ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
JUL-2014

Castelul Corvinilor - frumos, dar mai e de lucru

Am ajuns si eu vara asta la Castelul Corvinilor din Hunedoara. Intrebarea este: merita drumul pana acolo? Merita 25 lei/ adult sau 5 lei/student? Sincera sa fiu, 25 de lei mi se pare cam mult pentru ce are de oferit. Nu pot spune ca nu e frumos. Este…dar din pacate sunt foarte multe camere goale in aripa dreapta a castelului.

Cand ajungi acolo, ramai impresionat de priveliste. Castelul te intampina maret si asteapta sa treci podul pentru a putea ajunge la el. Atmosfera medievala isi face simtita prezenta (daca ignori faptul ca e in renovare si e o schela mare acolo de ceva timp).

Cum intri, o iei la stanga si dai de inchisoare. Aceasta este o camera bine gandita care pe mine m-a speriat pana la ultima suvita de par. Am ramas impresionata. Temnita castelului se afla la parter, fiind impartita in 2 mari incaperi.

Umatoarea oprire a fost Bastionul de tortura. Si aceasta incapere mi-a dat fiori, dar asta e de bine. Acest lucru inseamna ca au avut grija sa capteze putin din istorie si ceea ce insemna tortura pe atunci.

Next stop -» Sala cavalerilor. Este foarte mare, cuprinzatoare si aici sunt expuse diferite armuri si arme. Il gasim aici si pe Iancu de Hunedoara care sta mandru si se uita la oamenii curiosi ce se plimba prin incapere, intrebandu-se cum ar fi fost sa locuiasca intr-un astfel de castel sau intr-o astfel de perioada.

Dupa ce l-am salutat si pe domnul Iancu, mergem pe langa scaunele din centrul castelului (in seara respectiva urma sa fie un spectacol de teatru) si pornim spre fantana. Se povesteste despre aceasta fantana ca a fost sapata de catre trei prizonieri turci pe care Ioan de Hunedoara ii tinea în castel. Ioan le promite celor trei ca ii va elibera daca vor sapa o fantana cu apa buna. Prizonierii, animati de speranta eliberarii, sapa in stanca timp de 15 ani si la 28 de metri adancime reusesc sa gaseasca pretioasa apa.

Numai ca intre timp Ioan murise iar sotia sa, Elisabeta Szilagyi, a decis sa nu respecte cuvantul dat de sotul sau si nu ii elibereaza pe cei trei turci, hotarand sa fie ucisi. Prizonierii, ca ultima dorinta, cer permisiunea sa scrie pe cheile fantanii o inscriptie: “Apa ai, inima nu”, ca un repros pentru promisiune facuta si nerespectata.

De fapt, inscriptia descifrata de Mihail Guboglu glasuieste astfel: “Cel ce-a scris-o este Hassan, prizonier la ghiauri în cetatea de langa biserica”. Caracterele vechi arabe continute de inscriptie o dateaza la mijlocul secolului al XV-lea. Pozitia actuala a inscriptiei este pe unul dintre contrafortii capelei.

De la fantana urcam niste scari, admiram privelistea frumoasa din fata noastra (privim lumea de sus), se uitam la mirii care isi fac pozele de nunta langa noi si pornim mai departe.

Urmatoarea incapere gazduieste blazoanele diferitelor familii regale. Sunt foarte multe. Cred ca incaperea respectiva are 3 mini camarute in care poti sa admiri si sa citesti putin din istoria fiecarui blazon.

Mai mergem ce mai mergem si ajungem in camera de vanatoare. Este intr-adevar o camera „trofeu” cu multe capete de animale agatate de pereti. Acum depinde de voi ce va place si ce nu.

Ghiciti ce urmeaza? E o pasare? E un avion? E Superman?! Nu. E scheletul unei domnite. Din ce am inteles eu de pe net, piesa a fost descoperită in 2008, la 60 de metri de Castel, si reprezinta o parte a unei necropole care deservea asezarea medievala timpurie de la Hunedoara. Alături de schelet, au fost descoperite si podoabe de argint, precum si un ac de par. Potrivit specialistilor, scheletul prezinta urme care sunt rezultatul unor lovituri postmortem, iar poziţia anatomica a acestuia conduce la concluzia că a avut loc o inmormantare secundara.

Ce am mai vazut interesant a fost Sala Tronului. E mare, frumoasa si stiu ca aici se poate inchiria spatiul pentru diverse evenimente (de ex. nunta).

In continuare, au urmat o serie de camere goale sau care aveau 1-2 obiecte inauntru. Pacat de ele. Sper ca cineva sa ia initiativa si sa investeasca in acest castel. Per total mie mi-a placut. As reveni? Doar daca fac ceva in legatura cu acele camere goale!

Trimis de AleDia in 05.10.14 22:33:49
Validat / Publicat: 06.10.14 04:31:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUNEDOARA.

VIZUALIZĂRI: 1962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul Corvinilor

cloverina
[06.10.14 08:26:57]

Și noi am fost săptămâna trecută. Pe lângă toate astea, am văzut băi nespălate, oameni care își făceau nevoile pe unde apucau, angajați care țipau unul la altul dintr-un colț în altul, o plasmă lângă macheta cetății, o mireasă care poza pentru trash the dress, mult (enorm de mult) praf pe toate obiectele, scaune pentru evenimente lângă tronurile domnitorilor... și o mare silă în a vorbi românește

[06.10.14 08:49:12]

@cloverina - Pe principiul "avem o tara frumoasa, pacat ca e locuita"

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.10.14 13:37:02]

Am onoarea acordării unui vot pentru superbonus!

[07.10.14 13:56:46]

@traian. leuca - Multumesc frumos! E primit cu bucurie

[07.10.14 19:07:32]

Se poate adauga melodia youtube

Multumesc.

[07.10.14 20:45:10]

Yersinia Pestis
[19.10.14 22:02:16]

Este un pas înainte, în 2009, când am fost eu, acoperișul era spart. Abia reparau Sala Tronului. Castelul are un mare potențial, dar... Și, nu, corect se spune: " Avem o țară, ce-i de făcut? "

[19.10.14 23:23:10]

@căpcă1 - Ar fi foarte multe de facut in micuta noastra tara... pacat ca nu se prea intampla asta...

AleDia, cloverina, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Corvinilor: