kata și Rawai. A costat 30 de milioane de baht pentru a-l construi și este inalt de 45 de metri!

Nu te plictisesti daca nu vrei sa stai doar la plaja, ai ce face si de unde alege!

Trimis de andreea72 in 26.10.14 20:18:09
Validat / Publicat: 27.10.14 00:40:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 7206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 adio kata beach

[27.10.14 09:03:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Turist prin Phuket" (deja existentă pe sait)

Yersinia Pestis
[28.10.14 18:23:26]

Clar, trebuie să-mi faci cinste, eu sunt omul cu superbonusul!

andreea72AUTOR REVIEW
[28.10.14 18:51:37]

@căpcă1 - Pai ce sa zic? Se face, nu-i problema!

andreea72, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: