ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
MAY-2007

O experienta noroasa

In primavara lui 2007, am cazut de acord sa vedem cum e in Tunisia, atrasi si de pretul relativ mic al excursiei. Drumul cu avionul a fost destul de ok, incolo, la intoarcere mai cu peripetii, dat fiind si golurile de aer care ne-au insotit pe parcurs.

Hotelul se afla la aproximativ 6 kilometri de aeroport, asa ca odata ajunsi in Tunisia nu a durat mult pana am ajuns la hotel.

Hotelul mare, frumos, cu o gradina mare plina cu leandri si muscate. Receptia hotelului ok, ne-au cazat imediat, foarte amabili pe parcursul excursiei, ori de cate ori intrebam ceva.

Camerele destul de mari cu gresie pe jos, ceea ce dadea o nota de racoare, cu terasa, curata, mobiler destul de saracacios, posturi putine la televizor si destul de aiurea, fara aer conditionat.

Baia si WC-ul erau in incaperi separate, curate si bine dotate.

Restaurantul oferea mancare in regim de bufet suedez, bine gatita, aveai din ce alege, foarte multe prajituri, inghetate, fructe foarte bune si proaspete. Fiind all inclusive, la piscina se serveau gustarile din timpul zilei, asa zisa "mancare europeana" cartofi prajiti, piept de pui la gratar, hamburgher, bauturi racoritoare si bere locala, in privinta calitatii neavand ce comenta. Servirea era foarte prompta, dar pentru cativa dinari, personalul devenea ca o "tornada" gata sa-ti indeplineasca toate dorintele.

Piscinele mari cu apa curata cu sezlonguri si umbrelute, inclusiv o piscina pentru copii cu animatori si program pentru acestia.

Plaja se afla langa hotel, sezlongurile contra cost, plaja de nisip fin, apa avand o adancime care crestea treptat. Din pacate cand am fost noi era plina de alge, datorita furtunilor din larg.

In jurul hotelului cu exceptia catorva terenuri de golf si cateva case private, era destul de pustiu, hotelul fiind cam la jumatatea distantei intre Monastir si Sousse, asa ca o data iesit din hotel nu aveai prea multe oportunitati.

Existau si ceva autobuse care treceau prin fata hotelului, dar noi personal nu le-am incercat, majoritatea turistilor luau taxiurile pentru diverse destinatii, acestea din cate am inteles fiind destul de ieftine.

Hotelul avea si bar de noapte, pe care noi personal nu l-am vizitat, un mic colt cu souveniruri, precum si un ghiseu de schimb valutar.

Fata de la agentie a fost ok pe tot parcursul sejurului, dar parca nu chiar ca agentii pe care i-am intalnit in Grecia.

De vizitat in Tunisia:

- capitala Tunis;

- excursia la Cartagina;

- iar daca aveti destul de mult curaj si spirit aventurier Sahara.

Per ansamblu a fost un sejur ok, dar care nu m-a incantat in mod deosebit, in schimb Tunisia ca tara si oamenii de aici sunt extraordinari, impactul cu cultura araba, altfel decat cea intalnita in Turcia a fost impresionant si este o experienta pe care a-si repeta-o, dar fara obisnuitul sejur de pe plaje.

Trimis de danoradea in 15.12.09 20:51:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 1615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la imbarcare in avion
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

carmenm
[25.12.09 20:18:47]

Doar 6 km si zici ca ai ajuns greu la hotel, pot intreba de ce? Eu am fost in concediu si la 120km departare de aeroport si parca n-a fost lung drumul. Mie chiar imi placuse hotelul acesta si ma gandeam la el ca la urmatorul posibil loc de vacanta

costin1968
[25.12.10 13:38:59]

Cultura turca, intr-adevar, difera de cea araba, categoric sunt altfel. Desi religia si unele traditii, ce mai degraba vin din intregul Orient, sunt comune, sangele este complet diferit, turcii nu sunt arabi, sunt rude cu japonezii (sic!), maghiarii, finlandezii. Mie unul m-i se pare foarte interesante aceste aspecte cultural-uman-turistice...

carmenm, costin1968