ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2014
ÎNSCRIS: 22.09.14
SEP-2014

Foarte foarte frumos pe Insula Thassos!

Am fost in Insula Thassos doi ani la rand. Si mai vin. Si poate imi iau si o casuta acolo. Caci e tare tare frumos. Insula asta iti da o liniste, te relaxeaza foarte bine. Mi se pare un loc excelent in care iti poti incarca bateriile bine de tot, cat sa te tina un an intreg, pana vei reveni. Daca te duci, vei vedea de ce zic. Vei vrea si tu sa te reintorci. Oh, Insula de Smarald!

O sa punctez cateva lucruri din ce am vizitat eu cu prietenul meu, pe Insula Thassos.

In primul rand, tin sa mentionez ca aceasta insula nu este pentru distractii. Este pentru relaxare si liniste. Daca iti doresti asa ceva, ai venit in locul potrivit.

Trebuie sa vizitezi Limenas, capitala insulei (se afla in partea de nord). Este superba. Este cea mai 'agitata' ca sa zic asa statiune de pe insula. Normal, caci e capitala. Aici gasesti multe taverne, supermarket-uri, targuri cu suveniruri, parc de distractii cu carusel, masinute busitoare, etc., dar si manastiri si vechiul teatru de pe munte. Preturile sunt mici. Cele mai mici de pe insula, dupa parerea mea. De la supermarketuri pana la taverne, preturi avantajoase, portii generoase si foarte delicioase! Nu ai cum sa te plictisesti in Limenas.

Plaja este lunga, nu prea lata, dar ai posibilitate sa stai si la sezlon si la prosop, atat pe nisip, cat si pe iarba. Mi-a placut ca in zona amenajata pentru prosoape exista cativa copaci care tin umbra pe o parte a plajei, unde te poti retrage daca nu ai umbrela, si te supara soarele;). Apa este curata, limpede, cu pesti colorati inotand pe langa tine, nisip fara pietre. Seara este o atmosfera frumoasa, toata lumea circula pe strazile centrale, pline de buticuri si magazine cu bunatati si suveniruri. In Limenas exista si un port mare, superb, in care vin ferry-boat-urile de pe peninsula, dar si un port micut, pentru pescari, unde poti admira multe barci care mai de care mai frumoase.

O alta statiune frumoasa pe care am vizitat-o este Skala Potamia. Aici statiunea este mai linistita, mai ales seara. Sunt doua plaje, foarte late, cu spatii amenajate pentru fotbal si volei, cu fileu. Intr-o parte nisipul este fin, fara pietre, in apa se intra lin, nu prea sunt valuri, iar intr-o parte nisipul este mai pietruit, dar sunt valuri foarte mari. Apa limpede si curata in ambele plaje. De-a lungul statiunii sunt multe taverne, unele foarte accesibile la pret, cu portii generoase si foarte bune. Sunt si fast food-uri, incercati gyros pita, este o shaorma foarte buna, dar mult mai mica si mai gustoasa. Sunt si supermarketuri multe, chiar si Carrefour.

Golden Beach este o statiune in care nu prea am vazut romani. Sunt multi straini, plaja este frumoasa, de vizitat, insa preturile la taverne si magazine cam piperate, noi nu ne-am atins de nimic de pe acolo.

Paradise Beach este o plaja foarte mare, superba, un must vizit! Noi am prins o zi dupa ploaie si marea era cam agitata, nisipul era ud... plaja pustie. Dar frumos, daca te duci cand e soare :).

Faimoasa Giola trebuie vizitata! Este o piscina naturala, formata de apa marii in stanci. Este destul de greu de ajuns la ea, daca nu ai atv sau masina de teren. Sunt 2 km de mers pe drum forestier. Noi i-am mers pe jos, caci eram cu masina mica... am facut cam 40 min, caci drumul este greu, se urca si se coboara... dar merita 100%, este un peisaj superb!

Marble Beach este si ea o plaja superba de vizitat, noi din pacate nu am mai reusit sa ajungem la ea, dar am auzit de la alti turisti ca este superba. Ar fi plaja plina de pietricele de marmura. De altfel toata insula straluceste, parca ar fi diamante pe jos, datorita marmurei. Cel mai frumos suvenir pe care il poti lua din Insula Thassos este o bucatica de marmura :).

O plaja la care am ajuns intamplator, este Alyki. Cea mai frumoasa plaja din Thassos, dupa mine. Nu e de mirare ca pe soseaua din dreptul statiunii Alyki sunt masini parcate pe lungime de 1 km. Toata lumea o viziteaza, si pe drept. Frumoasa, apa deosebit de calda, pesti colorati, golf mic, preturi mai mari la tavernele de acolo, da, bineinteles, dar merita!

Daca vrei un sejur relaxant, in care sa uiti de casa, serviciu si toate problemele, recomand cu caldura Insula Thassos, Insula de Smarald! :)

Trimis de alinaconstantin in 04.10.14 15:02:20
Validat / Publicat: 04.10.14 18:17:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinaconstantin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Rasarit in Skala Potamia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: