ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2014
ÎNSCRIS: 15.04.10
OCT-2014

Biserica fortificată din Avrig

Domenico Zipoli - Adagio pentru oboi, violoncel și orchestră

Aş fi vrut să vizităm mai multe biserici fortificate dar nu am reuşit fie că le-am găsit închise (observaţie pe care au făcut-o şi alţi useri), fie că era ora nepotrivită, fie ne grăbeam. Sunt mulţumită însă că am văzut două capodopere ale Evului Mediu: abatia cisterciană din Cârţa vezi impresii şi biserica-cetate Prejmer vezi impresii.

La jumătatea sec. XI, regele Geza al II-lea al Ungariei a adus colonişti germani din apropierea Luxemburgului, numiţi mai târziu saşi, pentru a popula şi apăra de invaziile cumane, noul regat extins din Transilvania. Coloniştii s-au stabilit iniţial în podişul Hârtibaciului în sud-estul Transilvaniei şi au înfiinţat comune în care arhitectural, cultural şi ca limbă vorbită au păstrat tradiţiile locurilor natale. În scopul fixării lor pe noile pământuri, în sec. XIII, după sosirea în regiune a cavalerilor teutoni, saşii au obţinut privilegii speciale. Cum în următorul timp prosperele lor comunităţi au fost ameninţate de invaziile distrugătoare ale tătarilor şi turcilor, saşii şi la fel şi secuii care erau grăniceri la limita de est a regatului ungar şi-au construit fortificaţii de apărare. În jurul oraşelor s-au construit ziduri şi turnuri de apărare (Alba Carolina, Sibiu) iar în comune, fortificaţii în jurul bisericilor. Acestea erau amplasate de regulă pe un loc mai înalt în centrul localităţii. În timpul războiului populaţia se refugia în cămăruţele construite între zidurile bisericii unde aveau şi proviziile necesare supravieţuirii în timpul unui asediu. Timp de cinci secole, cele 300 biserici fortificate din Transilvania au jucat un rol important militar, religios şi cultural. Au rămas numai cca 150 aşezăminte fortificate şi acestea, cu excepţia celor cărora li s-au alocat fonduri, sunt într-o continua stare de degradare. Şapte biserici fortificate sunt înscrise în Lista Patrimoniului Mondial: Biertan, Viscri, Prejmer, Valea Viilor, Saschiz, Câlnic, Dârjiu şi cred că ar merita un tur al lor.

Ieşind din palatul Brukenthal din Avrig unde înnoptasem, am văzut pe partea cealălaltă a şoselei zidurile unei biserici evanghelice. Era închisă dar întâmplarea a făcut ca în momentul în care încercam poarta încuiată să intre în curte femeia care îngrijea biserica. Biserica a fost construită în stil romanic între anii 1265 - 1270 fiind formată din absidă, cor şi clopotniţă. Ulterior a fost modificată în. sec. XIV-XV atunci când majoritatea bisericilor săseşti şi-au construit sisteme defensive în faţa hoardelor tătare.

Actuala biserică are astăzi o singură sală, părţile laterale fiind dărâmate. Din vechea biserică se mai păstrează doar turnul clopotniţă, corul şi portalul roman. Stilurile arhitecturale sunt diferite după epoca în care au avut loc modificările. Pe latura de vest este un portal roman de mare valoare, sculpturile sunt gotice iar decoraţiunile din interior sunt baroce. Orga a fost adusă la începutul anilor 1800. Tot în acel timp a fost executat altarul care conţine o icoană mare cu Iisus răstignit pe cruce. Amvonul are un acoperământ sculptat în stil baroc. Cel mai vechi obiect este o cristelniţă dăruită bisericii în 1715. În biserică este un panou de onoare cu numele locuitorilor din Avrig căzuţi în cele două războaie mondiale. Turnul clopotniţei are un clopot construit în 1777 iar alte două au fost date la topit în primul război mondial. În turn este montat un ceas înegrit de vreme dăruit de baronul Samuel Brukenthal în 1770 pe când construia reşedinţa de vară. Ceasul mai funcţionează şi astăzi după aproape 250 de ani.

Trimis de Michi in 26.10.14 19:00:45
Validat / Publicat: 26.10.14 22:28:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AVRIG.

VIZUALIZĂRI: 3184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 CORUL ŞI ORGA BISERICII

[26.10.14 19:59:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Biserici și cetăți fortificate din jud. Sibiu" (deja existentă pe sait).

[27.10.14 00:44:17]

MichiAUTOR REVIEW
[27.10.14 07:25:38]

@webmaster13 - Mulţumesc mult, WEB.

Dan&Ema
[27.10.14 09:12:42]

Si un superbonus binemeritat pe un subiect drag mie

MichiAUTOR REVIEW
[27.10.14 09:59:39]

@Dan&Ema - Mulţumesc Ema & Dan

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.10.14 10:50:59]

@Michi -

Da, sunt convinsă că ar merita un tur al bisericilor fortificate din Transilvania, un tur care să le cuprindă măcar pe cele mai importante, pe cele mai bine conservate. Eu nutresc de mult acest gând. Din păcate, până acum nu am văzut decât câteva, sporadic, incluse în alte trasee.

Ceva un pic mai organizat poate că n-ar strica. Nu pomenesc de grupuri mari şi agenţii pentru că…, ştiţi voi! Totuşi, cred că astfel n-am mai găsi porţi închise, n-ar trebui să sunăm să vină tanti să ne deschidă şi nu ni s-ar mai părea un teribil noroc faptul că ne-am nimerit acolo tocmai când venea femeia la curăţenie şi ne-am strecurat şi noi pe lângă ea. Poate că la unele biserici fortificate n-am mai vedea doar ziduri exterioare, coşcovite, ci şi interioare încărcate de trecut. Un ghid bun, care să ne încânte cu poveşti istorice legate de obiectiv, de asemenea, ar fi un plus.

krondia*
[27.10.14 11:04:17]

@iulianic, din fericire, sunt biserici fortificate unde preţul biletului include şi ghidajul, de exemplu la Biertan. E adevărat, nu te plimbă prin toate ungherele dar îţi povesteşte puţin despre cetate, obiceiurile din partea locului şi îi poţi adresa orice fel de întrebări. Custodele de la Valea Viilor era puţin mai morocănos, greu am scos câte ceva de la el dar, de regulă, oamenii sunt amabili şi îţi mai spun una-alta, e adevărat, când îi găseşti...

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.10.14 11:14:06]

@krondia - Ştiu, am vizitat Biertan de două ori. Am fost şi la alte biserici fortificate unde turul a decurs normal, dar am găsit şi din cele ferecate sau din cele la care am lăsat ceva la intrare numai pentru că tanti s-a deranjat să ne deschidă şi să ne lase să intrăm. Multe biserici săseşti - în patrimoniul UNESCO sau nu, degradate sau mai bine conservate - din diverse motive, nu se pot vizita, deci traseul trebuie să ţi-l faci şi funcţie de acest amănunt uneori necunoscut.

buterfly*
[27.10.14 13:33:07]

Doamna Michi neobosita ca de obicei! un articol minunat!

[30.01.16 13:56:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Avrig şi Valea Avrigului, AVRIG" (deja existentă pe sait)

buterfly*, Dan&Ema, iulianic, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Avrig şi împrejurimi: