ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2014
ÎNSCRIS: 27.07.12
STATUS: POSEIDON
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 14; 19

O stea, dar stralucitoare!

Unde facem noi popas in drum spre Thassos? Mami dixit: Veliko Tarnovo! Si cand Mami dixit, restul tribului nu comenteaza (as vrea eu :)), doar cel mult: Mami, ce tare esti, ce bine ai ales!

Si Mami a ales si “dormitoria”, ceea ce n-a fost usor (dar lu’ Mami ii plac provocarile!), intrucat trebuia sa indeplineasca mai multe cerinte: sa aiba locuri suficiente pentru 8 bucati (6 normale si 2 “jumatati de buletin”), sa fie ultra-central, intrucat nu aveam la dispozitie decat vreo cateva ore de haladuiala si nu trebuia sa pierdem timp aiurea, sa aiba cotatii cat mai mari la bursele de profil si, desigur, un pret decent. Din start va spun ca am citit tot ce se putea pe AFA si ca mi-a ramas sufletul la “Gurko Hotel”, dar nu indeplinea prima cerinta, desi “m-am trezit” destul de devreme, prin martie, excursia noastra urmand a se desfasura la sfarsitul lui august. N-a fost sa fie!...

Dar a fost sa fie Family Hotel Anhea, o afacere de familie, cum il descrie si numele, mic, dar extrem de “cozy”, vorba englezului. Situat in buricul targului, pe Strada Nezavisimost, la nr 32, iesi din hotel si in dreapta ai Orasul Nou, iar in stanga pe cel Vechi. Booking-ul ii acorda o nota de peste 9, desi este categorisit doar cu o stea! Am rezervat 3 camere, 2 duble, pentru familia pe care o detin (reamintire: Mami, Tati, Istetica, Baietel, ambii crescuti binisor), precum si o tripla pentru familia- prietena, formata si aceasta din 2 adulti si 2 copii, de 9 si 2,5 ani. Dublele au fost 25 euro una si 20 cealalta, cu mic dejun inclus, iar tripla 35 sau 40, nu mai stiu.

Hotelul se afla in 2 cladiri vechi renovate, una chiar la strada, iar cealalta mai in spate, intre care se gaseste o frumoasa curte interioara, cu gazon si multe, multe flori. Veliko Tarnovo este, precum stiti, un oras asezat in trepte, iar cele 2 cladiri care compun Hotelul Anhea nu fac exceptie, astfel ca cea din spate se afla cocotata cu vreo 2 niveluri mai sus decat cea de la strada. Rezulta ca cea mai spectaculoasa priveliste o ai de la cele 2 camere “din fata”, de la etajul al 2-lea al cladirii din spate, camerele K3 si K4. Nu stiam acest lucru in momentul cand am facut rezervarea, pricepusem eu din recenziile de pe booking ca ar fi camere si camere, dar nu m-am agitat, gandindu-ma ca oricum n-o sa petrecem prea mult timp in hotel. Cum va fi sa fie! …Ei, ce sanse credeti ca erau sa primim K3, in conditiile in care K4 era deja ocupata?! Da, Doamne-Doamne e bun si mare si, pe langa un culcus curat si linistit, ne-a oferit bonus si privelistea minunata a caselor albe, cu acoperisuri caramizii de ardezie, asezate una peste alta!

Din strada, hotelul nu-ti spune mare lucru. O casoaica cu parter in care e amenajat un magazin de tzoale, peste care se inalta inca 2 etaje. Sigla pe care scrie “Hotel & Bistro Anhea” este strajuita de-o parte si de alta de steagurile Bulgariei si al UE. Intrarea in hotel este in stanga, in dreapta e intrarea in magazin. Usa de la intrare are frumoase decoratiuni in lemn. Holul lung si ingust cu pereti de culoarea mierii, luminat discret de cateva aplice, te conduce la scarile in spirala, pe care urci la nivelul urmator, unde se afla zona receptiei. O domnisoara draguta, buna vorbitoare de engleza, ne-a repartizat camerele si ne-a luat comanda pentru micul dejun de a doua zi. Acesta e inclus in pret, dar in limita sumei de 4 euro de persoana; poti comanda peste, dar platesti suplimentar. Nu va fie teama, ca de 4 euro va saturati si va mai ramane! Poti alege, de exemplu, lapte sau iaurt cu musli sau un platou gen mic dejun continental, cu de toate, nu mai stiu exact ce continea, oricum pe indestulate. Domnisoara respectiva s-a oferit sa ne arate si parcarea hotelului, moment la care am facut ochii mari, pentru ca in prezentarea de pe booking scria clar ca proprietetea nu detine parcare, iar noi, speriati de bombe si de ceva postari pe AFA care atentionau sa nu-ti lasi masina aiurea in Veliko, gasisem deja in apropiere un culcus si pentru masinute, contra sumei de 10 leva pt 24 ore!... Deci, de retinut: desi scrie ca n-are parcare, hotelul are o mica parcare, buna sa incapa 5-6 masini, supravegheata video, undeva sus, in dreapta cladirii din deal, chiar in spatele Policlinicii Municipale.

Din zona receptiei, se mai urca inca un nivel si se ajunge in frumoasa curte interioara a hotelului, in care nu ai cum sa nu zici “Uau”, caci pana acum nimic nu prevestise asa ceva. Spatii verzi frumos ingrijite, pline de leandri si flori, decorate ici-colo cu cate o amfora, cu cate un cos impletit, cu o cascada artizanala, alaturi de care se afla o cusca cu un iepuras-coconas, care facea deliciul copiilor (din noi). In mijlocul acestui spatiu era o zona acoperita de o copertina, cu cateva mese si bancute din lemn, unde puteai sa stai sa te relaxezi si unde dimineata urma sa servim micul dejun. In dreapta, o alta scara urca la corpul de cladire din deal. Acesta e format tot din parter plus 2 etaje; prietenii nostri au avut camera la parter, cu intrare imediat din gradina, iar cele 2 duble ale noastre au fost la ultimul etaj, una cu priveliste la dealurile insorite ale orasului (cum v-am povestit inainte, ca nu m-am putut abtine :)), cealalta dand spre straduta din spatele hotelului.

Despre camere, numai de bine, din punctul meu de vedere. Am avut camerele K3 si K5. Am mai spus si cu alta ocazie ca, pentru mine, o cazare decenta inseamna un pat curat si confortabil si un dus cu apa calda, restul sunt detalii nesemnificative. Camerele mici, cu baile minuscule, iar pentru cei obisnuiti cu interioare mai spatioase, s-ar putea ca asta sa fie o problema. Pat dublu matrimonial in fiecare din cele 2 camere, pe peretele din spatele patului un tapet inflorat, saltele de calitate si lenjerie imaculata. Noptiere de-o parte si de alta a patului, veioze la fiecare noptiera, cum e si firesc. Pe peretele opus patului, oglinda inramata, iar in fata un birou, pe care era asezat un mic televizor LCD. Pe birou, materiale de prezentare a hotelului, harta orasului, 2 pahare si un biletel pe care era trecuta adresa de internet (WiFi cu semnal bun in tot hotelul). In coltul de langa balcon, aparat de AC, care a functionat corespunzator. La ferestre, perdele si draperii, foarte utile daca nu tii sa te trezesti chiar cu primele raze ale soarelui. V-ar mai trebui ceva?!... K3, cea “Veliko view”, mai prezinta inca 2 chestii in plus fata de K5: un mic racitor si un mic balcon, probabil de aici si diferenta de pret. Pentru noi, fiind o familie, n-a fost o problema faptul ca una din camera n-a avut racitor, dar daca un cuplu ar locui in K5, s-ar putea sa fie, mai ales vara, cand vrei sa tii oarece la rece. Deci atentie, cititi cu atentie descrierea camerei!

Pot concluziona ca Hotel Anhea a fost pentru noi exact ce ne trebuia pentru un popas de o noapte (dar as sta cu bucurie si mai multe!), am apreciat curatenia si confortul pe care gazdele se straduiau sa le asigure, chiar daca spatiul le era potrivnic, am apreciat si faptul ca trebuia sa urcam scari cat vreo 4-5 etaje pentru a ajunge la camerele noastre (dealtfel, suntem cam sedentari). Am mancat bine dimineata, in susur de cascada, inconjurati de flori multicolore, am mai dat o tura prin orasul de poveste si am plecat mai departe pe calea noastra, caci calatorului ii sade bine cu drumul…

Trimis de crismis in 06.10.14 20:32:46
Validat / Publicat: 06.10.14 22:05:06

VIZUALIZĂRI: 4001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Anhea, vazut di strada
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.40 EUR pe cameră

webmaster69 [06.10.14 22:04:32] »

crismis [06.10.14 22:06:10] »

@webmaster69: Perfect, web!

Yersinia Pestis [06.10.14 22:15:28] »

Nu se poate, credeam că-s primul de scrie un ecou și, uită-te, îs (abia) al treilea?! Frumos și convingător review, dar, fiind vorba de tine, nu mă miră! O săptămână bună!

crismis [06.10.14 22:19:13] »

@căpcă1: Esti primul, ca primele 2 sunt formalitatzuri... Danke! O saptamana mirobolanta si ti!

PS: Ce mai " zice" rusoaica?

le_maitre [06.10.14 22:59:30] »

@crismis - Am ajuns, continuând alergarea, la următorul "stop", rapid pasămite.

Sunt off-topic, recunosc, dar asta mi-a plăcut enorm:

Si cand Mami dixit, restul tribului nu comenteaza...

Pe mine, consoarta-mi mirobolantă mă acuză cum c-aș fi pui de misogin... Da, dar nici matriarhat n-ar fi fost cușer Nu-mi permite zodia! (scuze webmaster de off, nu mai fac!)

Registru serios acum: tonul review-ului face melodia. Mes hommages!

crismis [06.10.14 23:09:18] »

@le_maitre: Nu stiu ce-o fi atat de greu de priceput?!! Cand Mami a zis o treaba, inseamna ca si-a consumat ore bune din pretiosu-i timp si si-a ingropat o gasca intreaga de neuroni ca sa gaseasca solutia optima pt bunul mers al tribului! Deci, cand zice, stie ea ce zice! Asa ca " Ce tare esti, Mami, ce misto ai gandit tu pentru noi si in locul nostru!!! "... nu poate fi decat urmarea fireasca...

le_maitre [06.10.14 23:27:33] »

@crismis - Doamnă, vă anunț solemn că deja mi-am căutat prin pod scutul și armura-mi ruginită din Războiul Rozelor... logica-i de fier și nu suportă combatere! Măcar sistem defensiv să posed...

P. S. Dacă va ceti și 'mami' proprie, veți găsi un aliat de nădejde! Închei off-topic-ul, timid, pentru a nu strica Zen-ul de ansamblu! Aum!

AleDia [07.10.14 08:14:18] »

@crismis - Mi-a facut mare placere sa citesc review-ul tau. Ai un stil de a relata evenimentele care nu ma plictiseste si ma convinge sa citesc pana la capat. Detaliat, la subiect, fara povesti nemuritoare. Super

crismis [07.10.14 08:16:29] »

@AleDia: Multumesc! Nici cu stilul tau nu mi-e rusine!

simon_niculae [08.10.14 23:53:44] »

@crismis - O stea sau sapte, conteaza mai putin, cand simti ca esti dorit, cand gazda se straduieste sa te faca sa revii, inseamna ca ai facut alegerea perfecta. Si in sala de asteptare clasa a doua, daca este curat, te simti bine, daramite intru-n hotel ingrijit! Felicitari pentru review, felicitari si lui "mami" ca a dixit sa "garati" la "Anhea Famili"!

crismis [08.10.14 23:58:40] »

@simon_niculae: Sunt absolut de acord! Dealtfel, in alegerea locatiilor de cazare, ma ghidez mai mult dupa " cotatiile" turistilor decat dupa cele oficiale.

Si dupa intuitie, care pana acum nu m-a tradat.

Multumim pt vorbele bune!

dannaa [09.10.14 13:34:52] »

@crismis Foarte frumos articol si foarte complet, ba chiar prea complet as zice, ca ai scris absolut tot despre toate!! Va trebui sa ma gandesc mult si bine sa mai gasesc si eu ceva de scris in review-ul meu! Slava Domnului ca nu am fost cazati in una din camerele vostre... in acest caz, zau ca nu mai aveam nimic de adaugat!

crismis [09.10.14 13:39:11] »

@dannaa: Adica vrei sa zici ca ati stat si voi la Anhea?! Scrie, abia astept! Sigur gasesti tu ceva nou de zis, sau zi- le tot p-alea vechi, dar cu vorbele tale mestegiugite!

AleDia, crismis, dannaa, simon_niculae
    Alte impresii din această RUBRICĂAnhea Hotel: