ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 05.03.13
AUG-2014

O alegere inspirata

Am revenit si anul acesta la hotelul Nessebar Beach deoarece ne-am simtit foarte bine in anul 2013, cand am fost prima oara in Sunny Beach. In 2010,2011 am fost in Albena la hotel Ralitsa, iar in 2012 in Nisipurile de Aur la hotel Slavey. Nu am scris review-uri la aceste locatii, poate o voi face, ce pot sa spun e ca au fost alegeri bune si acestea.

Dar sa revenim la Nessebar Beach.

Am gasit aceleasi conditii de cazare si masa (inclusiv acelasi bucatar) ca in anul 2013.

Traseul Suceava - Bacau - Buzau - Slobozia - A2 - Constanta - Vama Veche - Varna -Byala - Obzor - Sunny Beach. Am folosit GPS-ul, cu setarea timpul cel mai scurt. Aveti grija inainte de Byala, ca este o bifurcatie, de fapt o iesire de pe drumul principal. In 2013 cand am fost prima oara la Sunny Beach GPS-ul ne-a aratat la aceasta bifurcatie sa o luam la dreapta, practic am iesit din drumul principal. Dar l-am ascultat si am luat-o pe acel drum. Era un drum ingust, asfaltat dar nu cine stie ce, cu multe curbe, printr-o padure. Ne-a scos pana la urma in Sunny Beach, dar nu-l recomand. Urmariti dupa Varna, Byala, Obzor.

Vigneta Bulgaria 10 leva sau 6 euro sau 30 lei pe 7 zile (daca se stau mai mult de 7 nopti trebuie 2 vignete). Am luat doua chiar la vama, dupa ce se trece de punctul de control. Am cumparat de 500 lei 210 leva chiar din vama de la o casa de schimb. Se poate schimba in leva si in statiune, dar cursul e ceva mai dezavantajos.

Am ajuns la hotel la ora 12. Am platit parcarea, 60 leva, si am dus masina in parcarea de la hotel Continental, parcare cu bariera. Dupa ce am rezolvat cu parcarea ne-au pus bratarile, am dus bagajele in camera si am putut avea acces la ce oferea hotelul prin AI.

Masa a fost la fel ca anul trecut, fiind acelasi bucatar, si mie mi-a placut. Dar sincer, parca anul trecut a fost ceva mai bine. Dimineata aproximativ erau aceleasi feluri de mancare: omleta, oua ochiuri, friganele, crenvusti, pateu, multe salate, anul acesta fara fructe, dar cu felii de chec, pandispan. La pranz era doar un fel de ciorba. Erau si feluri gatite, cartofi prajiti, piure, orez, tocanite de toate felurile, foarte multe salate, fructe (mere, nectarine, portocale, pepene galben, pepene verde). De asemenea erau prajiturele de mai multe feluri, inclusiv niste mini eclere care mie personal mi-au placut mult. In schimb seara aveau foarte multe feluri de mancare, plus 1 fel de ciorba (altul decat la pranz, si seara era buna ciorba) si din nou foarte multe salate. In fiecare zi au fost alte feluri de manacare. In general tocanite de toate felurile: pui, porc, vita, peste. Au avut mancare chinezeasca, intr-o zi gratar de porc, in alta zi aripioare de pui la gratar. Masa de seara a fost foarte buna. La pranz si seara aveai si tort de inghetata plus inghetata.

Bauturile de la bar erau de origine bulgareasca, bune. Anul acesta au avut la servire si whisky J&B. Sucurile erau din gama Cola, diverse coctailuri alcoolice sau nonalcoolice, bune. Berea usoara, fara mult alcool, dar racoritoare. Cafeaua de la bar mi-a placut.

Intre mese, la barul de la piscina, aveau intre 11 si 15 hamburger, hot dog si sandwich. Intre 11 si 17 aveau inghetata (dar doar de 2 feluri si nu prea buna).

Piscina curata cu sezlonguri si umbrele gratis, dar care se ocupau destul de repede de dimineata. Am observat ca dupa amiaza se mai gaseau locuri libere, probabil lumea mai pleca si la mare.

Apa in piscina buna, la orele 18,00 se incheia programul la piscina, se facea igienizarea apei si pregatirea piscinei pentru ziua urmatoare.

In fiecare seara organizau diverse spectacole, au 9 animatori foarte buni (5 au fost aceeasi ca anul trecut) care organizeaza diverse activitati si dansuri in 6 din 7 zile pe saptamana. De asemenea este un club pentru copii unde acestia sunt antrenati de catre animatori in diferite activitati.

Distanta pana la plaja este mica. Hotelul fiind pe plaja, trebuie trecute dunele pana se ajunge la mare. Este foarte aproape. Plaja este impecabila, nisipul foarte fin, curat. Intrarea in apa este lina cu nisip (fara scoici). Apa marii este in general limpede. Se pot inchiria sky jeturi, se poate face parasailing, plimbare cu banana si vaporasul pe mare.

Statiunea este foarte animata seara. Multe terase cu preturi rezonabile, magazine, buticuri cu de toate etc. Se pot inchiria biciclete, masinute etc. pentru plimbare prin statiune.

Nu ezitati sa mergeti in Nessebarul vechi. Se poate lua autobuzul, 1 leva/pers.

Concluzia e ca ne-am simtit bine la Nessebar Beach si in al doilea an si este un hotel pe care il recomand cu incredere pentru cei care doresc un raport calitate-pret echilibrat.

Daca cineva are intrebari, va raspund cu placere.

Trimis de Ramon in 05.10.14 18:33:26
Validat / Publicat: 05.10.14 19:05:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: 2010 si 2011 la Albena-Ralitsa, 2012 la Nisipurile de Aur-Slavey, 2013 la Sunny Beach-Nessebar Beach

VIZUALIZĂRI: 2141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

calatorul [08.02.15 10:53:54] »

Si un vot pentru superbonus, cu speranta ca vom vedea si niste poze si, mai ales, o noua relatare despre Nesebarul vechi, care merita vazut cu siguranta.

calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂNessebar Beach Hotel: