ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
ÎNSCRIS: 11.05.14
AUG-2014

Prima noastră vacanță în Bulgaria

In perioada 22-29 august 2014 am petrecut o vacanta de vis la HOTELUL SIRIUS BEACH.

Am ajuns la hotel in jurul orei 12.05 si am parcat masina gratis in parcarea hotelului, dupa bariera. Apoi ne-am dus la receptie unde am predat voucherul si in schimbul unei mici atentii la ora 12.35 am primit bratarile si am putut merge la restaurant pt a servi masa de pranz.

La intoarcere, in jurul orei 13.40 am primit si cardul de la usa camerei 503, care avea vedere la piscina si vedere laterala la mare. in fiecare dimineata puteam admira din balconul camerei, un superb rasarit de soare.

Hotelul dispune de 2 restaurante - unul principal si unul a la carte situat pe o corabie -, un lobby-bar situat langa receptie, un sky-bar situat la etajul 7 de unde se poate admira o foarte frumoasa panorama a intregii statiuni, si un bar situat la piscina.

In ceea ce priveste masa de la restaurant, putem spune ca am fost destul de multumiti. La micul dejun se puteau servi legume- rosii, castraveti, ardei, morcovi, ceapa verde, masline, varza alba-, oua ochiuri, omleta, 2 feluri de cascaval, branza topita rondele sau ambalata, branza feta, salam crud uscat, sunca, unt portionat, margarina, 2 sortimente de gem, miere, crema de ciocolata, placinta cu branza, paste, 4 feluri de cereale cu lapte, gris cu lapte, 3 feluri de fructe si vreo 7 sortimente de paine. la ora 11.00 si la ora 16.00 la lobby- bar si la barul de la piscina se serveau pateuri cu branza, biscuiti, checuri, fursecuri si mini-pizza.

La masa de pranz se puteau servi zilnic cate 2 feluri de supe sau de ciorbite-ciorba de fasole, de perisoare, de legume, supa de pui, supa crema de legume sau supa crema de ciuperci etc. La felul doi se serveau mancaruri gatite-ciulama de pui, mazare cu carne, varza calita, diverse fripturi la tava cu sos, copane la cuptor etc ca si garnituri aveam cartofi prajiti, cartofi natur, cartofi taranestisi piure de cartofi, legume mexicane, varza de bruxell si brocolli. Existau diverse tipuri de salate si doua feluri de sos pt ele. La desert puteam servi miniprajiturele cu crema, minieclere si chiar sarailie uneori. Zilnic aveam cate 3 portii de fructe- pepene rosu si pepene galben, prune, struguri, mere, pere, nectarine, portocale, grape- fruituri-precum si 5 sortimente de inghetata pe care singuri le puneam in cornete sau in pahare de plastic.

La cina se serveau preparate vegetale, gratare, carnaciori, mici bulgaresti, chiftelute, spaghete cu sos, friptura la tava, scoici, diverse tipuri de salate, garnituri de cartofi si piure, prajiturele, friucte si inghetate.

Din toate barurile precum si din restaurant se puteau servi bauturi alcoolice bulgaresti- bere, vin, gin, rom, vodca whiski, coniac, etc- sucuri acidulate din gama coca- cola, limonade ceaiuri, cafele, ciocolate calde, capucino, etc.

In ceea ce priveste camera de hotel pot spune ca era mochetata, cu 2 paturi extrem de confortabile, si cu un fotoliu pat pt copil dinainte pregatit., cu minibar si cu seif -cu plata-pe care noi nu l-am folosit dar nici nu ne-a disparut vreodata ceva din camera, cu televizor mare pe care prindeam protv -ul international si cu un aer conditionat centralizat care functiona perfect. in balcon aveam o masuta si 2 scaune din metal vopsit in albastru, si 2 ghivece - unul cu o floare, iar celalalt cu un pui de bradut.

Baia era spatioasa si foarte curata. Prosoapele se schimbau zilnic, iar de cate ori se terminau sapunurile, gelurile de dus si sampoanele primeam altele.

Hotelul dispune de trei piscine si anume - piscina cea mare dotata cu umbrelute si sejlonguri, piscina acoperita cu apa termala si o minipiscina cu jacuzzi tot cu apa termala situata pe plaja-.

Seara de seara o echipa de animatori sustineau un program artistic pt copii. joia era program de karaoke.

Singura noastra nemultumire a fost legata de plaja hotelului, care cu toate ca era dotata cu umbrelute si sejlonguri, avea un nisip care nu era deloc fin, iar la intrarea in apa erau pietricele si bolovani. de aceea am preferat sa facem plaja si baie fie la piscine, fie la plaja publica dinspre hotelul Azalia aflata la 2-3 minute de mers pe jos de hotelul nostru.

Oricum baietelul nostru Mihnea -Andrei a fost atat de incantat incat la anu vrea sa isi petreaca o parte din vacanta, tot in Bulgaria.

Trimis de mihaela p in 05.10.14 09:38:45
Validat / Publicat: 05.10.14 10:39:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela p); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.10.14 10:07:42]

@mihaela p - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Ultima frază din review care conțineau date personale a fost ștearsă.

[05.10.14 10:08:08]

Bun articol de debut!

@mihaela p: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[05.10.14 10:39:18]

@mihaela p: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

puiutea
    [05.10.14 15:04:19]

Se pare că, cum-necum, Bulgaria este muuuult mai "comestibilă" (începând de la 4* în sus - cu ghinioanele de rigoare) decât Grecia sau chiar Turcia! Fac ei ce fac și rezolvă cumva pentru toată lumea, să nu-și piardă clienții! O lecție de învățat pentru hotelierii nostri! Un review bun, cu tot ce trebuie pentru o oarecare impresie despre această locație! Concedii multe și plăcute!

mihaela pAUTOR REVIEW
    [05.10.14 17:48:33]