ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
DIN: Roman [NT]
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2014

Manastirea Mraconia - rugaciune pe Dunare

Inainte de a ajunge pe Clisura Dunarii, admiram imagini postate pe AFA sau alte site-uri turistice in care apareau imagini cu o superba manastire, ce parea a sta intr-un echilibru tainic chiar pe malul Dunarii si, care, dupa rezonanta denumirii credeam ca se afla pe malul sarbesc. Dupa care m-am lamurit ca se afla in partea romaneasca si cu atat mai mare a fost dorinta de a o privi de aproape, de a o vizita si atinge!

Asa ca, de la pensiunea Ana Serena (vezi impresii) prima oprire a fost la manastirea de pe malul stang al fluviului, dar in aceeasi zona am putut admira si chipul impunator sculptat in piatra al regelui dac Decebal si tot de acolo ne-am luat si excursia pe Dunare. Aici, se formase un fel de punct turistic de oferte si atractii, destul de modest fata de ce s-ar putea dezvolta pentru a atrage investitii, turisti si implicit bani!

Dar sa revenim la Mraconia, manastirea rugaciunii de pe malul fluviului cu imaginea portilor de la Cazane in fundal si cele trei turle aurite care par a se sculpta in stanca muntilor din jur. Aceasta se afla in comuna Duhova, la o distanta de 15 kilometri vest fata de orasul Orsova.

Existenta manastirii este atestata de documente inca de pe la jumatatea secolului al XV-lea, iar cronicarul Nicolae Stoica din Hateg, scria intr-o cronica din anul 1829 ca "de frica turcilor, si indeosebi dupa batalia nefericita de la Varna si dupa ocuparea Constantinopolului in 1453, calugarii de la Mraconia s-au refugiat la Orsova".

Actuala manastire este ridicata pe locul fostei manastiri Mraconia cunoscuta inainte si ca manastirea din Valea Dunarii sau de la Ogradena Veche, iar termenul "mraconia" inseamna "loc ascuns" sau "apa intunecata".

In jurul anului 1931 s-a inceput reconstruirea manastirii, dar aparitia hidrocentralei de la Portile de Fier I realizata in anul 1967 a facut ca asezamantul sa fie demolat, iar ruinele sale sa fie inundate de apele Dunarii. Astfel,datorita trecutului sau tumultos a ajuns sa fie cunoscuta sub numele "Manastirea de sub ape, Mraconia".

Dupa anul 1989, Mitropolia Olteniei a avut initiativa reinfiintarii manastirii, ale caror lucrarile au fost terminate in 1999-2000, iar noua biserica poarta hramul Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil si Sfanta Treime.

Vizitand manastirea in acea dupa amiaza de iulie, ne-am bucurat de zambetul sau alb si linistit, de simplitatea dumnezeiasca care se inalta din aburii fluviului ce-i mangaie zidurile din timpurile trecute. La acea ora nu mai era nici un vizitator, asa ca am fost privilegiati de ruga tacuta ce-ti cuprindea simtirea. O spovedanie a unei istorii zbuciumate si nemiloase, care nu a putut frange dorinta oamenilor din aceste locuri de a-si ridica lacasul iubirii vesnice si al bucuriei rugaciunii si spovedaniei!

Si cat de minunat se vede manastirea de pe ape, atunci cand o strabati cu privirea din mersul anticului Danubius! Si ce frumoasa este...

Trimis de danette in 05.10.14 15:33:16
Validat / Publicat: 05.10.14 18:41:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 imaginea de pe Dunare!

Dan&Ema [09.10.14 16:05:25] »

Ce articol frumos! O invitatie in clisura Dunarii...

si cat de minunat se vede manastirea pe ape!

Super!

Voi mai urmari aticolele dvs

dan

danette [09.10.14 18:30:48] »

@Dan&Ema - Ma bucur ca acest review despre minunata Mraconia a starnit si dorinta altora de a (re) vedea zona Clisurii de la Cazane, locurile deosebite aflate pe malul romanesc al anticului Danubius!

Multumesc pentru aprecieri!

Dan&Ema [09.10.14 20:34:14] »

Cu atat mai mult cu cat e inul din locurile nevizitate de noi in Romania.

Si am vizitat multe...

dan

zuftim [29.11.14 08:22:28] »

Superba este Clisura Dunarii, eu revin poate prea rar aici fata de cat de aproape geografic este de mine. Cat despre Manastirea Mraconia, ce sa mai zic! Frumos articol, super pozele, redau sugestiv splendoarea locurilor. Felicitari, chiar si cu intarziere!

danette [01.12.14 15:39:33] »

@zuftim - Multumim!

webmasterX [06.07.18 15:46:23] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Mănăstirea Mraconia» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Ibis Budget Charleroi Airport Hotel [Fleurus]]

Dan&Ema, danette, zuftim