ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2014
ÎNSCRIS: 11.03.09
SEP-2014

Relaxare...

Dupa o vara lunga si (nu prea) fierbinte, la inceputul lunii septembrie am plecat (cu autocarul) spre Kusadasi orasul in care ne-am petrecut si vacanta trecuta si unde ne-am reintors cu placere.

Desi drumul este luuung iar afara turna cu galeata (a plouat pana in apropiere de Izmir!) am avut noroc de un excelent ghid- Alex G. (de la agentia *** – daca este voie :) (nu este voie---by wm) - sejurul l-am achizitionat prin alta agentie, doar transportul a fost prin agentia aceasta independent de vointa noastra- pur si simplu am fost anuntati la ce ora si de unde vom pleca prin aceasta agentie- dar nu a fost rau :) ), un baiat exceptional care pe parcursul celor peste 1000 km (18 ore) ne-a povestit o multime de lucruri interesante despre orasele pe unde treceam si astfel timpul s-a scurs mai repede. Am mentionat acest lucru deoarece este primul ghid insotitor intalnit, atat de bine pregatit, in mod obisnuit acesti ghizi insotitori doar colecteaza banii la trecerea cu feribotul si …cam atat.

Kusadasi-ul l-am regasit parca mai frumos decat il lasasem :), centrul orasului a fost putin rearanjat, acum sunt mai multe bancute de unde seara poti admira, savurand o inghetata, “cel mai frumos apus” sau in timpul zilei sosirea sau plecarea minunatelor vase de croaziera, din pacate plaja publica a fost restransa insa o parte din vechea plaja a fost transformata in plaja pentru persoane cu dizabilitati! Leandrii infloriti, curatenie… o frumusete de oras!

Dabaklar este situat in centrul orasului, la iesirea din bazarul mare, langa primarie, cam la 500-600m de port, chiar in fata hotelului fiind o statie de maxi taxi (dolmus). Pe aceasta strada se oraganizau acele bazare saptamanale- miercurea si vinerea (acum aceste targuri s-au mutat pe aceeasi strada dar mai sus, dupa intersectie). Este un hotel de 4 bine meritate stele.

Nu este un hotel “mare”, pare chiar micut, insa are tot ce trebuie :) : camere cu aer conditionat, wi-fi gratuit (functioneaza ok si in camera), parchet, minibar, tv-plasma, baie cu cada, uscator de par, sampon, gel de dus, betisoare urechi etc. Hotelul are piscina, jacuzzi sauna si baie turceasca (evident contra cost), 2 restaurante si un bar unde se pot servi si sucuri proaspete de fructe dar si bauturi alcoolice sau cafea, plus o sala de conferinte situata la ultimul etaj.

Asa cum spuneam, hotelul nu impresioneaza prin “marime” insa este un hotel foarte curat iar personalul atent la dorintele turistului. Am ajuns la hotel in jurul orei 9.00 si desi check-in-ul se facea la ora 14.00 ne-au oferit imediat o camera curata si eleganta pentru 3 persoane. Curatenie s-a facut zilnic: schimbat prosoape, aspirat, inlocuit consumabile, insa cearceafurile s-au schimbat la 3 zile (dar acest lucru nu ne-a deranjat deloc caci sa recunoastem: nici acasa nu le schimbam zilnic :)).

Masa este in regim de demipensiune, stil bufet, insa se poate comanda si a-la-carte. Mancarea a fost foarte buna si destul de variata doar micul dejun era cam acelasi in fiecare zi: de la ora 7.30-10.30: branzeturi de mai multe feluri, mezeluri, pateuri, prajituri, salate, lapte, cafea, ceai, oua omleta, oua ochiuri, oua fierte…, fructe, iaurt, compot, masline, rosii, castraveti si diverse sortimente de brutarie (cornuri, chifle, paine). Cina se servea in intervalul 19.00-22.00 si era acompaniata de un fel de café concert la chitara :), mancarea la fel de variata: 2 feluri de supa, salate diverse, cartofi prajiti, garnituri de legume, pui, vita si peste- la cuptor sau la gratar, fructe si bineinteles prajituri, multe, dulci si aromate baclavale sau altfel de fursecuri, budinci si torturi.

Piscina curata, nu foarte mare, acelasi “bun” obicei de a se ocupa sezlongurile de dimineata… insa noi la piscina mergeam mai mult dupa-amiaza, dimineata preferam sa mergem la mare, la Ladies Beach de cele mai multe ori si la Long Beach de doua ori... insa aceasta este mult mai departe. Dintre cele doua cel mai mult ne-a placut Ladies Beach - nisip fin si ape limpezi!

Dabaklar nu este un hotel all-inclusiv (cu programe si spectacole artistice) insa managerii hotelului incearca sa iti faca vacanta cat mai frumoasa: in fiecare seara muzica live la chitara (muzica veche - de ascultat) urmata apoi de mici spectacole de dansuri traditionale din diverse tari, bineinteles si dansuri traditionale turcesti.

In fata hotelului se gasesc doua supermarketuri: SOK si Micgros de unde cumparam apa si suc, statii pentru dolmusuri si un autobus care mergea pana la Izmir, iar drumul pana in Bazar este marginit de numeroase localuri si cofetarii/patiserii unde poti servi o multime de prajituri si patiserii precum si “fast-food” …durum, kofte, ayran etc

Despre turisti… majoritar bulgari, dar si din alte parti ale lumii, asiatici si chiar canadieni si cateva perechi de romanasi frumosi si cu bun simt! Vorbeste lumea ca romanii sunt “asa si pe dincolo” sau risipitori si neciopliti… credeti-ma nu am vazut niciodata turisti mai neciopliti ca bulgarii… ii depasesc si pe rusi :)

Cam atat am avut de spus despre hotel, noua ne-a placut si ne-am intoarce oricand cu placere...

Trimis de michaella in 26.10.14 18:46:52
Validat / Publicat: 26.10.14 21:56:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalia, Belek, Bogazcent, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michaella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 surpriza... o petrecere gen Suleyman :)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.65 EUR pe cameră

leea [12.05.15 18:48:28] »

@michaella - buna ziua. credeti ca mi ati putea spune prin ce agentie ati mers? multumesc!

michaella [12.05.15 22:52:16] »

@leea - buna, ti-am trimis mesaj privat cu numele agentiei, daca te mai pot ajuta cu ceva, oricand cu placere

leea, michaella
    Alte impresii din această RUBRICĂDabaklar Hotel: