ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2009
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 19.11.09
    NOV-2009

Al treilea amfiteatru roman

Serafice acorduri de harpa ...

Am vizitat El Jem intr-o excursie organizata, de doua zile, care cuprindea, pe langa acest obiectiv, casele berbere de la Matmata, plimbarea cu camila prin desert, cateva oaze celebre, granita cu Algeria, plimbarea cu jeep-urile prin desert pana la decorul din "Razboiul stelelor". Excursia a durat doua zile, a inclus mesele si a costat 110 euro de persoana. A meritat toti banii!

Asadar, La El Jem am ajuns in prima zi, dimineata devreme, vazand cum soarele rasare deasupra impresionantului amfiteatru. Orasul caruia apartinea fost construit pe ruinele vechiului orasul punic, Thysdrus, si a devenit unul dintre cele mai prospere orase nord-africane in timpul apogeului Imperiului Roman, ramanand asa pana la finele ocupatiei romane. Dezvoltarea sa impresionanta se datoreaza zonei puternic agricole in care se afla, zona a plantatiilor de maslini, si a pozitiei sale la intersectie de drumuri comerciale. Ajungand sa aiba o populatie de peste 30. 000 de locuitori, aceasta asezare plina de vile, pe vremea aceea, avea nevoie de a fi animata si, astfel, a fost construit un amfiteatru cu o capacitate de peste 30. 000 de locuri.

Amfiteatrul a fost construit in anul 230 d. Hr, pe vremea imparatului Sever Alexandre, cu o lungimea totala a elipsei de 149 m lungime, 124 m latime si 56 m inaltime, aproape de dimensiunile Colosseumului din Roma. Este cel mai bine conservat amfiteatru roman (prin religia lor musulmanii nu au voie sa refoloseasca la constructii blocuri de piatra provenind de la astfel de asezari).

A fost construit din blocuri de piatra aduse din muntii Tunisiei prin niste tunele subterane, cu ajutorul elefantilor. A fost alcatuit, dupa modelulul roman din doua arene, locuri speciale pentru aristocratie, scene speciale si inchisori pentru gladiatori, custi pentru animale si scoala speciala de instruire.

Spre deosebire de Colosseumul din Roma, El Djem avea doua pasaje subterane care conduceau spre arena de 65 m, aici aflandu-se anticamerele, unde fiarele si gladiatorii se pregateau de confruntare. Desi orasul a fost distrus de catre invaziile arabe, amfiteatrul s-a pastrat si a dainuit peste vremuri.

Este inscris in Patrimoniul Mondial UNESCO. Vara are loc aici un festival international de muzica clasica si jazz, cand sunt aprinse mii de lumanari care creeaza un spectacol de lumina.

Va recomand sa-l vizitati, pe mine m-au trecut fiorii pasind prin arena unde aveau loc lupte sangeroase, sau prin celulele unde erau tinute bietele animale si gladiatorii (bine ca aceasta "distractie" nu mai exista).

Trimis de ancamariagadea* in 16.12.09 14:43:15

VIZUALIZĂRI: 3087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancamariagadea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Ruine ale amfiteatrului roman de la El Jem
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -99 PMA (din 2 voturi)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[16.12.09 16:00:13]

Pentru a putea face fotografii sau pentru a filma trebuie sa platiti la intrare 1 dinar (cam 50 eurocenti). De asemenea, la intrare merita sa va uitati atent pentru ca, pe perete, sunt imagini cu reconstructia pe calculator a intregului amfiteatru si vedeti exact cum arata el acum apropae 2000 de ani.

crima
    [16.12.09 21:34:03]

[17.12.09 09:59:17]

Okey, si in acest caz este aproape evident (sincer nu am masurat cu niciun subler) ca mare parte din continut sa fie inspirat din sursa citata, fara a fi specificat acest lucru.

Review-ul NU poate figura in concurs, alaturi de cele 100% genuine, nu ar fi corect - retrag punctajul acordat automat (acele 1000 PMA).

Desi Regulamentul prevedea masuri suplimentare (suspendare 2 zile si penalizare procentuala din total PMA), consdier ca si in acest caz un simplu avertisment este mai potrivit (in aceste zile doar).

[17.12.09 15:31:13]

Eu am muncit la acest review si, dupa cum se vede daca este citit cu atentie, cuprinde si impresiile mele personale. Eu nu am trait pe vremea imparatului roman Sever Alexandru pentru a putea descrie, personal, ce s-a intamplat atunci. Mi se pare firesc sa ma documentez. Apoi, cifrele si datele istorice raman aceleasi indiferent de unde sunt luate!!! Sunt date in textul care contrazic articolul la care ati facut referire. Eu m-am inspirat dintr-un pliant si din spusele ghidului. Am adus si impresii personale si date noi: pasajul elefantilor care carau pietrele, provenienta pietrelor, numarul corect al capacitatii, numele imparatului care l-a construit, date care in textul mentionat lipsesc sau sunt incorecte. Si nici nu am numit acest amfiteatru "Colosseum", cum este numit in textul la care ati facut referire, pentru ca nu este un "Colosseum", acesta din urma fiind unic.

Imi cer scuze daca nu am pus ghilimele acolo unde ar fi trebuit dar, am incercat sa relatez cat mai exact ce inseamna El Jem, un loc care nu este la indemana oricui si care este atat de putin mediatizat (arata mult mai bine decat Colosseumul din Roma).

Intentiile mele au fost bune si am pus mult suflet si in acest review, si in altele pe care le-am scris. Daca aceste review nu este folositor nimanui va rog sa-l stergeti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [17.12.09 16:58:53]

Stiu, stiu prea bine, ancamariagadea, ca asa stau lucrurile. Si personal nu doar ca gasesc util review-ul, ci chiar apreciez stradania si sufletul pus in el. Dar regulile sunt reguli si trebuie respectate.

[17.12.09 17:05:16]

Intr-adevar, regulile sunt reguli.

Va rog sa-mi spuneti daca, pe viitor, cand folosim pasaje din anumite carti, pliante sau de pe internet, si le punem in ghilimele si mentionam si sursa, incalcam vreo regula? Este permis?

Multumesc.

[17.12.09 17:35:12]

Sigur ca este permis. Contributiile proprii trebuie insa sa ramana substantiale, esenta reveiw-ului.

[20.12.09 13:49:44]

Aici nu am gasit o tema muzicala care sa se potriveasca foarte foarte bine. M-am gandit la muzica bizantina dar... este dintr-o perioada mai tarzie.

Pentru ca unul dintre instrumentele preferate de romani era harpa/lira recomand, daca considerati potrivit, urmatorul fragment muzical:

[20.12.09 14:13:52]

Am gasit si unul dintre soundtrack-urile din filmul "Gladiatorul". O melodie semnata Enya.

Alegeti-o pe cea care vi se pare mai potrivita, va rog:

http: //www. trilulilu. ro/curdeurs/ 63b07243a84203

[20.12.09 21:22:21]

desi-mi place chiar mult enya, am preferat prima varianta. Atasat ilustratia muzicala propusa de autoare ca fond muzical de ascultat pe timpul citirii / vizionarii pozelor.

ancamariagadea*, crima
    Alte impresii din această RUBRICĂAmfiteatrul de la El Jem: