ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2014

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Ischia, insula lui Circe

Nu este o gluma, daca ai ocazia s-o vizitezi, uiti sa mai pleci. Am plecat cu o agentie care ne-a asigurat cazare cu mic dejun, transport cu avionul pana la Napoli si trasfer aeroport-port-hotel si vcv, convenabil. Cazarea a fost in oraselul Forio, care este al 2-lea ca marime, la hotel Colella terme, foarte bine pozitionat, aproape de plaja si de statiile de buss, cu niste gradini superbe, piscina si plante exotice.

Primul obiectiv vizitat a fost ,,giardini Poseidon", aflat la 4-5 statii de buss (biletul, valabil 90 min dupa compostare, costa 1,9 eur/pers), un resort extaordinar, piscine cu apa termala (temp de la 24-38grade), sauna, izvoare, plante si arbori exotici si, bineinteles o plaja minunata cu tot confortul. Pret de intrare35 eur/pers de la ora 9 la 18, va asigur ca merita.

A 2 zi am fost la ST Angelo, care se afla in partea de sud a insulei, o capodopera a naturii, stilul fiind asemanator cu cel de pe coasta malfitana.

A3 zi ne-am deplasat la Sorgeto, localitate recunoscuta prin faptul ca din munte se varsa direct in mare ape termale fierbinti si unde poti face baie. Ca sa ajungeti aici trebuie sa coborati in localitatea Panza si apoi pe jos. Urmatoare vizita a fost in Ischia (capitala insulei) la castelul Aragonez. Construit in anul 1460 pe o insulita stancoasa, domina intreaga insula cu maretia lui plina de istorie. Intrarea costa10 eur/pers, si va asigur ca aveti ce sa vedeti. Dupa alte 2 zile de plimbari si bai de soare (toata saptamana au fost 30-31 grade) ne gandim ca trebuie sa ne intoarcem acasa cu un mare regret: a fost frumos si s-a terminat repede...

A fost o vacanta reusita

Trimis de ovidiu pauna in 02.10.14 15:02:58
    Validat / Publicat: 02.10.14 16:15:52
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiu pauna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Forio

webmaster20* [02.10.14 16:09:38] »

@ovidiu pauna: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- -

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale şi despre hotelul la care aţi fost cazaţi.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

ovidiu pauna
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ischia: