Labranda Sandy Beach Hotel (ex Aquis)

01.10.2014
Avatar crisanais
DIN Targu Jiu
înscris/ă în 10.12.13
JUN-2014
1650 eur

Foarte dezamagita

Am fost la acest hotel la sfarsitul lunii iunie, inceputul lunii iulie si imi pare rau ca nu am apucat sa scriu pina acum impresiile. Zborul a fost facut cu compania aeriana greceasca, din Cluj Napoca, a decurs foarte bine si fara intirzieri.

Am fost doua familii cu copii mici de aproximativ 3 si 5 ani. Prima impresie a fost ca resortul este destul de izolat de principalele atractii ale insulei, undeva in partea de sud. La prima vedere locatia este draguta, cu mici cladiri intinse intr-un parc cu palmieri, leandri si iarba bine ingrijita.

Surpriza a venit cand am primit camerele, situate la parter, intunecoase si cu un puternic iz de igrasie. In niciun caz nu arata a camera de 4 stele. Exact cum au mai scris si alti turisti aici, la baie peria de toaleta era ruginita, cosul de gunoi la fel, cabina de dus mica.

Imi pare rau ca fac aceasta comparatie dar la resorturi de 4 stele din Bulgaria la care am fost este un adevarat lux fata de ce am gasit aici. Din pacate aspectele rele nu s-au terminat. Seara cand m-am bagat in pat aveam senzatia ca lenjeria este umeda. Si exact asa era. In spatele patului meu pe perete era o pata de apa. Am tot sperat ca mi se pare mie dar de la o zi la alta totul devenea umed in camera.

In final, dupa doua nopti am cerut sa ni se schimbe camera. Initial au zis ca nu au cu ce. Dupa ce le-am spus ca voi dormi cu copilul la receptie pt ca eu nu pot dormi intr-un pat ud s-a gasit o camera pe care o pastrasera pt niste turisti nordici. Aceasta fiind la etaj si cu fata spre soare era mai luminoasa si mai ales... uscata.

La baie prosoapele nu se schimbau. Prietenii nostri le-au lasat pe podea si tot acolo le-au gasit. Cand in sfirsit le-a luat menajera nu le-a pus altele in loc. Nu puneau hartie igienica sau gel de dus daca se terminau. Un dezastru total acest hotel!

O mare dezamagire a fost si plaja. Desi era in dreptul resortului si nu avea cine sa vina acolo pt ca nu mai era alt hotel in zona, sezlongurile se plateau. 6 euro doua sezlonguri... si atit, intrucat nu existau si masute. Pur si simplu ne puneam paharele in nisip. Nu am mai vazut nicaieri asa ceva.

Apa era rece... spre deosebire de Thasos de exemplu, unde am fost in aceeasi perioada a anului. Nici intrarea in apa nu era chiar cu nisip, fiind prezente si pietre destul de mari care se regaseau pe toata plaja. Ca impresie generala plaja arata extrem de neingrijita, plina de chistoace de tigari.

În ceea ce priveste masa nu pot sa spun ca era rea dar nici nu excela la vreun capitol. Eu m-am bucurat ca am gasit mai tot timpul legume gatite in multe feluri si de cateva ori a fost si o musaca foarte buna. Deserturile erau genul sintetice, mai putin baclavaua. Pepenele rosu era in schimb foarte bun. Bauturile erau de la dozator. Seara, la terasele din complex unde ieseau turistii era un intuneric de nu vedeai pe unde mergi. Nu faceau deloc risipa de curent.

Un alt mare minus a fost echipa de animatori care nici circari de țară nu puteau fi numiti. Cu un aspect care nu avea nicio legatura cu cel al unor dansatori (femei de peste 70 de kg si un sef de trupa care trecea de 100 de kg - probabil era si bucatar) au fost cei mai prosti animatori pe care i-am vazut. In plus, in unele seri, asa-zisele lor spectacole dadeau in grotesc si vulgar. Oribil!

În ceea ce priveste facilitatile pt copii, in afara de o piscina pt copii mici, nu exista nimic altceva. La masa, meniul pt copii era in permanenta compus din cartofi prajiti si cirnaciori

In concluzie am fost extrem de dezamagiti de acest resort care nu merita in niciun caz clasificarea de 4 stele si nici banii dati.

Ne-au mai sters amarul excursiile la Paleokastritsa, Palatul lui Sissi, Corfu Town si un tur al insulei.

Pe toate le-am facut pe cont propriu cu masini inchiriate. Croaziera in Paxos - Antipaxos a fost extrem de obositoare si prost organizata, am stat foarte putin in locatiile respective, practic ne-am petrecut ziua pe vapor.

Impresii încărcate de crisanais in 01.10.2014 11:21:40

Validat / Publicat: 01.10.14 11:56:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos si Paralia Katerini
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Italia, Grecia, Ungaria, Austria, Franta, Spania

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (crisanais); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 10 voturi) nota2

[01.10.14 11:55:30]

- crisanais
[01.10.14 12:59:02]

@webmasterX - Da, aceasta este locatia!

Publicitate    [22.07.19 11:54:09]

• Labranda Sandy Beach Corfu (Jun.2019) - punctaj satisfactie: 6.05 (scris in 01.07.19 de CorinaMB din BRASOV) - NU RECOMANDĂ
  • Fabulos (Jun.2017) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 18.10.17 de lcarpi din DEVA) - RECOMANDĂ
  • Nimic de reprosat (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 25.07.16 de flavia_andra din ZALăU) - RECOMANDĂ
  • Nu este chiar de vis (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 12.09.15 de radoslav din CRAIOVA) - NU RECOMANDĂ
  • Discutabil... (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 6.25 (scris in 05.08.15 de dani13 din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Sentimente mixte (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 7.35 (scris in 29.07.15 de peta din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Nimic de reprosat (Aug.2014) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 04.09.14 de spiros din DEJ) - RECOMANDĂ