ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2014
ÎNSCRIS: 31.08.14
AUG-2008

Farmecele Greciei

Grecia - destinații

Când intri pe AFA, ai impresia că peste tot e numai Grecia. Zakynthos, Rhodos, Thassos, Kefalonia, Halkidiki, sunt doar câteva dintre destinațiile povestite în variante și stiluri diferite de către mulți dintre lucrătorii harnici ori pasageri ai site-ului iubitorilor de călătorii. Există chiar un capitol numit Locuri 'MustSee' in Grecia, ceea ce nu simplifică deloc lucrurile, fiindcă și acolo caleidoscopul grecesc își dezvăluie fețele, în toată splendoarea lui, în mod fascinant și... derutant.

Nimic mai firesc și mai de apreciat, ar spune unii. Doar că, în ceea ce mă privește, primul impuls, când văd un articol nou cu iz grecesc, e să trec mai departe, gândindu-mă că nu vreau să învăț Grecia pe de rost, având în vedere multitudinea de relatări; apoi îmi dau seama că nici nu aș putea - doar geografia nu se învață atât din cărți, cât mai ales cu pasul, nu-i așa?

Cum însă învățăm cu timpul să fim mai înțelepți (nu mă întrebați cam de când exersez lecția asta) - am mai zăbovit un pic citind o nouă impresie în ritm de Zorba și iată că am avut bucuria de a retrăi amintirea unei zile petrecute pe o insulă plină farmec, de mister si bună dispoziție: Skiathos. Vă mărturisesc că nu aș fi știut cum s-ar traduce numele insulei, dacă nu aș fi citit impresiile scrise de ileanaxperta - întocmai precum ne spune chiar în titlul articolului său: ”La umbra lui Athos”. Ce frumos!

Entuziasmul meu a crescut citind mai departe atât cele spuse Ileana (nu stiu dacă ne putem tutui sau nu, dar mă gândesc că se acceptă între membrii clubului), cât și ecourile. Asemenea mie, mulți sunt cei care au ajuns să petreacă o jumătate de zi pe Skiathos și au rămas cu impresii extraordinare!

Am început să scriu un ecou, însă curând mi-am dat seama că s-au adunat prea multe cuvinte așa încât m-am hotărât să încerc o istorisire, fie ea și inexactă, căci nu am pretenția să pot oferi repere precise, ci mai degrabă un exercițiu de sinceritate.

Doar o vacanță în Grecia, doar o zi pe Skiathos

În Grecia am fost într-un singur sejur, pe partea continentală, și m-aș fi întors oarecum dezamăgită, dacă nu aș fi ajuns fie și pentru câteva ore pe insula Skiathos. Nu am văzut foarte multe, îmi amintesc doar plaja foarte îngustă, oarecum sălbatică, în spatele căreia era o vegetație crescută la întâmplare, deloc atrăgătoare, și... cam atât. Soțul meu s-a dus să caute ceva de mâncare (nu mă refer la cules de ciuperci, cum s-ar putea crede după descriere, ci la o sursă convențională de aprovizionare), iar eu m-am gândit unde oare s-ar putea face cumpărături în pustietatea asta?! În plus, era și foarte cald (jumătatea lunii august), nu îmi era deloc foame, așa că tot ce îmi doream era un șezlong și o umbreluță. Șezlongul era vreo opt euro, dacă memoria nu mă înșală, înmulțit cu patru (cei patru membri ai familiei), nu suna foarte bine, dar fie.

Asta părea să fie cam tot ce poți vedea pe insulă și luată ca atare descrierea nu avea nimic extraordinar. Și totuși era fascinant și uimitor sentimentul acela de singurătate, de margine a lumii, peticul de plajă pe care să fi fost așezate vreo douăzeci de șezlonguri și umbreluțele de paie aferente. Atmosfera contrazicea total ideea mea despre mare, despre băile de soare pe plajă, dictată de subconștient după vacanțele petrecute an de an în copilărie (și nu numai) pe litoralul Mării Negre. Eram, pentru prima dată la mare în afara țării și, în același timp, eram veniți de pe plajele Greciei continentale, care seamănă întrucâtva cu forfota de la Mamaia.

Alegerea organizatorilor excursiei era perfectă: să debarci turiștii pe o bucățică de plajă, unde nu sunt decât câteva șezlonguri, câțiva turiști, mult soare și multă mirare! Nu știam dacă dincolo de ceea ce poți cuprinde cu privirea ar mai fi ceva, dar impresia era că totul se termina aici.

Am petrecut câteva ore pe plaja aceea, bucurându-mă de singurătatea locului, de liniște, de apa limpede a mării și de soare. Apoi ne-am reîmbarcat și am ajuns pe o altă parte a insulei, pentru masa de prânz, pentru care am ales o terasă liniștită, cochetă, în stil tradițional. La fiecare măsuță se afla o vază cu o ramură de măslin de pe care puteai culege măsline proaspete, ceea ce construia decorul perfect pentru un moment unic, irepetabil.

Toată zona era de fapt un întreg bazar, loc de cumpărături și de plimbare, iar forfota, soarele, pălăriile doamnelor printre tarabe, ca și măslinii de pe marginea drumului, ici-colo, pe care îi puteai atinge, ofereau răsplata binemeritată după un an de muncă de dragul unei vacanțe.

Am făcut ceva cumpărături, pentru că magazinele aveau mărfuri bune, și am admirat vitrinele magazinelor de bijuterii.

Timpul a trecut repede. Amintirea acelei zile îmi întărește convingerea că atunci când spui Grecia, spui insulele grecești, dacă vrei să ai parte de o vacanță mirifică. Aș alege Skiathos, sau ”La umbra lui Athos”, cu gândul la vara care va veni!

Trimis de Carmen Lyrics in 13.10.14 22:19:24
Validat / Publicat: 13.10.14 23:02:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carmen Lyrics); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dabator
[14.10.14 00:34:02]

@Carmen Lyrics: Am citit review-ul tău de 3 ori. De fiecare dată mi-a plăcut altfel.

Mi-a plăcut extrem de mult în ciuda faptului că nu ai lăsat loc de prea multă informație.Au și trecut mulți ani de la vizita ta acolo. Dar articolul respiră poezie și te împinge discret către visare la insulele Greciei.

Dar să știi că și partea continentală este frumoasă. Mă tem că ai încercat ceva de genul Paralia Katerini, Nei Pori (de obicei de acolo se fac excursiile în Skiathos). Și atunci da, surpriza nu e așa de mare, mie îmi pare că acolo nu prinzi adevărata Grecie. Ți-aș propune, dacă vrei, să încerci Halkidiki – în special Sithonia ca fiind o variantă apropiată de România. Sau dacă ai deschidere la călătorii mai lungi Parga, Sivota sunt excelente. Și dacă vrei mai mult (asta e la aprecierea fiecăruia) și sigur mai departe Peloponezul este o alegere excepțională. Asta vorbind de zona continentală.

Sunt și câțiva pătimași ai Greciei care au descoperit frumusețile acesteia și în interior, prin munți, văi cascade nu numai la țărmul mării.

Insule sunt foarte multe superbe, posibil Skiathos-ul să fie prea mic pentru un sejur întreg.

De Grecia te îndrăgostești încet, încet până când te îmbolnăvești de tot.

Felicitări pentru articol, m-aș bucura să mai citesc și altele. Simt că site-ul a mai căștigat un user valoros.

dorgo
[14.10.14 07:59:58]

@Dabator - corect! Ai vazut "pasarea Spin? " filmul cu Richard Chamberlain, un fel de "Rosu si negru" de Stendhal in varianta hollywoodiana, ei bine, acolo cei doi eroi, au o singur moment de fericire in intreaga lor viata. Astepti vreo 4 ore de film ca sa vezi acel moment si e suficient, esti pe deplin multumit. Din acel moment consideri ca filmul a fost o reusita. Asa e si cu Grecia, ajunge sa mergi acolo pentru un singur sejur si ajunge, e suficient si tot ce-ai vazut pana acum prin lume, parca nu mai are valoare si chiar daca vei ramane doar cu acea farama de bucurie in viata, e de-ajuns...

"Vedi Grecia e poi muori"...

[14.10.14 17:45:19]

@Dabator

Într-adevăr, am fost in Paralia Katerini, o decizie de moment, luată în împrejurări mai puțin favorabile. Nu pot să spun că îmi pare rău, am învățat să prețuiesc câte ceva din fiecare loc pe unde am trecut. Sunt convinsă însă, citind atâtea impresii pe site, că sunt alte locuri fascinante în Grecia care merită vizitate și sper să am prilejul să îți urmez recomandările. Am să țin minte: Halkidiki, Parga și, ”dacă vreau mai mult”, Peloponezul (între noi fie vorba, aproape întotdeauna vreau mai mult). Așadar, e de cercetat. Cel puțin acum mă pot orienta mai bine fără să mă pierd în hățișul impresiilor, căci sufăr din lipsă de orintare, și voi urmări cu precădere destinațiile pe care mi le-ai sugerat. Mulțumesc!

Mă bucur că ți-au plăcut impresiile mele despre Grecia și mă simt întrucâtva măgulită de faptul că regăsesc acolo, printre rânduri, cuvântul ”valoros”. E mult spus, apreciez însă generozitatea

[14.10.14 19:27:27]

@dorgo

Frumoasă asocierea cu Pasărea Spin, cine nu a văzut filmul și cine l-ar putea uita?!

Remarcabilă și ideea asta, a șansei unice de a avea o vacanță în Grecia, sau altundeva. Sună ca un îndemn, ceva de genul haideți, pregătiți momentul, merită și poate că e singura șansă de a fi acolo!

Mi-am amintit de o piesă de teatru pe care am văzut-o cu mulți ani în urmă -”La țigănci”, după Mircea Eliade, pusă în scenă de un regizor nonconformist, Alexander Hausvater. Cred că încă se mai joacă. Ideea este că spectatorii intră la teatru și nu ajung ca de obicei în sala de spectacol, ci undeva în spatele scenei, printre recuzită, rămân în picioare și urmăresc nedumeriți, neștiind ce se întâmplă. Mulți au părăsit sala, nemulțumiți.

Și în atmosfera asta incertă, se aude glasul Adrianei Trandafir care invită spectatorii să vorbească. Si strigă, aproape, haideți, e momentul vostru! Spuneți ceva!

Și puțini oameni au ceva de spus, și mai puțini îndrăznesc și cu atât mai puțini chiar reușesc să fie convingători. Și nu e nimic blamabil în asta, e clar că momentul cere pregătire, nu merge să te bazezi doar pe improvizație.

Apoi spectatorii sunt invitați în sală și piesa continuă...

Așa e și cu vacanța, trebuie pregătită!

Iar m-am luat cu vorba...

Oricum, îți mulțumesc pentru bunăvoința de a te apleca asupra celor ce am scris și de a adăuga un comentariu.

Vă mulțumesc tuturor și vă simt aproape

alinaro
[16.10.14 19:08:23]

@Carmen Lyrics - Si mie imi place cum scrieti, cum ati povestit despre bucatica de Grecie pe care ati cunoscut-o dvs. Si eu am vazut tot asa de... putina Grecie, stabilind cartierul general in Nei Pori. Poate intr-o zi o sa ajung si pe vreo insula, cine stie...

P. S. Nu are legatura, dar... stiti cat imi plac mie "incercarile" nonconformiste ale regizorilor de teatru? Le-am trait pe pielea mea, imi plac, imi plac, imi plac! (scuze de off topic)

[17.10.14 21:56:08]

@alinaro -

E frumos când se întâlnesc ideile, e frumos și când se confruntă!

Mă bucur că împărtășim aceleași gânduri legate de ”bucățica” de Grecia și că întâlnesc iubitori de teatru. Si scriind aceste lucruri realizez că am reunit în aceeași frază două cuvinte - Teatrul și Grecia - adică ce poate fi mai potrivit dacă e să ne gândim că teatrul e în fond creația grecilor!

Marian Preda
[04.12.14 14:51:52]