ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2014
ÎNSCRIS: 17.04.11
OCT-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Optim pentru o cazare comoda in inima insulei

Vila Striano – Capri

Adresa; Via Marina Piccola 26, Capri 80073

Rezervare facuta pe booking.com cu cateva zile inaintea. sejurului. Eur54/camera cu pat matrimonial, fara mic dejun/plata card/incasata la momentul rezervarii.

IMPREJURIMI:

Vila se afla la cateva minute de mers pe jos, cca 200 m. distanta de Piazza Umberto I /Capri/in apropierea telefericului si a statiei de autobuz din insula. pe strada care coboara spre Marina Piccola. Este lesne de ajuns, fara posibilitatea de a te rataci, fiind pe o artera principala si circulata a orasului Capri.

Dupa cum se stie insula Capri si mai ales orasul in speta este foarte scump, cel putin pentru bugetul mediu. al unui turist. De fapt aici platesti renumele, firmele, luxul ce-l degaja, faptul ca este populata chiar si numai ocazional de diferite personalitati ale vietii culturale si nu numai din intreaga lume., Turistii de o zi sunt in cohorte veniti mai ales pentru peisaje, renumita Grotta Azzurra si Vila de la San Michele. Vasele care aduc turistii vin din peninsula din mai toate orasele si statiunile (Napoli, Sorrento, Amalfi, ), dar si din Sicilia. Biletul de vapor costa in jur de 20 eur/pe segment de drum, depinde de ambarcatiune, iar transportul pe insula fie cu telefericul care urca in Capri din Marina Grande (portul de imbarcare/debarcare) costa 1,80 eur/biletul. Restaurantele au si ele preturi mari, o cafea 4 eur, o bere 10 eur., o pizza de la 8-15 eur (cea cu specialitati de fructe de mare), o salata 10-13 eur., o inghetata cca 4-6 eur. Acum fiecare isi cunoaste limitele si poate face o apreciere. Sunt e drept si cateva magazine in Capri, mai ales in zona Piazzettei Umberto de unde exista posibilitatea unei aprovizionari modeste, nu foarte complexa cu unele produse de stricta necessitate cam la o cincime din preturile practicate de restaurant de pilda o sticla de apa de ½ l. 1,50 eur, un croissant 1,5 eur, o bere 2,5 eur.

Sunt magazine in zona imediat apropiata a vilei despre care fac vorbire aici de dulciuri, cafenele, de suveniruri, incaltaminte. dar si cateva restaurante. In imediata vecinatate se afla de altfel si sediul carabinierilor. Strada este luminata, curata si sigura pentru orele tarzii ale serii.

Intrarea in vila se face din strada in curtea interioara frumos ornamentata cu vase de ceramica si plante luxuriante. pe aleea inconjurata de vegetatie care duce spre camera.

CAMERA a fost in partea interioara a vilei cu vedere la gradina inmiresmata si bine amenajata, un mic colt de rai, gradina, nu camera.

Nu foarte mare ca dimensiuni, cca 18 mp, cu o nisa in care se afla frigiderul. functional.

Pat mare, matrimonial cu noptiera. O masuta pentru tv, sifonier mare, cu 4 usi, fara covoare, cu perdea si draperie. albastre in culoare asortata ornamentelor patului, un scaun. Mobilier relativ nou, comod si in culori vesele. Camera zugravita in culoarea alba., fara covor sau carpete. Parchet curat si bine intretinut.

LCD, A/C, iluminare interioara buna si exterioara pe balcon de asemenea.

BALCON nu foarte mare, mobilat cu 2 scaune si o masuta cu vedere in gradina.

BAIA dreptunghiulara, cu cabina de dus, ghiuveta, bideu si toaleta. 2 rafturi pe care se aflau consumabile decente. Incalzirea cu boiler electric de aici disconfortul de a astepta cca 20 de minute pentru incalzirea apei la dus.

Lenjeria curata, perne si pleduri suplimentare, 4 prosoape mari, curate si frumos mirositoare.

GRADINA foarte frumoasa cu vegetatie luxurianta si bine ingrijita. asa dupa cum am mai spus.

LOCUL DE RECUPERAT BAGAJE si o MINIRECEPTIE – Proprietara si-a amenajat o camaruta in curtea interioara/gradina in care cei care doresc sa-si lase bagajele la nevoie o pot face in deplina siguranta. In acest “foisor” rural si-a amenajat o masa cu scaune la care ne-a invitat la un pahar …. de apa pentru a face formalitatile de cazare si cu foarte mare amabilitate ne-a pus la dispozitie o harta si ne-a dat informatii si indrumari despre obiectivele de vizitat din insula.

Daca recomand? DA, in Capri dupa cum se stie preturile la cazare sunt suficient de mari, nu vorbesc de hotelurile cu pretentii, de top. Pentru o noapte camera din vila ne-a oferit o cazare decenta, in deplina liniste si siguranta, curatenie si amabilitate desavarsita din partea gazdei.

Trimis de amero in 19.10.14 16:18:41
    Validat / Publicat: 19.10.14 18:08:24

VIZUALIZĂRI: 2965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.50 EUR pe cameră

[19.10.14 18:04:54]

Mutat la rubrica "Villa Striano [Capri]"nou creeată pe site.

...

nickro
    [19.10.14 18:16:08]

Si eu am stat in apropiere, la cca 100 metri mai sus, la hotel (tot o vila de fapt) 4 Staggioni, de asemenea la un pret acceptabil. In apropiere este un supermarket Deco. Recomand zona. Mi-ati trezit frumoasele amintiri caprisciene, ca sa nu zic capresti !

traian.leuca †
    [19.10.14 18:31:38]

Un review deosebit de util, cel puţin pentru mine care am început să caut deja destinaţiile de vacanţă pentru 2015 (printre ele îmi face cu ochiul şi această zonă ,Coasta Amalfitană şi împrejurimile).

[19.10.14 21:01:39]

@webmasterX - multumesc, e corecta pozitionarea, am uitat se mentionez in vecinatate spitalul.

[19.10.14 21:05:48]

@nickro - multumesc ptr. vizita, cred ca am trecut pe langa vila 4 Staggioni, este mai mare si mai bine pozitionata cu vedere deschisa spre Marina Piccola. in fine, pentru o noapte mi s-a parut o cazare decenta la un pret rezonabil.

[19.10.14 21:13:26]

@traian. leuca - multumesc ptr. apreciere, sigur zona toata este f. frumoasa, insulele si intreaga Coasta Amalfi. nu stiu daca am facut o alegere f. buna cu aceasta vila, nu este chiar pentru pretentiosi, insa nu am facut mari cautari, important era sa am mai mult timp pentru vizitarea insulei si la un pret decent caci sincer in Capri cam stai cu mana in buzunar la orice pas.

Dan&Ema
    [20.10.14 11:51:26]

Un review util cu ceea ce ii trebuie pentru a il rasfoi inca o data si cand ne-om hotari sa ne indreptam spre aceasta destinatie. Dealtfel una din posibilele optiuni pentru o vacanta viitoare.

Multumim

dan

[20.10.14 12:20:40]

@Dan&Ema - multumesc ptr. apreciere, va doresc sa vizitati aceasta insula, cu siguranta o sa va placa iar cazarea modesta va compensa alte cheltuieli.

amero, Dan&Ema, nickro