Lazaros Apartments [Olympiaki Akti] (unitate neclasificată)

20.10.2014
Avatar misubedelici
DIN Craiova
înscris/ă în 17.03.14
SEP-2014
REGIM MASĂ Fara masa
140€/7nopti

Lazaros Apartments - o oaza de relaxarare chiar pe malul marii

Perioada 8-15 sept 2014.

Calatoria am facut-o astfel Craiova-Calafat-Vidin-Zaechar-Nis-Skopje-Salonic-Katerini. Am vrut sa evitam cat mai mult Bulgaria si am traversat-o in 30 min. Pe aceasta varianta de drum, consider ca nici nu ai nevoie de navigatie, chiar daca te deplasezi noaptea.

Taxele platite: bulgaria 5€ rovinieta, Serbia o bariera 2€, Macedonia 3 bariere × 1,5 €, Grecia 2 bariere, una de 1,8€, alta de 2,2€. Astea sunt doar la dus... insa compenseaza cu drumul liber, autostrada de la Nis pana la Katerini, cu intreruperi de cativa km, iar in Macedonia sunt niste preturi mici de nu iti vine sa crezi!!!

Ajunsi in O. Beach dupa un drum de 10 ore (cu mai multe opriri... copil mic in masina :)), am gasit vila foarte repede, este situata pe Iras la nr. 7, exact in spatele hotelului Platon, in prima linie de vile, la un minut de plaja.

Am rezervat inca din luna mai, pe booking.com si am prins un pret ireal: 140€ pe camera pe 7 nopti si eram cam sceptic...

Insa cand am ajuns si am vazut ca pozele sunt reale: proaspat renovata, interfon la intrare, aer conditionat gratis, nu ne venea a crede!!!

Singurul minus, daca poate fi numit asa, doamna nu stie decat germana insa te intelegi prin semne si avea o lista cu toti turistii care trebuiau sa soseasca in ziua aceea.

Oricum daca ai vreo cerinta speciala, zilnic fiul ei e prin preajma si stie engleza.

Am fost foarte multumiti, asa ca am luat nr de telefon, iar la anul viitor poate revenim.

Impresii încărcate de misubedelici in 20.10.2014 14:29:21

Validat / Publicat: 20.10.14 21:43:22

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (misubedelici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 13 voturi) nota2

[20.10.14 21:42:01]

@misubedelici: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

[21.10.14 15:33:16]

Multumim pentru sfaturi si mai ales pentru varianta de drum care traverseaza Bulgaria. Totusi pentru Serbia si Macedonia este nevoie de pasport, or noi umblam de mult pe continent doar cu Cartea de identitate. Asa/i?

- pacala_pm
[09.11.14 07:38:50]

@calatorul50 - Conform MAE, tranzitarea acestor 2 tari de pe acest continent se poate face si in baza cartii de identitate.

- misubedelici
[09.11.14 11:52:06]

@webmasterX: Da localizarea este ok

- misubedelici
[09.11.14 11:55:34]

@calatorul50: Nu, traversarea celor doua tari non UE nu necesita pasaport, din contra, in vama se trece chiar mai repede noi fiind din UE, vine vamesul la masina, te scoate din rand (atunci cand este coada) si te baga in fata.

[10.11.14 12:08:17]

@pacala_pm - multumesc, auzisem varianta asta dar nu era confirmata. E foarte bine asa.

[10.11.14 12:13:09]

@misubedelici - multumesc pentru raspuns, auzisem si eu varianta asta dar nu era confirmata, mai ales ca intr/o vreme se cerea viza pe pasaport, ceea ce marea riscul de intors din drum.

- kanza
[27.07.18 15:44:49]

Buna ziua

Mai aveti nr. de telefon de la Lazaros Apartments?

Multumesc

Publicitate    [17.10.19 22:20:39]