ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Pacat de conditiile pe care le-ar putea oferi cu un personal adecvat

Cum 15 August a fost declarata de cativa ani zi libera, anul acesta am hotarat sa mergem la Amara. Stiam ca nu sunt conditii excelente, dar m-am gandit ca sunt exagerari si poate cei ce ne-au povestit diverse lucruri se refera strict la unitatile de cazare unde au stat ei, dar din pacate, am constatat pe pielea noastra ca nu e deloc asa.

Am facut rezervarea pe booking pentru o noapte, desi ne doream sa stam 3 zile, dar fiindca am mai avut ceva experiente neplacute legate de conditiile de cazare in Romania, am preferat sa vedem cu ochii nostri si dupa sa ne orientam, iar daca nu gaseam sa mergem la bunici care stau la 30 km distanta.

Totul bine si frumos pe drum, se merge civilizat pe A2, iar cand iesi din autostrada e jale, sunt portiuni de drum, in care se merge cu viteza melcului, iar odata ajunsi in Slobozia nu ai nici un indicator catre Amara, desi stii ca distanta este de doar 7 km. Am intrebat un localnic intr-o benzinarie si asa am reusit sa ajungem si in Amara, locul unde bunicii mei stateau cel putin o luna pe an pentru tratament, de obicei iarna.

In statiunea sunt indicatoare cu hotelurile asa ca foarte usor am gasit Hotelul Mara la care aveam facuta rezervarea, dar surpriza, nu gaseam loc de parcare, desi era platit conform rezervarii. Ne-am zis, lasa ca mergem, ne cazam si ne fac ei un loc pe undeva. Cobor din masina, ma duc la receptie si o domnisorica, care nu cred ca avea vreo treaba cu turismul imi spune ca nu au locuri. Ies din hotel, verific pe mail inca odata, iau nr rezervarii si ma intorc, iar ea imi spune ca e greseala bookingului si nu are ce sa faca. Dupa ce m-am enervat de nu se poate si i-am spus ce ar fi mai potrivit sa vanda si nu servicii turistice, si-a amintit ca ar fi trebui sa se elibereze o camera astazi (noi am ajuns in jur de 12-13, dar eliberarea camerelor daca imi amintesc ar fi trebuit sa fie facuta pana in 12, deci ar fi trebuit sa stie dinainte, daca are sau nu camera libera).

Cu cazarea facuta, ne-am mai invartit prin statiune si ne-au sunat intr-un timp scurt care me-a confirmat ca de fapt acea camera nu vazuse picior de turist cel putin in ziua cu pricina si ne-am luat camera in primire. Dotarile camerei cu adevarat de 4 stele, desi se putea insista cu siguranta pe curatenie. In balcon, in schimb era plin de mizerie de la pasari iar scaunele de-a dreptul murdare, dar cum nu poate fi totul perfect am trecut peste. Ce mi se pare deranjant si nu gasesc totusi explicatie, daca tot inchiriezi o camera cu balcon si esti la balaceala, de ce naibi nu pun si astia o sarma cu 5 carlige pe care sa iti intinzi costumul de baie? Asta este o intrebare pe care mi-am pus-o nu numai in tara dar si in afara.

Un alt neajuns a fost legat de faptul ca pe undeva pe sub cada curgea apa cand faceai dus si cand mergeai ulterior la baie riscai sa aluneci, iar hartie igienica va sfatuiesc sa va mai luati in portbagaj pentru ca nu veti gasi decat 1 sul si daca aveti un copil mica care este obisnuit sa isi aseze pe capac ,,desi il dezinfecati oricum in prealabil cu siguranta o sa va treziti fara pana vine doamna, daca vine, a doua zi.

Oricum in camera o sa gasiti halate de baie, papuci de unica folosinta, mobilier modern, TV, un frigider dezghetat dar din care apa nu a fost scoasa si miroase a clocit (poate am avut noi ghinionul asta, deci sa nu generalizam ca este asa in toate camerele si la orice cazare), aranjamente florale. In baie, prosoape, produse de igiena, 1 sul hartie... poate pe viitor vor pune cate 2 pentru caci se presupune daca platesti 4 stele nu pleci cu sulul de hartie in portbagajul masinii.

In pretul camerei am avut inclus mic dejun ce se servea la terasa Hotelului Parc si nu trebuia sa iti fie prea foame, dar daca cumva iti era ti se taia dupa cateva minute de stat la masa, pentru ca e baragan si toate gazele ti se asezau in farfurie (am sa va povestesc oricum mai multe despre acest Restaurant/terasa intr-un articol despre statiunea Amara) iar daca vroiai cafea apa trebuia sa o platesti pentru ca ni s-a spus ca este inclusa ori apa, ori cafeaua in nici un caz ambele si pe langa acest mic dejun incluse erau si biletele de aces pe plaja Mircesti si sejlongurile.

Plaja Mircesti este la 3 minute de mers lejer pe jos si daca aveti copil cu care ati fost la mare, la noi sau intr-o tara straina va sfatuiesc sa nu mergeti, poate trai si fara aceasta experienta. Oricum, fiica mea dupa experienta Amara, apreciaza mult mai mult plajele de pe unde am fost.

La recomandare, voi trece da, daca totusi va doriti sa mergeti in Amara, pentru ca intradevar hotelul are potential si este mult mai curat fata de ce am vazut in statiune, dar sa nu va imaginati ca se face turism cu o floare in mijlocul desertului.

Trimis de cristianam in 05.10.14 09:26:56
Validat / Publicat: 05.10.14 13:11:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMARA.

VIZUALIZĂRI: 3611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul cochet din statiunea Amara...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.10.14 10:57:54]

@cristianam -

am gasit Hotelul Mara la care aveam facuta rezervarea

Despre care hotel ai scris, Mara sau Dana?

[05.10.14 11:41:31]

Mutat în rubrica "Dana Hotel, AMARA" (nou-creată pe sait)

În cazul în care aici aţi fost cazaţi: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

În cazul (puţin probabil) în care aţi fost cazaţi în altă parte: rod indicaţi hotelul.

cristianamAUTOR REVIEW
    [05.10.14 15:47:49]

@webmaster28 - despre Hotel Dana este vorba... Pacat de investitie, se vede ca au avut bune intentii dar vecinatatea nu ii ajuta deloc si nici personalul angajat sau poate am avut noi ghinion.

danadana*
    [25.10.14 23:15:44]

Ma bucur ca v. am putut acorda votul cu superbonusul. Felicitari!

cristianam, danadana*