ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2014
ÎNSCRIS: 18.01.10
SEP-2014

Frumos

La ce comentarii excelente sunt aici pe site, nu mai am ce sa adaug despre Tenerife. Sa spun si eu vizitati El Teide, Loro Park, Siam Park, mergeti cu vaporul sa vedeti balene in larg.

La intoarcerea de la Loro Park am mers in capitala Santa Cruz pentru cumparaturi. Am nimerit in raiul preturilor ieftine.

Am fost la un mall la care am ajuns din greseala, a cedat gps ul nervos, si cat ne-am invartit pe acolo am gasit mallul. Impreuna cu iubita mea ne-am cumparat cred 1 kg de parfumuri in total, la jumatate de pret fata de preturile din magazinele duty free din aeroporturi. Parfumuri bune, originale, de firma, la preturi mai bune ca in sud unde am locuit

Trimis de razvan1977 in 17.10.14 22:52:33
Validat / Publicat: 18.10.14 00:06:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvan1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Tot la El Teide

[18.10.14 00:06:17]

Reuşite pozele...

Au fost cele care au salvat statutul de "review" al textului (altfel sortit transformării în EVALUARE sau mutării ca ecou la un articol precedent...)

[18.10.14 00:37:03]

Și eu tot pentru poze am votat, că informațiile sunt tare subțiri.

Nu cred că a meritat un drum atât de lung doar pentru satisfacția de a te întoarce cu un kil de parfumuri luate la jumătate de preț. Părerea mea.

[18.10.14 10:30:20]

@nicole33 - ma intorceam de la Loro Park, era in drum. Plus ca am avut masina inchiriata, motorina costa 1 euro litrul, autostrada pana acolo, plus ca nu am cumparat doar parfumuri. Era un exemplu. Nu ma apuc sa ma laud cu toate cumparaturile, era doar un sfat pentru cei ce merg in Tenerife sa incerce sa faca cumparaturi in Santa Cruz.

Troler Samsonite cea mai mare marime la 86 euro, (in Los Cristianos era 119 euro acelasi troler), ochelari Ray Ban la 100 euro (acelasi model pe aeroportul din Barcelona costa 130 euro), aparate foto, camere video la jumatate de pret fata de Romania.

Asta pentru ca in Tenerife nu exista taxe

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[18.10.14 10:49:44]

@razvan1977 - Sunt convinsă că a fost frumos. Tenerife este o destinaţie care mă ademeneşte şi pe mine de mai multă vreme. Review-ul tău, mult prea scurt, lasă impresia că a fost publicat doar parţial. Fraza finală chiar asta mă face să gândesc.

Spune-ne mai în amănunt cum aţi petrecut cele 10 zile! Ce presupun vizitele la El Teide, Loro Park, Siam Park sau croaziera pentru balene? Ce se poate vedea acolo, ce tarife de intrare au, dacă implică dificultăţi pentru persoanele mai vârstnice…

[18.10.14 10:54:23]

@iulianic - Voi scrie un review mai amanuntit

[18.10.14 11:52:47]

@iulianic -

La Teide se poate ajunge cu mașină închiriată/autocar/autobuz până 2600 de metri la stația telecabinei de unde se urcă cu aceasta încă aproape 1000 de metri. Cost telecabină 26 euro/persoană dus-întors. Pentru escaladarea conului vulcanului ai nevoie de un permis special luat cu mult timp înainte. Noi nu am avut.

Pentru Loro Park și Siam Park cel mai avantajos este să cumperi un bilet combinat care include ambele parcuri tematice și al cărui preț pleacă de la 58 de euro, la care se adaugă opțional transportul, funcție de zona unde ai cazarea. Loro Park este o mare grădină zoologică și botanică, oferind zilnic spectacole interesante cu orci, lei de mare, papagali. La Siam Park am văzut atenționări speciale doar la unul din tobogane, Dragonul, nerecomandat persoanelor cu probleme cardiace sau ale coloanei vertebrale. În rest, limitările se referă doar la copii, existând o înălțime minimă, diferită de la o atracție la alta, sub care nu le este permis accesul.

[18.10.14 12:16:54]

@razvan1977 -

Și eu am avut mașină închiriată. Benzina costa 1,03-1,06 euro/litru (septembrie 2014), sunt multe autostrăzi și nici distanțele nu sunt mari.

Ideea era alta. În opinia mea ar fi fost mai util să fi scris câteva cuvinte despre obiectivele turistice vizitate, de altfel frumos ilustrate prin pozele postate, acestea constituind, cred, scopul principal al vacanței pe această insulă și doar în plan secundar avantajul cumpărăturilor ieftine în capitală sau aiurea.

În ceea ce privește aparatura foto video, personal, nu sunt foarte convinsă că produsele nu erau contrafăcute.

[18.10.14 14:28:30]

@nicole33 - Este vorba de un mall in capitala insulei, Santa Cruz De Tenerife, capitala Regiunii Autonome a Insulelor Canare, Spania. Chiar nu cred ca poate fi vorba de produse contrafacute. Pur si simplu in Romania sunt prea scumpe

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[18.10.14 15:39:58]

@nicole33 - Mulţumesc pentru informaţiile suplimentare!

iulianic, nicole33, razvan1977
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: