ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2014
    DIN: BUCURESTI
    ÎNSCRIS: 01.07.10
    OCT-2014

Interesant

Ne-am intors nu de mult dintr-o binemeritata vacanta in Cipru.

Am fost cazati in Larnaca la Frangoirgio despre care voi scrie mai pe larg intr-un alt post.

Larnaca nu mi-a facut o impresie f buna. Mi s-a parut un oras dezvoltat destul de haotic dar a fost un punct bun de plecare spre restul obiectivelor.

Primul pe lista a fost Nicosia. M-a impresionat f tare partea turca. Am tot citit ca simti cum treci in alta lume. Intr-adevar asa e. Are un aer aparte. Si mancarea... nici nu am cuvinte sa o descriu. Am mancat la restaurantul de la han si am avut parte de cea mai buna mancare ever. Daca ajungeti acolo nu ratati si o masa, nu o sa regretati.

Nu am avut curajul sa inchiriem o masina dar ne-am descurcat f bine cu autobuzele locale.

Plaja din Larnaca nu are culoarea deosebita a mediteranei asa cum eram eu obijnuita cu ea si asta cred ca de la nisipul pamantiu. Intrarea e destul de lina si apa foarte limpede. 2 sezlonguri si o umbrela au fost 5 E, pe restul plajelor au fost 7.5E. Mai mult decat plaja Finikoudes mi-a placut Mekenzie. Aceeasi culoare si acelasi nisip ca la Finikoudes dar mi s-a parut mult mai linistita. Am putut sa ma bucur in voie de sunetul valurilor. :)

La Aya Napa in schimb am descoperit in sfarsit albastru apei pe care l-am asteptat un an. Am facut plaja la faimoasa Nissi, putin cam prea aglomerata pentru gustul meu. Nisipul foarte fin, intrarea in apa extrem de lina, peisajul f frumos.

Cireasa de pe tort a fost Protaras. Daca ma mai intorc in Cipru in mod sigur ma voi caza in Protaras. Mi-a placut extrem de mult Fig Tree, a fost exact ce asteptam de la o plaja. Apa extrem de limpede, cu atatea nuante de albastru... o desfatare pentru ochi. Cred ca si Knosos e f frumoasa, am vazut-o doar de sus dar mi-a placut mult.

La domeniul mancarea tin sa le multumesc forumistilor pentru recomandari. Mi-au fost de mare ajutor.

Daca ar fi sa fac un top ar fi cam asa:

1. To Sieradiko

2. Magam Al Sultan

3. To Varelli servirea greceasca :)

4. Militis

Cam asta a fost concediul meu de anul asta. Il astept cu nerabdare pe urmatorul.

Trimis de LUIZA_28* in 15.10.14 21:38:40
    Validat / Publicat: 15.10.14 22:40:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 3112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LUIZA_28*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

istratescu
    [16.10.14 09:52:07]

Salut, spune-te rog pe privat daca ai plecat prin agentie si daca da cu care, multumesc!

[16.10.14 09:59:06]

@istratescu -

Buna, a fost pe cont propriu. Zborul cu Blue air, bilete cumparate cu un an inainte 700ron dus-intors pentru 2 persoane (cu un bagaj de cala). Cazarea la Frangiorgio 6 nopti 230E. Daca vrei cazare in Larnaca uita-te si la Les Palmiers, mie mi-a placut cum arata, cel putin de afara.

roth
    [17.10.14 11:47:55]

EHEEE... ce bine ca ai avut parte de vacanta frumoasa.

Eu stau si ma tot gandesc daca sa repet experienta in octombrie viitor, este o perioada excelenta de plaja si se imbina frumos cu ceva plimbari.

[17.10.14 12:40:34]

@roth -

Intr-adevar Cipru e o destinatie frumoasa. Dar dragostea mea mare este si cred ca va ramane mereu Grecia. Asa ca, la anu va fi Zakintos sau Schiatos.

CasiaB
    [04.08.15 21:49:58]

@LUIZA_28 - Am si eu o intrebare, prizele din Cipru sunt normale ca in Romania sau sunt cu 3 gauri pentru stecher, ca cele de tip britanic?

[04.08.15 23:16:18]

@CasiaB:

La Feangiorgio era tip britanic dar ne-au dat adaptor de la receptie. Sa il incerci inainte. Noi am schimbat vreo 3 pana am gasit unul ok.

CasiaB
    [05.08.15 00:14:07]

@LUIZA_28 - Multumesc! Se gaseau si de vanzare in magazine, in caz ca nu o sa fie la hotel?

[05.08.15 07:35:25]

@CasiaB: Se gasesc si in magazine. Dar in mod sigur va vor da si de la hotel.

CasiaB, istratescu, LUIZA_28*, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cipru: