Aqualand Resort Hotel [Agios Ioannis Parelion]

MEMBRU: PREMIUM
SEP-2014
670 EUR

Distractie pe ploaie la Aqualand

Am avut 6 nopti de cazare, cu all inclusive la Aqualand resort in Corfu, si a fost prima experienta in Grecia cu AI. Am ajuns in jur de 13.30, cazarea s-a facut rapid, camera era deja pregatita. Still casute insiruite, la etaj cred ca erau manzonette. Rezervarea am facut-o chiar pe site-ul lor, agentiile romanesti mi-au dat un pret considerabil mai mare. De fapt, lucrau cu o agentie locala din Paleokastritsa, n-am avut probleme cu plata, cu factura, a fost totul in regula.

Am avut o camera tip studio, la intrare era o firida cu frigider si cuptor cu microunde. Cel mai puternic mini-frigider intalnit de mine printr-un hotel, pana dimineata gaseam sucul/apa beton. Apoi o chestie ciudata, o cabina de dus, pe hol, fara aerisire in afara, fanta de aerisite dadea spre camera. N-am inteles ce era cu asta, ca daca o foloseam umpleam toata camera cu aburi. Baia destul de spatioasa, curata, cabina mare de dus, puteam intra lejer cu copilul sa-l ajut sa se clabuceasca.

Camera propriu-zisa era impartita in 2 de un semiperete cat jumatate din latimea camerei, si inalt de vreun 1m 80. Aici era o canapea de 2 persoane, rabatabila, nu cea mai confortabila din lume. Copilul meu are 25 de kg si levita peste fiarele alea, dar ma gandesc ca un copil de 12-13 ani mai solid ar putea sa protesteze. Dulap mare si incapator. Dupa perete era patul dublu, parca 2 paturi simple lipite, dar nu mai stiu sigur. Televizor lcd mic, nu retin sa-l fi deschis.

Aveam 2 usi, de intrare si de iesire, spre o mica terasa cu masa si scaune. Usa de la teresa din termopan, cu obloane, daca erau trase si nu aveai ceasul sus sa sune, puteai dormi in bezna 20 de ore, ca alt geam nu mai era. Aerul conditionat l-am folosit doar in prima zi, functiona corespunzator. Apoi s-a stricat vremea si nu a mai fost cazul.

Gresie pe jos, curat, complexul cred ca este destul de nou, camera nu era deloc obosita. S-a facut curat, n-am stat sa verific ce au schimbat pe acolo, cert e ca au venit aproape in fiecare zi. Nu stiu cum aratau camerele duble cu pat suplimentar, studio-ul costa cu 6-7 eur in plus pe zi si am zis ca merita pt un plus de spatiu si de intimitate.

Cine a fost la AquaPark-ul din Corfu a vazut sigur casutele, pt ca pt piscina cu valuri trebuia sa iasa din AquaPark si sa intre in complexul "nostru". Pe la portita spre piscina cu valuri se putea intra zilnic intre 11 si 17, pt intrat la 10 sau iesit la 18 foloseam intrarea principala.

Consumatia in interior se platea, si aveai ceva de mers pana la pool bar pus exact in coltul opus fata de tobogane. Noi stateam 2-3 ore pe zi in AquaPark si nu am avut timp sa suferim de sete.

Restaurantul principal nu avea terasa si mi s-a parut cam inghesuit, te straduiai sa mergi cu farfuria in mana printre mese si scaune lipite. Uneori te inghesuiai rau cu scaunul cu cel de la masa din spate. In full sezon, cand resortul este plin, cred ca e cam aiurea. Feluri de mancare mai putine decat in Turcia, dar parca acolo e prea multa risipa. La pranz si seara 4-5 feluri de/cu carne, si ceva de peste, garnituri, salate, pizza, nu suntem gurmanzi si nici pretentiosi, mie mi s-a parut ok. Important e ca copilul meu, cam mofturos, a gasit mereu ceva pe gustul lui. Rosiile si castravetii mi s-au parut nasoale rau la gust, la fel si pepenele galben. O data la 2 seri exista cina cu specific:? am prins italian, asiatic, grecesc, in ziua plecarii urmau fructe de mare. Micul dejun fix identic, si m-a socat ca faceau omletele din niste bidoane... ei, aicea turcii sunt sigura ca foloseau oua adevarate. Poate oua or fi si in bidoanele alea, omleta era buna la gust.

Alternativa la acest restaurant era taverna de deasupra piscinei cu valuri, la pranz peste si seara gratar grecesc. Trebuie rezervare cu 1 zi inainte la receptie, dar nu erau limitate ca nr. Aici feluri mai putine, dar interesante, am avut scoici, inele de calamar, peste prajit la prans, seara cateva gratare, gyros, pizza. Am mers de 2 ori seara, cand nu aveam cina cu specific.

De baut bere bunicica, vin alb si rosu, vreo 5 cockteiluri nasoale, bauturi locale.

Inghetata la liber mai tot timpul, cel mai ieftin soi.

Exista autobuz care duce catre plaja Glyfada, pleaca la 11 si te ia la 16.00, mi s-a parut aiurea programul si am preferat masina noastra. Si spre Corfu Town, pleaca la 10, te ia la 14.30. Si aici ar fi fost bine sa preferam masina, pt ca ne-a plouat groaznic, asa am stat dupa autocar.

Pt cine are copii maniaci in ale toboganelor cu apa, eu zic ca e ok. Adica stai juma de zi in aquapark, in rest mai prinzi sa vizitezi si insula. Si e si bine pozitionat sa ajungi repede mai peste tot pe insula. Timpul a fost scurt, a si plouat, n-am avut timp sa dezvolt alta frustrare decat cea cu vremea, dar nu e vina hotelului. Toboganele functionau si pe ploaie, banuiesc ca le opreau cand era chiar furtuna.

Exista si un snack bar, nu stiu daca aveau altceva decat niste sandvisuri f saracute, pe care ti le incalzeai singur la toaster.

Mai exista o piscina, cu sectiune pt copii, doar a complexului, dar nu am avut timp de ea,

Langa receptie era un lobby bar, apoi o teresa acooperita deschisa seara pt spectacole. Spectacole slabute, am avut si o seara de karaoke, copiii se amuzau si mai trecea timpul la un pahar de vin.

Existau si niste animatori care faceau diverse activitati, nu prea ne-am bagat in seama reciproc. Cu copiii englezilor aveau ei treaba, englezi care erau de altfel majoritari. Destui romani, sunt surprinsa ca nu mai exista review-uri aici. Am mai vazut masini cu nr de bulgaria, macedonia, albania, serbia. Vecini de camera aveam niste greci din Lefkada. Cam atat, mie mi-a placut, dar mie mereu imi place in concediu, nu stau sa ma frustrez din detalii.

Raspund cu placere la intrebari, pt cine vrea detalii suplimentare

Impresii încărcate de Deborah77 in 29.09.2014 17:22:35

Validat / Publicat: 29.09.14 20:12:38

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Deborah77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15050 PMA (din 17 voturi) nota2

[29.09.14 23:09:36]

- Deborah77
[30.09.14 12:37:39]

Este corecta pozitionarea

- simon_niculae
[10.10.14 12:16:48]

@Deborah77 - perfect adevarat! mergem in concedii pentru a ne destinde, pentru a vedea locuri noi, si nu pentru a cauta defectele altora. Deja cand am iesit din casa, avem alta stare, gandindu-ne cu placere la ce o sa ne astepte in calatoria noastra! Acum ca a trecut, ne gandim tot cu placere si nerabdare la vacantele viitoare! Oriunde vor fi ele! Felicitari pentru review, si vacante placute in viitorul cat mai apropiat!

- laur75
[01.08.15 01:27:40]

Te rog sa imi spui cat de deoarte este plaja de hotel si daca la Aqvaland se mai plateste ceva de catre cei cazati la ei in complex.

- Deborah77
[01.08.15 14:27:25]

Sunt cativa km buni pana la plaja. Poti merge cu masina, dar asigura si hotelul transport catre glyfada. Teoretic ar trebui sa platesti ce consumi ib interiorul aquaparkului, dar nu are nici un sens. pur si simplu iesi si consumi de la barul all inclusive

Publicitate    [17.10.19 12:23:29]