ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2014

Thailanda mea - Episodul 4: Chiang mai, excursii [a doua parte]

Dupa o zi plina si relaxanta, avand propriul nostru sofer si propriul program, cu orarul si popasurile hotarate de noi, seara am iesit in oras, sa -l mai admiram inca o data, noaptea la fel de frumos ca ziua, dar diferit, sa mancam ceva bun, sa facem un mic shopping pt familie si prieteni, si evident sa vedem ce vom face ziua urmatoare!

Intotdeauna ne documentam mult atunci cand alegem sa mergem undeva, astfel incat sa stim la ce sa ne asteptam (atat cat se poate, desigur), sa invatam cum sa reactionam, sa invatam sa intelegem obiceiurile si comportamentul oamenilor de acolo si asta ne-a facut sa avem intotdeauna numai vacante reusite, fara dezamagiri! Depinde de fiecare in parte ce doreste, si daca iei decizii in cunostinta de cauza, vei trece mult mai usor peste diferente!

Stiam ca in nordul Thailandei traiesc multe triburi, de diferite origini si stiam ca se organizeaza excursii de la 2-3 zile pana la 1-2 saptamani in aceste locuri inca neatinse de modernism! Daca vrei cu adevarat sa le cunosti, ia o excursie de minim 3 zile, altfel nu vei avea parte de o experienta reala, ci de una de marketing!

Din pacate, nu am avut timp suficient pt un hill tribe trekking adevarat, dar m-am documentat si pot povesti putin (pt data viitoare cand vom ajunge aici!!)

Majoritatea triburilor de pe deal s-a stabilit în Thailanda în ultimii 200 de ani. Karen, Long Necks cel mai numeros dintre cele şase triburi principale, a venit din Myanmar. Triburile lahu, Lisu şi Akha au venit din provincia Yunnan, situată într-o regiune înaltă din sud-vestul Chinei. Iar triburile Hmong şi Mien au plecat din partea centrală a Chinei. *

Aceste populaţii au fugit din calea războaielor, a conflictelor sociale şi a luptei pentru terenuri fertile. *

Fiecare trib de deal are un port specific. De pildă, unele femei Akha poartă pe cap o podoabă din argint, care seamănă cu un turn de care sunt prinşi ciucuri, danteluţe şi monede. Altele poartă un fel de coif făcut din piese metalice asemănătoare unor zale şi ornamentat cu nasturi, mărgele şi bile strălucitoare. Femeile Mien arată spectaculos în pantalonii lor bogat decoraţi cu broderii. Un astfel de articol vestimentar se face în cinci ani! Turbane elegante, tunici lungi până la gleznă, gulere roşii pufoase şi eşarfe indigo dau strălucire ţinutei lor.

Pentru femeile Karen Long Necks, când vine vorba de podoabe, nimic nu e prea... greu! Ele poartă în jurul gâtului inele spiralate de alamă strălucitoare ce ating înălţimea de 38 cm. Totul începe când fetele au doar cinci ani. Inelele sunt înlocuite tot la câţiva ani cu unele mai lungi şi mai grele. Astfel, la maturitate, fetele ajung să poarte chiar şi 25 de inele cântărind aproape 13 kg! Contrar aparenţelor însă, lor nu li se înalţă gâtul. De fapt, spirala apasă clavicula şi comprimă cutia toracică.

Foarte multe excursii ajung si pe aici, dupa ce iti ofera drumetii de multe ore - (Mare atentie la echipament, nu e o gluma, multi oameni si-au luxat, fracturat picioarele pt ca nu au fost incaltati adecvat!!) prin jungla, rafting sau bamboo rafting pe rauri, plimbari cu elefantii, majoritatea sus in cosuri, e cu totul altceva sa stai direct pe gatul lui, sa-l atingi, sa-l mangai))

Alta atractie si experienta minunata in Chiang -fermele de elefanti unde poti fi mahout pt o zi sau mai multe, unde inveti sa comunici cu un elefant, il hranesti, il duci la rau unde ii faci baie, te plimbi cu el prin jungla!

Cele mai faimoase, acolo unde elefantii chiar sunt ingrijiti, nefiind exploatati, numarul lor fiind mai mare decat al tursitilor ce vin in vizita, dar si cele mai scumpe sunt ELEPHANT NATURE PARK. PATARA ELEPHANT FARM. THAI ELEPHANT CONSERVATION CENTRE.

Din cate am aflat, Mae Ping Elephant Village, pt ca se afla aproape de oras, este cel mai vizitat si mai urat dintre toate) ,iar elefantii sunt exploatati pt venituri!

Excursia noastra a fost o combinatie de drumetie prin jungla, bamboo rafting si o jumatate de zi mahout! Agentia arata foarte bine, au fost singurii care au avut aceasta combinatie (dintre ofertele vazute de noi) si care nu te duceau la Mae Ping, ci undeva, mai departe, in parcul national Doi Inthanon! Ne-a placut aceasta combinatie, am platit si am asteptat dimineata cu nerabdare!

La ora stabilita, 8 dimineata, masina a venit la hotel si am plecat catre Chang Siam Elephant Mahout village, pe drum facand o scurta oprire pt a lua hrana elefantilor, saci cu banane))

Dupa aproximativ o ora de condus pe drumuri mai mult sau mai putin umblate, dar perfect circulabile, am ajuns la locul de pornire in drumetie! Am avut un super ghid, haios, pus pe sotii, multe glume facandu-ne pe parcursul drumetiei, dar si atent si saritor la nevoie (cineva a avut nevoie sa opreasca la farmacie pe drum, si a oprit, a ajutat o domnisoara mai putin curajoasa si neechipata sa treaca un urcus anevoios, pe o scurtatura simpla, lasandu-ne pe noi restul sa ne chinuim!! , ne-a prezentat diferite plante si mici animale intalnite pe drum, ne-a facut poze, ce sa spun, tot timpul a fost langa si intre noi!

La un moment dat imita diverse sunete de animale periculoase si multi s-au speriat, a prins un paianjen mare si speria fetele cu el (a fost putin dezamagit ca eu nu m-am speriat, dar chiar nu mi-e frica si m-am juca cu el, ) dar l-am facut sa zambeasca cand m -am 'speriat ' data urmatoare))

Usor usor am ajuns la o frumusete de cascada, unde curajosii au putut face baie, noi am preferat sa facem o baie de soare!

Prin padure tropa tropa am ajuns si intr-un sat 'turistic' al tribului Red karen, nici o legatura cu Long Necks, unde am vizitat putin pe acolo, barbatii se ocupau cu fumatul si mestecatul frunzelor de coca, am fost invitati sa incercam, dar a fost doar un curajos))

Femeile crosetau, erau expuse gentute, pulovarase pt vanzare, o gaina pe ici pe colo, copiii alergau desculti, sumar imbracati, am cautat toaleta, dat ghidul haios mi-a spus ca -e o jungla afara, deci e toaleta unde vreau eu!! Am ales toaleta din sat, dar am regretat alegerea facuta, numai ca, atunci cand trebuie sa te duci, trebuie sa te duci!

Nu am invatat nimic, nu m-a impresionat cu nimic, asa ca, de aceea spun ca in excursiile de o zi mergi la un sat de marketing, nu de traditii!

Toti am vrut sa plecam repede si ne-am indreptat catre locul de imbarcare pt o ora de bamboo rafting! Ce sa spun, pluta e formata din bucati de bambus, foarte rezistenta, dar foarte incomoda- luntrasul era in fata, si noi trebuia sa stam jos ,,sa nu facem gesturi bruste sa-l dezechilibram! Numai ca aceasta pozitie in sezut era si incomoda si ' uda', iar apa era rece rece, asa ca la un moment dat m-am asezat pe vine, si a fost mai usor! Desi nu e propriu zis un rafting, sunt momente in care apar vartejuri si creste putin adrenalina, merge!

E important sa ai haine de schimb daca nu vrei sa stai ud, noi am avut- rucsacul si alte bunuri raman in masina, dar pe parcursul calatoriei este un fotograf care iti face poze (din pacate, nu le-am primit pe email, asa cuum trebuia)

Dupa rafting am plecat spre elefanti, asteptam cu nerabdare sa se intample!

Ajunsi la tabara, am luat masa, mancare traditionala, gustoasa, si am trecut la lectii! Ghidul ne-a explicat cateva lucruri despre elefanti, despre legatura cu mahoutul care este unica, si am trecut la invatarea comenzilor de baza (ne-am amuzat copios, pt ca accentul e ciudat, cuvintele sunt ciudate, fiecare spunea cum intelegea, la repetitii se incurcau comenzile, ne-am distrat!

Dupa distractie si dupa lectii, hai la practica - pt demostratii, a fost aleasa o elefantica draguta si ascultatoare, pe care toti am exersat si din cand in cand o hraneam! Era suficient sa vada bananele, ca aparea imediat sa le ia cu trompa, la un moment dat ghidul mi-a luat mana si a bagat-o in gura ei, senzatia a fost ciudata, dar elefantii sunt foarte blanzi!

Primul care a avut curaj sa urce a fost iubi al meu, si s-a descurcat super, ea ascultand toate comenzile! Secretul e sa vorbesti clar si tare, sa dai comenzi, nu sa vorbesti incet ca o fata, pt ca nu te intelege!

Unii nu au vrut, altii s-au speriat cand au ajuns sus, desi ea iti dadea piciorul sa te urci pe el ca sa poti avea avant pt a urca sus, eu am fost foarte bucuroasa si ea m-a ascultat, chiar daca la un moment dat a vrut banane si apoi sa bea apa-ce comenzi? ea facea ce avea nevoie!

Dupa ce toata lumea a exersat, a venit randul plimbarii cu adevarat, iar ghidul ne-a spus ca sunt suficienti elefanti, ca putem merge singuri sau in perechi .cum dorim! Undeva, mai departe, cu lant la picior era un urias, si eu am pus ochii pe el-cand ghidul a intrebat cine vrea sa mearga cu masculul, si eu am spus DA, a fost un moment de distractie, pt ca eu am o inaltime uriasa de 160 cm, si el avea peste 5 metri, dar am castigat admiratia tuturor- recunosc, am mers cu iubi, dar a fost o experienta de neuitat!

Nu m-am putut urca pe piciorul lui, era prea sus, si s-a asezat pe jos la comanda mahoutului lui, i eu m-am urcat exact pe gatul lui, acolo sta si mahoutul pt ca sunt cei mai multi muschi, iar iubi pe spatele lui! Cand s-a ridicat, m-a luat putin ameteala, desi nu am rau de inaltime! Era urias, si fiind mascul, nu prea ascultator, mahoutul a vorbit cu el tot timpul si il certa, iar el facea ce voia- ce lectii invatate si comenzi? Cui? ca monstrul voia sa manance, toti plecasera, noi eram in alta directie, voia sa danseze, ne-a plimbat putin dreapta stanga si invers, pe marginea drumului, am zis, asta e, ce va fi va fi!

Pe drum, am primit felicitari de la localnici, chiar si niste calugari au zambit si au facut semnul ok, pt ca eram o aparitie (bine, si mahout avea in jur de 160 cm, dar probabil faptul ca eram fata si turista li s-a parut curajos!)

Mi-a placut la nebunie, iar cand am ajuns la rau a devenit altcineva- in momentul in care s-a lasat in apa, iar noi am luat peria si l-am spalat, ochii lui erau blanzi si recunoscatori, nu pot sa descriu in cuvinte! Ne-am jucat, ne-am udat, ghizii si mahout-ii ne stropeau, sareau in apa, jucau 'handbal ' cu 'mingiutele ' lasate de elefanti dupa masa, dar nu e nimic mirositor urat sau scarbos, pt ca ei sunt vegetarieni!

S-au facut multe poze, din care iti alegeai ce doreai, plateai si am primit cd la hotel

Ti se spune sa nu iei aparatul cu tine sa nu se ude, dar am regretat ca nu l-am luat, pt ca aveai unde si cum sa faci si propriile fotografii!

De asemenea. la elefanti primesti un fel de uniforme pt a nu-ti uda hainele tale si e haios sa te simti ca la scoala din nou!

Dupa aceasta zi minunata alaturi de elefanti, drumul inapoi a fost plin de povesti despre sentimentele traite de fiecare dintre noi!

Vom pretui aceasta experienta si vacanta in Chang mai toata viata si va doresc sa ajungeti acolo!

Ne-am intors la hotel, am avut din nou seara de relaxare, mancare, shopping, si

ne-am pregatit pt ultima etapa a vacantei noastre in Thailanda-la mare, la soare!

Urma sa plecam spre insula Pucket- Kata beach!

Trimis de andreea72 in 26.10.14 10:55:13
Validat / Publicat: 26.10.14 13:49:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 4702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 atentie, pui de elefant in zona

adriana81 [08.02.15 09:47:46] »

Salut, foarte multe informatii care imi vor fi de folos. As avea o intrebare foarte importanta. Cum ai facut cu banii? Ai luat cash cu tine de acasa cat ai putut de mult, si daca da, ce fel? doloari? euro? sau scoteai din bancomat cand aveai nevoie? mersi

andreea72 [08.02.15 10:39:29] »

@adriana81 - buna-ma bucur, noi nu am avut cash, am scos tot timpul din bancomate cat ne-a trebuit, si a fost ok

cristina2105 [31.07.16 16:12:31] »

Buna, Andreea!

Pregatesc intens, pentru lunile februarie-martie o vacanta cu de toate!

Bangkok-Phuket-Kuala Lumpur-Bali-Singapore

Am citit review-uriele tale si imi vor fi super utile, multumesc!

M-a incantat maxim excursia din Chaing Mai, de la ELEFANTI si pozele pe care le-ai pus aici m-au facut sa iti scriu. Visez sa ma plimb cu un elefant si am tot cautat o excursie completa si o agentie serioasa, care sa "nu isi faca treaba de mantuiala" sau "pe repede-nainte". Am vazut milioane de astfel de excursii, dar parca toate sunt trase la xerox. Nu vreau o agentie care sa ma urce 5-10 minute pe elefant in acel tarc/scaun cu bare de fier si gata, acasa

Astfel, te rog sa imi spui cum/unde ai gasit si cat te-a costat excursia: "unde inveti sa comunici cu un elefant, il hranesti, il duci la rau unde ii faci baie, te plimbi cu el prin jungla"? Am citit unde ai zis tu, dar toate tururile sunt cu tarcuri pe spate, nu te pune direct pe el...

Am intrat si pe site-ul oficial de la ELEPHANT NATURE PARK, am citit despre toate plimbarile, cat costa, ce includ, dar... peste tot scrie NO RIDING...

Abandonez terenul si astept raspunsul tau! Merci frumos!

andreea72 [31.07.16 16:23:59] »

Bună Cristina! Noi am cumpărat excursia la fata locului, de la o agenție de pe strada! Am spus ce vrem, am primit oferta și gata! Poate ca lucrurile s-au schimbat de când am fost noi, dar mahout pt o zi e imposibil sa nu fie ,,eu zic sa nu disperi și sa cauți în chiang mai direct! Bafta!

cristina2105 [31.07.16 18:09:09] »

Mulțumesc pentru răspuns!

Nu e vorba de disperare Problema e că trebuie să plec cu avionul din Bangkok într-o seară şi să mă întorc imediat după excursia cu pricina, fiindcă altfel nu îmi permite timpul... Deci zbor numai o zi, SPECIAL pentru elefanții din Chiang Mai, fiindcă în Bangkok nu am găsit ceea ce îmi doresc... O să mai caut pe net ceva sigur, fiindcă nu îmi permit să mă duc la ghici.

Merci încă o dată!

andreea72 [31.07.16 18:30:22] »

Cauta mahout for one day chiang mai, eu am găsit ce am făcut noi! Cred ca o zi dus întors e puțin, dar tu știi mai bine

adriana81, andreea72, cristina2105
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: