ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2014
ÎNSCRIS: 11.03.14
SEP-2014

Nu trenului

Asa cum am scris mai devreme, am ales un sejur la Budapesta. Pe ultima suta am reusit sa rezerv un hotel (din lantul Danubius). A fost o neintelegere cu primul hotel rezervat (uitasem ca pe cardul pe care il foloseam nu depusesem o suma necesara ptr prima noapte) si am ales ce am gasit ceva cam in aceeasi bani.

NU REGRET hotelul. Foarte bine. Si camera, si amplasarea si micul dejun si personalul de la cazare. Tot.

Dar, nu alegeti sa mergeti cu trenul. A fost horror. Am facut greseala sa ma incred in ceea mi-a spus angajata CFR care mi-a recomandat sa nu iau cuseta, ci bilete clasice, in vagon. Dar nu mi-a explicat ca trenul pe teritoriul Ungariei are mers de personal. Sunt foarte prost gandite acele vagoane. Scaune inguste (Am vazut cum 2 doamne mai plinute care imparteau 2 scaune unul langa altul nu au reusit sa stea normal pe scaun). Altfel, valoric, 500 de lei 2 pers dus/intors a fost bine, insa preferam sa iau cuseta. E drept ca intre cele drumuri, cel la intoarcere care a avut intarziere 2 ore a fost cel mai rau. Si foarte aglomerat. Deci... aveti grija la tren.

O experienta frumoasa... dar... Altfel... mergeti la Budapesta, foarte frumos. Vizitati insula Margareta, nu veti regreta! Urcati cu funicularul... nu faceti greseala sa va fie frica... E frumos sus! Vizitati Parlamentul si nu evitati piata lor... cea mai mare piata, veche de aproape 100 de ani...

Mergeti la Budapesta, nu veti regreta... Eu m-as mai duce o data, primavara sau vara...

Trimis de vergu in 25.10.14 21:44:35
Validat / Publicat: 26.10.14 00:05:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vergu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dianamea
[27.02.15 19:42:27]

Da, trenului pana la Budapesta, cu vagon cuseta. Am fost in aceeasi perioada: septembrie 2014, am luat bilete cu oferta FORTUNA la cuseta de 3 persoane, bilete luate cu o luna inainte, deoarece oferta Fortuna are un numar de bilete limitat, cu trenul Ister, din Bucuresti, cu plecare la ora 17.35 si sosire la Budapesta in jur de ora 9.00. Noi am fost 3 persoane, deci nu am avut de impartit cuseta cu altcineva. Am plecat intr-o vineri, direct dupa serviciu, ceea ce este o idee buna pentru un city break, sa petreci drumul cu trenul dormind ca sa nu simti cand trece timpul, si sa profiti din plin de timp ca sa vizitezi, in timpul zilei. De altfel, pentru un city break pana la Budapesta mai exista si oferta TRIP TICKETS cu valabilitate de max 4 zile, dar numai la vagon de clasa. Conditiile au fost excelente, trenul foarte curat, in cuseta am avut chiuveta, masuta, dulap cu umerase, alaturi de compartiment 2 toalete si o camera de dus, cu apa calda non stop. Am primit un pachet de persoana continand un sapun, o mini pasta de dinti, o periuta de dinti, un servet de hartie mai groasa, un plic de lustruit pantofii si un plic cu servetel umed. De asemenea, am primit o sticla de 1litru de apa plata, un pachet de biscuiti si un pahar de plastic cu un plic de cafea instant si un plic de zahar. La intoarcere am venit cu trenul Dacia, de la Viena, oferta SMART, dar la vagon de clasa: mers de personal pe teritoriul Romaniei, inghesuiala, curatenie nu prea, ca in orice tren personal de pe cursele interne.

Lavinia152005
[12.11.18 12:38:40]

Cum ai putea sa mergi 15 ore pe scaun in fund? Mi se pare imposibil insa oricum nu recomand trenul.

Sa explic ce am patit:

Mi-am luat mare teapa cu trenul de noapte bucuresti budapesta EN 472. Pe site se spune ca poti achizitiona cuseta cu dus si wc in camera. Desi eram dispusa sa platesc oricat de mult, la ghiseu mi-au vandut camera cu wc urmand in schimb sa "ma inteleg" cu controlorul de bilete sa ne schimbe camera si sa primim una din cele cateva camere cu wc si dus. Mare supriza cand ajungem in tren: nici urma de vagoane care sa aiba aceasta facilitate (NICI WC, iar dus nici macar pe hol) ! Explicatia a fost ca CFR-ul baga din cand in cand, nu intotdeauna, acele vagoane 'speciale'. La calatoria cu acest tren, fiti pregatiti de o intoarcere in timp cu cel putin 30 de ani.

dianamea, Lavinia152005
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: