ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
DEC-2009

Descopera Padurea Neagra [Aleșd, BH]

Zilele trecute din dorinta de a evada din cotidian si a petrece putin timp la munte am hotarat sa dam o fuga pana la Padurea Neagra. Nu de alta dar cateva ore petrecute departe de poluarea orasului erau binevenite si speram sa si vedem poate putina zapada.

Asteptarile nu ne-au fost inselate si imediat ce ne-am apropiat a inceput si sa ninga, serpentinele ce duceau sus in localitate dandu-ne un pic de furca, dar peisajul a meritat pe deplin. Din pacate vechea ninsoare din zona, din luna noiembrie a distrus foarte multi pomi, drumul dezvaluindu-ne cateodata imagini de cosmar. Cei de la drumuri si-au facut datoria asa si asa, au curatat pomi cazuti pe drum, dar s-au limitat doar la atat, asa ca daca veti parcurge aceasta sosea nu o data o sa va treziti cu cativa brazi care stau "suspendati" pe marginea soselei, dandu-va senzatia ca acuma vor navali peste voi.

Localitatea Padurea Neagra nu pare a se fi dezvoltat deloc, cu exceptia catorva cabane de la intrarea dinspre Alesd, localitatea pare incremenita in timp, undeva pe la sfarsitul anilor 90. Fosta glorie a zonei, fabrica de sticla, altcandva mandria localnicilor, si vestita in toata Europa zace in paragina, stand sa se prabuseasca, doar tablita de la intrare mai aduce aminte de ce era odata aici.

Dezamagiti de ce am gasit aici, ne-am indreptat spre satul de vacanta sa vedem ce gasim aici si infometati de drum abia asteptam sa mancam ceva.

Nu mica ne-a fost dezamagirea si aici, desi s-au construit mai multe cabane care ofera cazare in zona (de mentionat ca prea putine iarna), nu am gasit nici un loc unde sa ne asezam si sa mancam ceva sau macar sa bem o cafea.

In aceste conditii ne-am multumit sa facem o mica plimbare prin zona, in compania fulgilor de nea care incepeau sa acopere locul si sa respiram un pic de aer proaspat. Am dat o fuga si pana la mica cascada aflata in zona dupa care ne-am imbarcat cu destinatia "home", mai flamanzi decat la plecare, dar macar un pic revigorati de aerul de munte.

Sfaturi:

- daca aveti de gand sa vizitati zona, orientativa spre lunile de vara, zona este absolut superba si ofera destule locuri de cazare, precum si locuri de campare.

- posibilitatile de a manca prin zona sunt reduse, asa ca este indicat sa va bazati pe ce va gatiti voi, in vile veti gasi bucatarii dotate complect unde puteti sa va pregatiti mancarea;

- satul de vacanta precum si zona de campare se afla la ceva distanta de localitate, asa ca daca vreti sa mergeti la cumparaturi aveti ceva de mers, sau puteti sa va aduceti cu voi cele trebuincioase) o varianta mai buna, avand in vedere ca preturile prin magazinele de alimente sunt ceva mai ridicate.

- zona este ideala pentru a petrece cateva zile departe de poluarea din oras, dar nu ofera cine stie ce in materie de distractie si relaxare, in satul de vacanta veti gasi un teren de tenis si o mica balta, in care sincer nu stiu daca pescarii vor gasi ceva pesti.

- drumul de la Alesd spre Padurea Neagra a fost reparat, dar sincer cred ca la primavara dupa topirea zapezii va arata din nou jalnic, asa ca inarmati-va cu nervi de otel, s-ar putea sa aveti nevoie (iarna nu uitati de lanturi - aici sigur veti avea nevoie).

Trimis de danoradea in 15.12.09 16:53:52

VIZUALIZĂRI: 5680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Padurea Neagra - biserica ortodoxa in constructie la o manastire de maici
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în zona Aleșdului: