ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2014
ÎNSCRIS: 24.06.10
APR-2011
single

Petra si Wadi Rum, doua locuri incredibile

Intr-o duminica am vazut la tv o emisiune de promovare a Iordaniei. Am revazut cu emotie acele locuri minunate in care am colindat de unul singur in aprilie 2011. Tin minte si acum figurile nedumerite ale prietenilor din momentul in care le-am spus ca merg in Iordania. Si singur pe deasupra! Intre timp am colindat in multe alte tari, am vazut locuri deosebite. Dar Iordania mi-a ramas la suflet, cu locurile ei magice, cu farmecul lumii arabe. Iar emisiunea de la tv mi-a intarit dorinta de a revedea acele locuri. Din toate locurile in care am fost, 2 m-au impresionat in mod deosebit: Petra, orasul nabateenilor si desertul Wadi Rum (Valea Lunii).

Reviewul pe care l-am scris in graba la revenirea din excursie (vezi impresii) este atat de sarac fata de bogatia de senzatii traite, incat am hotarat sa revin cu acest review pentru cei care vor o aventura de neuitat. Mai ales caci Taromul a avut oferte de pret 99 euro dus intors! Din pacate s-au epuizat, mai gasesti daca cauti bine cu 200 euro in ianuarie sau 250 in martie.

Pentru a vizita Petra trebuie sa va cazati in Wadi Musa (valea lui Moise in araba), un orasel care se dezvolta continuu. Puteti ajunge acolo din Amman cu autobuzul, costa 8 euro cu compania Jett tour. Cazare gasiti functie de buget: sant hoteluri de 3,4 stele chiar langa intrarea in orasul antic, cu preturi ridicate dar cu conditii bune. Cei cu buget limitat care vor sa savureze aroma locala, se pot caza chiar in oraselul Wadi Musa, hotelurile sant mai modeste, si pretul lor e mai mic.

Eu am stat la un hotel de 2 stele, proprietara era englezoaica casatorita cu un arab. Conditii ok, 20 euro camera single, apa calda 2 ore pe zi (seara). Aici gasiti si cateva restaurante, am mancat intr-unul local, orez cu 2 pulpe de pui, 5 euro super bun.

Plimbandu-ma pe stradute, am dat de o fabricuta de dulciuri, iar patronul mi-a oferit dulciuri specifice. Bineinteles ca apoi am cumparat din magazinul lui, bune rau si la pret corect. Dupa acest prim contact cu zona m-am pregatit de explorarea mult asteptata. Am cumparat bilet pt 2 zile - 55 euro (pentru o zi era 50 euro), si a doua zi de dimineata am pornit cu emotie.

Petra a stat ascunsa timp de peste 1000 de ani pana cand in 1815 un calator elvetian a redescoperit-o. Nabateenii au fost un popor antic, avand limba proprie si alfabet propriu. Au fost buni comercianti si diplomati. Intrarea se face printr-un defileu: Siq. Localnicii incearca sa te agate cu ofertele lor: cai sau magarusi, caleasca, dar nu are rost, caci dimineata picioarele sant odihnite si adrenalina e la maxim. Prin defileu se vede vechiul sistem de aductiune al apei, realizat de nabateeni. Iar cand crezi ca nu mai ajungi, se deschide cea mai frumoasa priveliste: Tezaurul, sapat in gresie rosie, una din imaginile emblematice ale Petrei.

Bucuria de a vedea aceasta minune a lumii antice nu poate fi decrisa in cuvinte. Denumirea a ramas de la arabii care au crezut ca in ea se afla un tezaur. Dar nu este decat mormantul unuia din regii nabateeni. Mai cunoscuta a devenit odata cu filmul lui Harrison Ford: Indiana Jones si ultima cruciada. Orasul se deschide apoi, explorarea lui continua.

Cucerit de romani in 105, acestia si-au impus stilul, construind un amfiteatru tot din gresie, care s-a pastrat bine, si unde incapeau 8000 spectatori. In peretii stancilor se vad numeroase morminte, mai mici sau mai mari. Din pacate casele nu au rezistat, 2 cutremure din secolele 4 si 5 au distrus orasul. Se poate vedea poarta de intrare in noul oras cu coloane uriase. Fiecare loc te atrage, culorile sant deosebite si se schimba functie de unde bate soarele. Apropo de soare, apa si imbracaminte care sa va acopere cat mai mult din corp sant recomandate.

Dupa ce ajungeti la capatul strazii principale, puteti urca sa vedeti a doua constructie emblematica : The Monastery, manastirea. Urcusul pe cele 900 de trepte este memorabil, atat datorita efortului, cat si datorita frumusetii. De sus privelistea se deschide catre Wadi Musa pana spre marea Rosie. Manastirea a fost un templu al unui rege nabateean.

Un alt loc in care am ajuns este Locul sacrificiului. Situat tot la inaltime, aici se pare ca se faceau sacrificii de animale. Privelistea superba, pe masura efortului depus. Iar intoarcerea este din nou pe la Tezaur, pe care poti sa il vezi oricat, te fascineaza tot timpul. Recomand celor care merg turul de 2 zile, diferenta de 5 euro e mica, si picioarele au si ele o limita...

Dimineata am plecat spre desert, 5 euro transportul. Ajuns acolo am picat pe mana beduinilor. Ca sa te bucuri de desert, trebuie sa iei o excursie cu unul din ghizii locali, toti sant beduini. Dimineata e greu de negociat pretul. Eu am platit 50 euro pt 2 ore de plimbat cu jeepul prin desert, cazare la cort si 2 mese (seara si dimineata). Stiam ca e scump, dar a meritat.

Desertul este superb, stancile roase de vant si culoarea portocalie a dunelor il fac sa aspire la titlul de cel mai frumos desert din lume. Fotografiile arata din plin aceste frumuseti. Dupa plimbarea cu jeepul am fost abandonat la cort si mi s-a spus ca vor mai veni si alti turisti pana seara.

Pentru ca era de abia ora 1, am inceput sa colind de unul singur, fixandu-mi puncte de reper. Senzatia de libertate este fantastica. Dupa 4 ore de mers, m-am intors la cort unde am facut cunostinta cu partenerii mei: 15 persoane din 7 tari. La asfintit culorile s-au schimbat. La lumina stelelor am mancat si povestit pana cand ne-a luat somnul.

Unii dintre noi au ramas inca 2 zile sa se bucure de aceasta frumusete, explorand-o cu camilele. Eu am plecat cu gandul ca ma voi reintoarce. Si sigur o voi face! Pana atunci sper ca v-am facut si voua pofta. Din fericire, Iordania a ramas o tara stabila si sigura . Taromul are zbor direct, iar preturile la mancare, transport si cazare sant ok. Doar preturile de intrare la Petra si in desert sant mari, dar asta e, merita. Oamenii sant prietenosi, si mai gasesti si cate un fost student arab care a invatat in Romania. Perioada de vizitare: primavara pana in mai si toamna ( oct - noiembrie), vara e f cald iar iarna cam rece. Astept reviewuri!

Trimis de vgaby in 26.10.14 20:08:02
Validat / Publicat: 26.10.14 22:29:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 4246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 arc natural

[27.10.14 00:58:16]

Cesere
[27.10.14 10:25:59]

super impresii si un vot maxim... in conditiile in care inca nu s-a gasit nimeni sa strambe din nas ca ati stat la 2 stele cu 2 ore apa calda... foarte frumos, civilizatia araba mereu ispititoare. urmaream la tv un reportaj despre oman... fascinant si totusi atat de simplu

buterfly*
[27.10.14 13:34:46]

foarte bun articolul!

abancor
[27.10.14 14:47:35]

Eu am stat în Amman la 4 stele, tot cu program la apa caldă și la cea rece. N-ai ce să strîmbi din nas, acolo nu își permit să facă risipă de apă. În povestea de față era program numai la apa caldă fiind aprilie. Dacă ar fi fost august, ar fi fost program și la cea rece. Oricum, și cînd e apă, presiunea e mai slabă decît sîntem noi, ăștia din țări cu apă din belșug, obișnuiți.

[27.10.14 19:59:04]

@webmaster13 - multumesc, e in perfecta armonie cu atmosfera locurilor.

[27.10.14 20:05:13]

@Cesere - In prima seara am ajuns tarziu si am ratat apa calda, a fost buna si aia rece. Hotelul era mic, dar plin de turisti, mai ales englezi. La mica receptie era o harta a lumii pe care fiecare punea un bold cu locul de unde venea (tara, localitatea). Fericit, am infipt si eu primul bold pentru Romania! Si dupa o zi intreaga de umblat prin Petra, patul mi s-a parut la nivel de Burj-al Arab...

emtee
[10.09.15 10:27:29]

Putin mai multe informatii (gen nume hotel, sau date de contact, sfaturi de ajuns din Amman spre Petra), se poate?

Multam fain anticipat!

criss23
[10.09.15 20:53:20]

@emtee - Buna, din Amman in Petra am mers cu Jett www.jett.com. jo, un bus pe zi la 7,30 costa 10 euro (10JDinar). Autogara lor e in centru, poti face si rezervare pe net. Eu am venit cu ei si inapoi din Aqaba in Amman, comozi si ok la pret. Cat despre cazare, sincer nu mai tin minte, am facut rezervari pe booking si hostelworld parca. Depinde si de buget, eu calatorind singur am mers mai la lowcost, 2 stele. In Aqaba tin minte ca am stat la International arab village, un hotel ok chiar pe plaja cu reciful de corali in sudul Aqabei. In Amman sant cateva hoteluri ok in centru (3 stele preferabil), vedeti pe booking ce reviewuri au. Atentie la taximetristi, va spun un pret si apoi incearca sa va ceara mai mult, nu le dati nimic in plus. Distantele in Amman nu sant mari, recomand mersul pe jos, modul lor de a conduce este f palpitant pt noi. Dac mai aveti intrebari, cu placere.

emtee
[21.11.15 11:43:31]

@criss23 - sper sa nu fie prea tarziu, dar... ce imi recomanzi sa am la mine, ca valuta? eu sau usd?

[21.11.15 21:24:46]

@emtee - Salut, am mers cu usd. Acum ca fug toti spre europa, cred ca si euro are cursul corect. Excursie faina!

[20.11.17 09:25:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Petra, oraşul roz» (nou-creată, între timp, pe sait)

abancor, buterfly*, criss23, emtee, vgaby
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Petra, oraşul roz: