ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2014
    DIN: Piatra-Neamţ
    ÎNSCRIS: 11.08.13
    SEP-2014

Destul de multumitor

Un loc ideal pentru familii cu copii, dar si pentru acele familii care doresc liniste, in locul muzicii data la maxim.

-PARCAREA:cu bariera, cu paznici, foarte incapatoare si fara plata. Doar cea care este subterana, se plateste. Noi am folosit-o pe cea de la suprafata.

-CAZAREA:am fost primiti in pura limba romaneasca, corect vorbita! Am sosit la RECEPTIE (a doua cladire de la intrare) pe la orele 13, ni s-au pus bratarile, apoi am fost invitati la masa, urmand sa primim cazarea dupa orele 14.

-MASA:se ia in corpul A, unde scrie mare RESTAURANT si BAR@LOUNGE. Mancare destula, bunisoara (era loc si de mai bine), dar cam multe sosuri cu carne (pui, porc, vita, pipote). Peste foarte putin si acela pangasius fiert, rar de tot macrou. Poate ar fi fost necesar, mai ales in seara mediteraniana (care pentru mine a trecut neobservata!), sa fie si ceva scoici, creveti, peste gratar. La alte hoteluri de 3*, am avut asa ceva, din belsug.

Paine mai mult alba, putin diversificata ca varietate.

Vinul rosu si alb, berea, la liber foarte bune. Rachia (tuica specifica bulgarilor), coniacul foarte gustoase si... tari.

Ceaiuri foarte putine varietati si mai mult pe baza florala.

Cafea, ciocolata, cacao, sucuri, apa plata la dozatoare.

Ca locuri pentru servit masa, sunt foarte multe, atat in restaurant, cat si la bar, dar si pe terasa acoperita, cat si pe terasa descoperita. Se debaraseaza imediat ce ai terminat de mancat, asa ca poti lua chiar si cafeaua fara sa te grabesti.

Scaunele pentru bebelusi/copii, destule.

Muzica in surdina, placuta, atat in sala de mese, cat si la baruri.

-CAMERE:foarte multe, impartite apartamentele pe corpuri, B, C, D si E, F, G literele fiind scrise cu litere mari argintii, pe fatada corpurilor de hotel.

Camerele elegante, sunt foarte mari, atat dormitorul cat si sufrageria ce contine si bucataria, fiecare cu aparat de aer conditionat. Baia cu cada, eleganta, destul de spatioasa.

Antifonarea, cam lasa de dorit, dar ai unde sa te "refugiezi" in vastul apartament. Peretii sunt cam subtiri, se aude orice se vorbeste, dar, cum majoritatea ajung noaptea pentru culcare, nu dureaza mult, si se asterne linistea. Cine are camerele la strada, masinile nu se aud atat de tare, ca sa nu poti adormi. Si v-a spune cineva care nu suporta zgomotul de loc!

Lenjeria si prosoapele, se schimba cand doresti.

-Locuri de joaca pentru copii, trei piscine pentru cei mici, langa alte trei piscine pentru adulti.

-Bar la piscina de langa corpul E+F+G, bar in restaurant in corpul A si B. Alt bar, in fata restaurantului, in mijlocul lacului bio, cu apa cristalina, ce se filtreaza continu, cu doua cascade mici, cu nuferi, pesti, broscute ce stau la soare. La acest bar se poate si manca pitza, carnaciori, piftelutele acelea lungi cu mirodeniile bulgaresti, paste fainoase cu sos, legume diverse, fructe, prajituri, inghetata.

-PLAJA, destul de buna, cu destule sezlonguri (partea buna a lor, ar fi ca sunt cu plasa, recomnadate celor mai slabanogi!) Drumul pana la mare, pe jos, cam 5-10-15 minute in pas agale, chiar si cu un copil micut. Ca sa ajungi la plaja, se poate ajunge pe doua drumuri, depimde in ce corp de cladire esti cazat:unul pietruit, pornind de la restaurant, celalalt, de la intrarea in complex, asfaltat si pana pe la jumatate, avand si trotuar.

Animatorii, chiar si la sfarsitul lui septembrie, au incercat sa-si faca simtita prezenta. Clubul pentru copii, a fost mai solicitat.

Cam atat, ce mai am ramas proaspat in memorie. Cine mai doreste ceva sa afle, cu draga inima, ii pot raspunde.

Pentru pretul platit (cam 19 euro/noapte/pers, fara EB), a fost foarte multumitor, mai ales ca a mait tinut si vremea de sfarsit de septembrie cu noi, cat de cat.

Inspiratie maxima, pentru toti cei ce vor dori sa-si mai asigure un concediu la anul... tot pe litoralul bulgaresc! Eu deja am inceput sa-mi caut:ce ziceti de H Casablanca 4* tot din Obzor? Mai caut!

O toamna placuta tuturor turistilor!

Trimis de doinagherasim* in 29.09.14 16:09:03
    Validat / Publicat: 29.09.14 16:46:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena (h Dobrotitsa, h Com, h Vita Park), . Sf Constantin si Elena (h Rubin), Nisipurile de Aur (h Viva, h Excelsior), Sveti Vlas (h Paradice Beach), Sunny Beach (h Bellevue). Obzor (h Sol Luna Bay, h Sunrise).

VIZUALIZĂRI: 3212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doinagherasim*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.09.14 16:49:18]

@doinagherasim: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[01.10.14 09:48:20]

@webmasterX - 42.8387 N si 27.8766 E

Ca localizare este OK. Hotelul se afla in spatele Hotelului Sol Luna Bay si Mare.

loredanna
    [06.01.15 16:02:07]

@doinagherasim - Buna! Ma numesc Loredana. Am fost anul trecut in Albena la Boryana si as dori anul acesta sa merg in aceasi statiune pt ca ne-a placut f mult; as vrea sa incerc hotel Dobrotitsa dar dupa mai multe solicitari pt echipa mea 2+2 (7 si 11 ani) nu am obtinut mai putin de 700 E pentru perioada 21-28 iunie. Am citit ca ati facut deja rezervari si indraznesc sa te rog sa-mi spui unde veti merge si in ce perioada pt ca mi s-a parut pretul f avantajos.

[06.01.15 16:48:43]

@loredanna - In statiunea Albena, la hotel Dobrotitsa, anul acesta, ar costa cam 544+130 euro (primul copil gratis, al doilea 30% din tarif single), pentru perioada 21-28 iunie (48,5 euro/noapte/pers si 62 euro tarif pentru camera single), 2 persoane, 7 nopti, cu EB 20% platit pana la 28 februarie. Asta este oferta agentiei prin care merg eu si care lucreaza cu o agentie din Bucuresti.

Anul trecut, in septembrie am fost in Obzor, unde am gasit un hotel cu camere tip apartament, care mi-a convenit ca pret (327 euro/2 pers/9 nopti), chiar daca drumul a fost ceva mai lung.

Asa ca, din noiembrie 2014, am facut rezervari la acelasi hotel, SUNRISE ALL SUITE RESORT:1-10 iunie=350 euro, 2 pers/9 nopti si s14-25 septembrie=300 euro, 2 pers/9 nopti. Ambele cu EB de 28% si cu nopti gratuite (prima serie, doar o noapte gratuita, iar a doua serie, 2 nopti gratuite). Cu putina tocmeala la agentie, am reusit acest lucru (reducere 16 euro).

Concediul din iunie iese la 19,5 euro/noapte/pers, iar cel din septembrie 17,2 euro/noapte/pers.

Am fost aproape in toate statiunile principale de pe litoralul Bulgaresc (11 concedii), care sunt ceva mai scumpe, asa ca, am ales sa repet experienta din Obzor, deoarece conditiile sunt foarte bune, multa liniste si la un pret atat de mic (cazare tip apartament, bucatarie dotata, mancare buna si destula, 3 piscine mari si 3 mici, sezlonguri+umbrela la plaja, parcare mare, gratuita si pazita). Asa ca... merita din plin cei 650 euro dati pana in martie.

Totul este sa contactezi o agentie care-ti ofera un EB bun. In cazul in care mai doresti alte detalii, iti stau la dispozitie cu orice raspuns.

loredanna
    [06.01.15 17:43:41]

@doinagherasim - Multumesc mult, mi-au fost de ajutor informatiile. Sa aveti un an cu vacante cat mai placute!

poll
    [29.01.15 13:22:35]

@doinagherasim - Buna ziua,

Si eu ma uitasem pe ofertele de la acest complex, dar mi s-a parut un pic cam izolat, in camp, puteti ca rog sa imi dati cateva detalii legate de acest complex de apartamente? in afara de ce ati postat deja, in care corp de exemplu este de preferat sa fii cazat? ca sa fii mai aproape de plaja?

Noi vrem sa alegem intre Sunrise si Elitsa din Albena, de aratat arata mai bine acest complex, dar aici nu ai unde sa te plimbi seara de exemplu, doar in jurul complexului, ca am inteles ca si distanta pana in Ozbor e de 3 km.

Multumesc.

[29.01.15 13:42:53]

@poll - Statiunea Obzor, nu se poate compara cu Albena. In Albena sunt mai multe alei pentru plimbare, mai aglomerate cu multe restaurante, parcul mare si cu multi trandafiri. Dar si multa galagie.

In Obzor, daca vrei sa te plimbi, ai unde:este si un aqua park frumos si marisor, ori pe aleea de pe langa hoteluri, ce duce catre orasel, unde sunt case si acele tarabe cu diverse lucruri, mici bodegi. Deci si mai multa liniste in jurul hotelului.

Fiecare ce doreste, dupa varsta pe care o are!

Diferenta de pret, intre Sunrise si Elitsa, nu ar fi mare, dar la primul, ti se ofera si zile gratuite.

Noi am intalnit anul trecut si familii tinere, cu copii mici.

Daca nu ai fost in Albena, pana acum, ti-as recomanda sa mergi acolo intai:este frumoasa statiunea, hotelul este pe plaja, poate ai norocul sa fie satisfacatoare cazarea si masa. In rest, mai poti afla unele lucruri din impresiile celor ce au fost acolo.

Daca vrei liniste, o camera separata unde sa doarma copilul, iti recomand Sunrise. Noi am stat in ultimul corp, corpul G, camera avand vedere catre mare si camp.

Acum, alege ce crezi ca-ti convine mai mult. Daca mai doresti ceva sa afli, ma poti intreba.

poll
    [29.01.15 14:11:53]

@doinagherasim - Multumesc mult pentru raspuns.

Nu am fost nici in Albena nici in Obzor pana acum, am mers mai mult in Nisipuri si Sunny Beach si am vrea sa mai vedem si alte statiuni. Distanta pana la plaja sa inteleg ca nu ar fi prea mare, la agentii e data distanta de 200 m dar din poze pare mai mult. Sezlongurile si umbrele de pe plaja sunt gratuite, da? Acel aqua park unde anume este?pe langa ce hotel? Noi tot in Iunie vrem sa mergem dar spre sfarsitul lunii.

Multumesc.

[29.01.15 18:42:42]

@poll - Distanta pana la plaja, de la hotel, o faci lejer in 5 minute, din orice cladire ai sta. Am scris ca sunt doua drumuri, pe care poti sa ajungi la plaja.

Sezlonguri si umbrela, gratuite. In septembrie cand am fost noi, erau libere si pe la orele 11-12. Si ce este mai bine, este faptul ca nu sunt cele din plastic, tari, ci din panza. Se vad in fotografiile postate pe orice site ale agentiilor de turism.

Aqua Parcul, este in stanga Hotelului Sol Luna Bay si Mare, cum te uiti de la h Sunrise, la care se poate ajunge foarte usor, in 10 minute, trecand o punte peste paraul dintre cele doua hoteluri.

Statiunea Albena, mi-a placut cel mai mult.

Din fiecare statiune in care am fost, mi-a placut cate ceva. Dar cel mai mult imi place... oferta mai ieftina. Doar nu ma duc sa ma ingras, sa mananc numai fripturi. Sa am ce-mi trebuie, pentru a ma relaxa!

Alte informatii? Cu draga inima!

avoc
    [03.02.15 20:37:08]

@doinagherasim - Buna! Si noi am fost in 2014 la Sunrise si vrem si in 2015. Poti in privat binenteles sa -mi trimiti prin ce agentie ti ai luat biletele. danisbus@yahoo.com

[04.02.15 14:58:44]

@avoc - Buna ziua.

Am trimis e-mail.

Cand ai fost in concediu, anul trecut?

Pacat ca ai pierdut oferta in plus (adica EB-ul special, a fost de 28%), de la acea agentie. Acum este de 25%.

Depinde si de perioada in care vrei sa mergi, cand se mai ofera si nopti gratuite.

avoc
    [04.02.15 19:12:28]

@doinagherasim - Buna, Doina!

Am fost incepand cu 29 iunie si am platit in jur de 500 Euro 2 adulti si un copil. Multumesc pentru informatii, o sa incerc maine sa vad ce rezolv.

[08.07.17 21:16:29]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

avoc, doinagherasim*, loredanna, poll
    Alte impresii din această RUBRICĂSunrise All Suites Resort: