ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2014
ÎNSCRIS: 05.10.14
JUL-2013

Un hotel care chiar isi merita cele 4 stele

Astazi va voi prezenta hotelul Esplanada de 4 stele din Tulcea

Cazarea - Am stat acolo doar o noapte, in perioada 11.07 - 12.07.2013, in drumul nostru spre Murighiol. Eram 2 familii si ce-am zis... Daca tot suntem in Tulcea si tot nu mai fusesem niciodata, sa facem o oprire si aici. Am luat 2 camere junior suite, MD inclus, la pretul de 460 Ron/noapte, cu vedere la Dunare. Camerele foarte mari, undeva peste 40m, curatenie desavarsita. Ce aveam in dotare. Camera mochetata, mocheta de o mare calitate (foarte deasa si soft, placuta atingerii, gen cele din lantul hotelier Marriott), mobilierul din lemn masiv in stil clasic (cel putin asa aveau camerele noastre), un pat enorm si foarte comfortabil, inclusiv pernele comfortabile :) (la mai toate hotelurile sunt proaste, nu stiu de ce nu se da atentie si acestui aspect), canapea de 3 persoane, un fotoliu mare, un ceva ca un divan (de acela in stil turcesc, vedeti in poze), dressing, birou cu scaunul din dotare, climatizare automata, detectoare de fum, televizor LCD cu antena prin cablu, radio, telefon + linie de apel internationala, fierbator de apa cu vreo 8-9 tipuri de ceai langa el, ness si zahar, seif, fier de calcat, baia mare si ea cu cada cu hidromasaj, feon, halate de baie si papuci. Cam atata despre camera. As depuncta putin hotelul prin faptul ca nu are balcoane. Ar fi fost altceva sa-ti bei cafeaua pe balcon, la aer curat si privind Dunarea. Dar este totusi un minus mic fata de plusurile pe care le are. Acoperirea WI-FI este foarte buna indiferent de zona in care va aflati. Hotelul mai dispune si de sala de conferinte, sala de petreceri, sala de fitness (bine dotata), SPA si centru de wellness, masaj, sauna, jacuzzi (8 pers), închirieri de biciclete, rent-a-car, parcare privata supravegheata video + agent de securitate. De la receptie puteti inchiria remi, sah, table, carti de joc.

Mancarea - Masa se poate servi ori in restaurant, ori afara pe o terasa (in incinta aveti si o pizzerie Trattoria), iar mancarea deosebit de buna, felicitari bucatarului. Noi am servit doar MD-ul inclus (foarte diversificat, iar platourile se inlocuiau imediat ce se goleau putin sub jumatate :) ), masa de seara si un pranz, asa ca am comandat mai multe feluri, dar ce vreau sa punctez in mod special, ciorba de peste super, saramura cu mamaliguta si ardei iute miam-miam, placintele dobrogene de 2 ori miam-miam. Bine astea mi-au placut mie mult, nu inseamna ca celelalte erau rele... Pentru cina (4 pers) am platit 175 Ron (fel de mancare, desert si cate o palinca), iar pentru pranz (felul unu, felul doi, desert, o sticla de vin si cate o cafea) 350 Ron. Acum luand in calcul, calitatea si savoarea mancarurilor - deosebita si marimea portiei – suficienta, pretul ni s-a parut decent raportat la cele 3 indicatoare.

Acum va voi da cateva date dintr-un pliant luat de la hotel, cu posibilitatile de petrecere a timpului liber aici.

Ce putem vizita in Tulcea : Centru Muzeal Eco Turistic Delta Dunarii, unde puteti vizita cel mai mare acvariu din Romania Monumentul Independentei Muzeul de Istorie si Arheologie Muzeul de Arta Muzeul de Etnografie si Arta Populara.

Hotelul organizeaza (bine asta daca stati mai mult): Excursii in Delta, observarea pasarilor in mediul lor natural, vizitarea rezervatiilor de pasari, pranz pescaresc in natura; Excursii la manastiri si alte obiective istorice din Judetul Tulcea; Petreceri campenesti, focuri de tabara; Degustari de vinuri Podgoria Sarica-Niculitel - Complex Vnicol Macin.

Noi am ales sa mergem in Delta, cu o salupa rapida timp de 3 ore (de la 9,00 la 12,00), la un pret de 30 € de persoana asta insemnand ~ 530 Ron pentru 4 persoane, dar pentru ca „soferul” salupei a facut si pe ghidul (chiar unul f bun), am lasat 600, bine.. ne-am intors la 12,30, dar nu am fost taxati suplimentar. Traseul l-am scris pe salupa, ca sa ne putem si noi lauda pe unde am fost in Delta. Iata-l : Tulcea- Canal 36 - Canal Sireasa de Nord - Lacul cu Cotete - Canal Sontea - Canal Sontea Veche - Lac Nebunu - Cot Candura – si retur

Excursia a fost de vis... Dar cum visele frumoase dureaza putin :(( ... Raman amintirile...

Si acum ca si concluzie finala, pot spune ca din punctul meu de vedere acest hotel isi merita cu prisosinta stelele, nu este tocmai ieftin, dar este un hotel de clasa internationala, rafinat, elegant, la care m-a impresionat grija fata de detalii si fata de oaspeti, amabilitatea personalului, mancarea pe specific si de fapt totul per ansamblu. Felicitari staff-ului. Unul dintre putinele hoteluri la care am fost, doresc sa mai revin si pe care vi-l pot recomanda fara nici o rezerva. Inchei si sper ca v-am oferit informatii utile in ideea ca poate aveti in plan o escapada in Delta la conditii de 4 stele. Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

Plecam spre destinatia urmatoare : Murighiol – Complexul Puflene Resort.

Trimis de vega06 in 15.10.14 18:30:35
Validat / Publicat: 15.10.14 20:23:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 1703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P38 de la fereastra camerei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

[15.10.14 19:57:03]

@vega06: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

vega06AUTOR REVIEW