ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.05.09
SEP-2014

Un albastru de vis!!

La inceputul lunii septembrie am petrecut o vacanta minunata in Marmaris la hotel Blue Blay Platinum.

Drumul a fost superb ca peisaje, foarte bun ca infrastructura, traseul fiind prin Bulgaria: Ruse - Razgrad - Shumen - Burgas - Malco Tarnovo iar prin Turcia Derekoy - Kirklareli - Eceabat - Cannakale - Izmir - Mugla - Marmaris.

Am facut o oprire de o noapte la Cannakale, un oras frumos si de vizitat unde am stat la Buyuk Truva.

A doua zi ne-am continuat drumul catre Marmaris, un drum foarte bun, plin de serpentine, cu un peisaj minunat. Chiar daca am tot urcat si coborat munti si ne-am invartit pe serpentine nu am fost obositi deoarece soselele lor sunt impecabile, tot timpul gaseam echipe de lucratori care mai puneau o bretea, o banda de mers, un stalp, un parapete... si culmea, fara ajutorul Uniunii europene. Enervanti!

Ajunsi la hotel, totul a fost bine pana a trebuit sa platesc cu cardul de euro sejurul in lire turcesti. Doamnele de la receptie imi tot spuneau fie ca nu am bani suficienti fie ca aparatele lor nu vad soldul in euro. Am avut ceva emotii pana s-a rezolvat platind in 2 transe (2000 lire apoi 400) si 70 euro din buzunar pentru ca nu vedeau euro ramasi, nu am inteles de ce aveau problema asta, eu avand suma in euro completa. Dar nu ne-am suparat din atata lucru.

Hotelul este spectaculos, predomina culoare blue-turqoise, decorat foarte modern si aerisit, cu pereti de sticla prin care circula bulele de apa, cu fantani, in lobby se gasea un magazin de bijuterii din aur (!), un bar, o biblioteca cu carti in diverse limbi, niciuna romaneasca, evident, cu masute pentru sah si alte jocuri, un laptop pentru uzul comun, 2 lifturi cu care ajungeai la parter la restaurante si piscine si 2 lifturi de sticla cu care ajungeai pe etaje si celebrul... cal mult chinuit de turistii ametiti.

Am fost condusi in camera cu bagajele de catre un angajat iar cand am intrat in camera am crezut ca au gresit si ne-au dat o garsoniera, camera era cat 2 de-ale noastre, cu spatiu delimitat intre dormitor si un living unde trona o canapea mov si un LCD Beko, o oglinga imensa, baie cu dus si produse de igiena personala. Evident, cuvertura si draperiile erau in nuantele de albastru ale hotelului iar lumina din cabina de dus era albastra, difuza.

Resortul este mare, cu 5 corpuri cu balcoane din sticla, 3 piscine, 2 baruri, zona de snack bar unde se serveau chebab, cartofi prajiti, paste, pizza, inghetate si alte snak-uri. Restaurantul era mare, incapator, cu o mancare divina, bine pregatita, multa, diversa, intr-o zona erau 3 bucatari care iti gateau in fata si te serveau cu farfurii deja montate. Nu am poftit la ceva si sa nu fi mancat, chefii avand o imaginatie debordanta in pregatirea felurilor.

Ce mi-a placut mult a fost faptul ca restaurantul era impartit imaginar, evident, dupa intensitatea aerului conditionat si te asezai in zona in care iti convenea.

Ne-am rasfatat si spa-ul hotelului, am facut hamam, masaj, Dr. Fish, rasfat total, alaturi mai aveau si cosmetica si sala de fitnes. In fiecare seara avea program artistic pentru copii de la ora 21 apoi pentru adulti cu dansuri populare, divertisment.

Hotelul are si plaja proprie situata la 200 m, noi fiind amatori de mare si nisip, nu de clor si gresie, mai dispune de 2 restaurante, italienesc si cubanez a la carte.

Marmaris este o statiune frumoasa, mare, o faleza luuunga cu hoteluri si restarante frumos amenajate, cu multa verdeata si pisici. Am vizitat si castelul construit de Suleyman, ne-am limbat pe stradute curate, la fantana cu sirena, am facut o croaziera si am ajuns si la Pamukkale! de vis, de vizitat, de retinut pe retina si la suflet desi drumul este lung si obositor dar merita.

Recomand acest hotel celor ce vor rasfat la un pret bun, mancare si divertisment de calitate, am fost singurii romani din tot resortul si am fost foarte multumiti.

Trimis de musette2008 in 03.10.14 10:47:28
Validat / Publicat: 03.10.14 15:21:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 4918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (musette2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Restaurantul italian.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

[03.10.14 15:21:01]

@musette2008 - fain hotel, fain review, fain vacanţă

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[03.10.14 15:23:12]

puiutea
    [03.10.14 20:13:51]

Un review bun, care nu face altceva dacât să întărească ceea ce am spus de curând intr-un comentariu : se pare că la turci 5* înseamnă cu adevărat 5*! Mult mai civilizat decât la bulgari și mai liniștit decât în alte părți ale Turciei. Să auzim numai de bine și... concedii multe și plăcute!

[04.10.14 20:22:23]

@webmaster - este ok. Am mai incarcat poze, uitasem sa prezint camera. Voi reveni cu impresii de la Buyuk Truva-Cannakale. Voi mai pune cateva poze si din Marmaris si de la castel.

[04.10.14 20:43:46]

@puiutea - Turcii stiu sa faca turism. Nu va ganditi ca acolo nu sunt gunoaie sau tiganie, sunt, dar in hotel totul este la superlativ iti fac pe plac, indiferent de unde esti si noi nu ne-am dus sa numaram problemele. Per total, Marmaris arata bine, frumos amanajata stradal, pe unde nu circula turistii este foarte curat si liniste. Hotelul merita toti banii iar noi ne-am relaxat.

stefan.b
    [02.11.14 02:36:38]

@musette2008: Va rog sa-mi dati niste informatii despre plaja:are beach-bar, este cu nisip, are seozlongurile si umbrela in pret? Va multumesc!

[03.11.14 11:09:31]

Buna ziua, hotelul are plaja proprie, mica cu un nisip cu granulatie mare si inchis la culoare, intrarea in apa este lina cu nisip fin pe fundul apei, fara pietre. Sezlongurile sunt gratuite pentru clientii hotelului, turcul care se ocupa de ele se uita atent la bratara de la mana. Plaja este situata la 250 m de hotel dar trebuie sa treci printr-un maidan, un teren neamenajat (da, exista asa ceva in Marmaris!) dar pe straini nu parea ca-i deranjeaza. Beach bar exista dar contra cost, ti se pune pe masuta un meniu de mancare si bautura care este adusa de la restaurantul cubanez al hotelului, Cuba Bar unde se bea un mojito foarte bun. Nu am folosit acest serviciu pentru ca, atunci cand ne era pofta de o bere sau cafea sau ceva de rontait traversam cei 250 m si ajungeam la barurile resortului, mai faceam un pic de miscarica dupa atata mancarica. Plaja hotelului este situata langa un centru de sporturi nautice. Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere, hotelul merita toata aprecierea, tot ce ofera este de calitate dupa parerea mea, desigur.

stefan.b
    [03.11.14 23:43:21]

@musette2008: Multumesc pentru informatii!

DSKRO
    [16.01.15 11:12:54]

@musette2008, este foarte clar si interesant review-ul tau. Felicitari!

DSKRO, musette2008, stefan.b

• pagină generată în 0.053272008895874 sec