ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2014

Thailanda mea - Episodul 4 - Chiang mai, trandafirul nordului

Dupa nebunia din BKK, oras pe care il iubim cu bune si cu rele, traseul nostru avea ca urmatoare destinatie- nordul tarii, Chiang mai! Oricine a fot acolo iti va spune ca Chiang Mai este altceva decat Bangkokul si decat restul Thailandei - este un oras mult mai linistit, cu o arhitectura, atmosfera si stil de viata total diferite de ale Bangkokului. Timp de secole a fost o alta tara – Chiang Mai a fost capitala Regatului Lanna (1296-1768) si mai apoi a Regatului de Chiang Mai care a supravietuit pana in 1939!

Desi este al saselea oras al Thailandei ca numar de locuitori, este al doilea ca importanta datorita acestui rang de capitala a Nordului. Tot ce este Lanna este vazut ca fiind foarte cool in Bangkok, multe spa-uri din BKK se mandresc sa spuna ca folosesc produse traditionale Lanna, e o Thailanda mai traditionala, mai calma, mai relaxata, iar multi oameni din Bangkok viziteaza Chiang Mai si regiunea pentru o scurta calatorie in timp. dar si pentru a experimenta frigul… iarna, la Chiang Mai, noaptea, termometrul poate cobora spre 10-15 grade, o temperatura … exotica pentru Thailanda!

Chiang Mai înseamnă, literal, "oraș nou", și-a păstrat numele în ciuda faptului ca a sarbatorit aniversarea a 700 de ani în 1996.

Orasul are o forma de fortareata – o forma aproape perfect patrata, inconjurata de un canal de aparare. Evident, in ultimele decenii, orasul a crescut peste acest canal, dar centrul este in patrat. Tot aici se afla numeroasele temple ale orasului, constructii cu o arhitectura total diferita de marile temple ale Bangkokului, cu deschideri largi si acoperisuri in trepte. La aproape niciun templu nu lipseste legendarul sarpe Naga, care joaca rolul de balustrada, lemnul aurit si, mai ales, umbrelele, adevarat simbol al regalitatii si religiei in Asia.

In oras sunt foarte multe temple in jur de 300, aproape toate provenind din perioada regatului Lanna. fiecare strada are cel putin un templu! Am vizitat orasul la picior in lung si-n lat, in sus si-n jos, cele mai interesante au fost Wat Phra Singh si Wat Chedi Luang.

Wat Phra Singh este unul dintre cele mai vechi temple din oras, este situat în interiorul zidurilor orașului, datează din 1345 și oferă un exemplu de arhitectură nordica clasica stil thailandez. Adaposteste Phra Singh Buddha, un personaj extrem de venerat adus aici în urmă cu mai mulți ani de la Chiang Rai.

Al doilea, Wat Chedi Luang, a fost fondat în 1401 și este dominat de stilul Lanna, dar un cutremur din secolul 16 a retezat imensul chedi din centrul templului… acum erau lucrari de renovare, dar dureaza de mult timp si probabil inca mult timp va mai dura pana cand isi va regasi stralucirea!

Se spune ca Chiang Mai este capitala elefantilor thailandezi. In imprejurimi sunt numeroase parcuri cu elefanti unde poti interactiona cu aceste minunate animale. si va doresc din toata inima sa alegeti aceasta experienta unica -poti sa fii mahout pentru o zi si toti turistii se inghesuie sa “invete” cum sa conduca un elefant. In functie de timp, buget, ai de unde alege si trebuie sa alegi cu grija!

O alta experienta pe care o poti avea plecand din Chiang Mai este “hill tribe trekking”. In nordul Thailandei, pe langa populatia majoritara, exista diverse triburi de provenienta birmaneza, tibetana sau locala care vorbesc limbi diferite si isi pastreaza obiceiurile ancestrale. Poti sa faci trekking de 1 zi, 2 zile, o saptamana, cat te tin timpul si buzunarele, dar parerea mea este ca minimum ar fi de 2 zile. Noi am ales o zi combinata cu o plimbare pe rau cu pluta de bambus si o jumatate de zi mahout!

Si daca tot m-am apucat sa scriu despre ce e de vazut pe langa Chiang Mai, nu ratati si gradina de orhidee daca va plac florile, dar si satul in care mestesugarii locali produc umbrele colorate, haine si multe alte lucruri frumoase si mai ieftine ca in oras!

Are si gradina zoologica, cu night safari, slabuta din cate am citit~

Chiang mai e un tinut inzestrat cu munti, cascade, rauri, astfel incat e evident ca au parcuri nationale, pe care le poti vizita :

Doi Suthep- (Doi Pui) National Park, Doi Inthanon National Park

Chiang Mai este faimos pentru piata de noapte, un adevarat bazar-carnaval, unde gasesti tot ce vrei, de la bijuterii hand-made, la haine traditionale stil lanna, genti traditionale, si o mancare minunata si foarte ieftina- aici am mancat cele mai bune clatite, clatite crocante, o minunatie la doar 10 bathi (1 ron)

Sunt multe restaurante, mancarea traditionala thailandeza e minunata, dar trebuie sa fii foarte atent daca mancarea spicy nu e in topul preferintelor, pt ca e spicy!

Si trebuie sa o incerci, dar nu-ti face griji-gasesti si gratar la orice colt, totul in fata ta, pregatit pe loc! Noua ne place mult street food, yammy))

In oras nu am vazut taxiuri, mijlocul de deplasare se numeste songhtaew, si este un fel de pick-up avand in spate doua randuri de banci paralele si acoperis, folosit de mai multi oameni pt a ajunge dintr-un loc in altul! E o experienta haioasa, si toti oamenii, turisti sau localnici folosesc acest mijloc de deplasare!

Chiang mai e fermecator, te poti plimba in voie, fara trafic infernal, fara galagie, il poti descoperi la pas, lucru pe care n-ai cum sa nu-l iubesti!

Exista extrem de multe agentii de turism, care iti ofera nenumarate excursii, dupa preferinte si dupa buget!

Despre excursiile facute voi povesti in episodul urmator!

Daca mergeti in Thailanda si aveti timp, nu evitati Chiang Mai! Stiu, e relativ departe de Bangkok, sunt vreo 700 km, dar Air Asia, cea mai buna companie low cost te va duce acolo intr-o ora pt o suma mica, mai ales daca rezervi din timp. asa cum am facut noi!

Trimis de andreea72 in 25.10.14 18:04:29
Validat / Publicat: 25.10.14 19:47:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 3881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P41 durian pt cei curajosi

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: